Jedynie prawda jest ciekawa


wSieci: Fabryka kłamstw Jerzego Milera

19.09.2016

Szef MSWiA w rządzie Donalda Tuska miał w swojej komisji jedno zadanie. I na pewno nie było nim wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Cała operacja odbywała się pod dyktando rosyjskich ustaleń. To oczywisty wniosek z nagrania ujawnionego przez komisję pracującą pod kierownictwem Wacława Berczyńskiego – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

Dziennikarze w materiale komentują najnowsze ustalenia komisji Berczyńskiego dotyczące katastrofy smoleńskiej. Wskazują również na z góry założone poprzez komisję Millera zakłamanie dochodzenia i takie badanie wypadku, by wnioski tej komisji były zbieżne z wnioskami komisji rosyjskiej. Dziennikarze publikują także treść ujawnionego nagrania, które jest rejestracją pierwszego spotkania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego z 28 kwietnia 2010 r. Piszą m.in.: Dziś już wiemy, że Miller nie zamierzał niczego wyjaśniać. Jego wystąpienia, którego ujawnioną treść publikujemy w ramce, nie da się obronić. Od pierwszych słów nagrania jest jasne, że przewodniczący forsuje pomysł badania katastrofy w oparciu o konwencję chicagowską, czyli „przyjęcie dla potrzeb strony rosyjskiej interpretacji, że mamy do czynienia z wypadkiem, w którym lot miał charakter pasażerski”. […] Jego dalsze słowa wprost nie mieszczą się w głowie. Niczym nie da się wytłumaczyć tego zdania: „Albo zadbamy o jednolity przekaz, który nie sprzyja budowaniu mitów i podejrzeń, albo sami sobie ukręcimy bicz na własne plecy”. Twierdzenie, że to zdanie wyrwane z kontekstu – jak zarzuca Maciej Lasek – jest absurdalne. Sformułowanie „jednolity przekaz” pogrąża Millera i całą jego komisję. Czy została ona powołana do tego, by poszukiwać prawdy i uczciwie wyjaśnić wszystkie okoliczności naszej narodowej tragedii? Czy też miała na celu budowanie jakiegoś „przekazu” korelującego z wersją rosyjską, jakąś narrację na potrzeby opinii publicznej?

Marek Pyza i Marcin Wikło w artykule wymieniają także dotychczasowe ustalenia komisji Berczyńskiego, które w jawny sposób przeczą ustaleniom komisji Millera. Piszą m.in.: Komisja Berczyńskiego oficjalnie ogłosiła […], że szczegółowo oczyszczone fragmenty nagrania z kokpitu tupolewa wykluczają na 99,9 proc. obecność w nim gen. Andrzeja Błasika. To wydaje się definitywnie zamykać sprawę. […] Członkowie komisji są w trakcie wnikliwej analizy bardzo szczegółowych zdjęć satelitarnych wykonanych nad Smoleńskiem zaledwie kilka godzin po katastrofie. […] Okazuje się, że jedna część skrzydła znajduje się aż 60 m przed drzewem, a druga została odnaleziona 30 m przed brzozą na działce Nikołaja Bodina. To oznacza, że utrata skrzydła nie została spowodowana uderzeniem w drzewo. Odnalezione elementy są również osmalone i nadpalone.

Więcej we „wSieci” już 19 września, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook