Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": "Fakty" znokautowane

29.04.2016

Stanisław Janecki we "wSieci" o różnicy pomiędzy największymi programami informacyjnymi.

„Wiadomości” TVP wobec „Faktów” TVN są tym, czym piłkarski Real Madryt jest wobec Huraganu Wołomin. To inna półka, inna liga i inna klasa – pisze na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Stanisław Janecki.

Publicysta „wSieci” zajął się wnikliwą analizą dwóch zantagonizowanych programów informacyjnych: „Wiadomości” w TVP 1 oraz „Faktów” w TVN. Już na wstępnie zauważa: Tylko w bardzo niewielkim stopniu „Fakty” są programem informacyjnym, zaś „Wiadomości” w bardzo nielicznych materiałach nim nie są. Łatwo się o tym przekonać, analizując oba programy (główne wydania), co zrobiłem między 10 a 20 kwietnia 2016 r.

Dalej autor wskazuje główne różnice: Żaden materiał polityczny „Faktów” nie był przekazem zrównoważonym, gdy chodzi o przedstawienie racji stron, podczas gdy w „Wiadomościach” czasem głosów stron było aż za dużo, przez co niektóre się powtarzały. W „Faktach” często zamiast stanowiska strony była jego karykatura w postaci głosu politycznego rywala wczuwającego się w rolę oponenta. Praktycznie żaden materiał programu TVN nie był też czysty gatunkowo. Większość to były pamflety, rozbudowane opinie, rodzaj skeczów czy też parodii, a nie materiały reporterskie i informacyjne. Materiały „Faktów” są więc albo agitkami, albo czymś rozrywkowym i satyrycznym, najczęściej w wersji „quasi”, bo w formie są eklektyczne. […] Charakterystyczne dla tego programu, czego zupełnie nie ma w „Wiadomościach”, jest aktorskie, a nie dziennikarskie czytanie komentarza. Nawet parodystyczne. Polega to na przedłużaniu wymowy samogłosek, specjalnym akcentowaniu wyrazów (najczęściej na ostatnią sylabę), zwolnieniach, emfazie i teatralnym „zaśpiewie”.

Stanisław Janecki z okresu, w którym oglądał programy informacyjne, wybrał dwa wydarzenia, na których przykładzie najlepiej widać różnice między stacjami: 1050. Rocznicę Chrztu Polski (obchodzoną 14-16 kwietnia) oraz szóstą rocznicę katastrofy smoleńskiej. O rocznicy Chrztu Polski pisze: 14 kwietnia w „Faktach” sprawa chrztu Mieszka I była dopiero trzecim materiałem. Krzysztof Skórzyński skupił się jednak głównie na sprawie nieuczestniczenia w uroczystościach emerytowanego abp. Juliusza Paetza, czym program TVN zajmował się już 12 i 13 kwietnia. Natomiast o rocznicy smoleńskiej autor artykułu pisze: Rocznica katastrofy smoleńskiej w „Faktach” była tylko kolejnym odcinkiem partyjnej „nawalanki”. Niecne zamiary uczestników obchodów zdemaskował Jakub Sobieniowski, dla którego 10 kwietnia 2016 r. był festiwalem wszystkiego, co negatywne: wojny, konfliktu, rozróby, fałszywych oskarżeń, jątrzenia i dzielenia. „W wystąpieniu Antoniego Macierewicza nie znalazłem nawet śladu tego, o czym mówił prezydent” — obwieścił Sobieniowski, nawiązując do postulatu prezydenta o wybaczeniu.

To wszystko dowodzi, że „Fakty” TVN mają tyle wspólnego z programami informacyjnymi, co astrologia z astronomią – zauważa na koniec autor.

Więcej o tym, jakimi programami informacyjnymi są „Fakty” i „Wiadomosci” we „wSieci”, w sprzedaży od 25 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook