Jedynie prawda jest ciekawa

wSieci: Drugie tło afery taśmowej

05.08.2014

Co może łączyć odwołanego ministra skarbu państwa ze zdymisjonowaną szefową koncernu naftowo-gazowego, biznesmenem podejrzewanym przez prokuraturę o zlecenie podsłuchiwania polityków i właścicielem lokalu, w którym urządzono nielegalne studio nagrań?

Czy to możliwe, by szef CBA przypadkiem zainwestował swoje pieniądze w spółkę zależną od biznesmena zamieszanego w podsłuchy? - drugie dno afery podsłuchowej na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”. Dziennikarz śledczy, Andrzej Rafał Potocki przypomina:

12 grudnia 2012 r. pismo „Wprost” zorganizowało galę dla najlepszych, jego zdaniem, menedżerów w biznesie. Pretekstem miało być wręczenie nagrody tygodnika pod nazwą „TOP Profesjonalista”. Pierwsza nagroda specjalna trafiła w ręce ówczesnego ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, wyróżnionego za „odwagę, działanie zgodne z planem, przemyślaną strategię i konsekwencję w działaniu. W rzeczywistości wówczas świeżo upieczony szef resortu, bo pełniący tę funkcję dopiero od 11 miesięcy, jest z wykształcenia archeologiem bez doświadczenia urzędniczego, które mogłoby uzasadnić jego wybór na to stanowisko. Obok niego nominację w branży wydobywczej odebrała m.in. była prezes PGNiG SA Grażyna Piotrowska-Oliwa, a w kategorii catering i restauracje, dobry smak – odebrał licencjonowany kucharz Robert Sowa.

Potocki pisze też o sugestii Donalda Tuska, który podczas debaty sejmowej po wybuchu afery taśmowej dawał do zrozumienia, że do afery przyczyniły się osoby zaangażowane w działalność gospodarczą związaną z energetyką. Czy to możliwe? Kim są, jakie interesy je łączą, z kim współpracują. Gdy wnikliwiej bada się skomplikowaną sieć połączeń biznesowo-towarzyskich, pojawia się wśród wyżej wymienionych jeszcze jedna postać, którą można by określić literackim mianem „klamry spinającej: – ujawnia dziennikarz.

Potocki opisuje też kulisy tajemniczego projektu „Skyfall”, w który Polskie Inwestycje Rozwojowe (a więc państwo) miały zainwestować olbrzymie pieniądze, a na których miały zyskać spółki należące do Falenty.

Do jakich wniosków doprowadziło sprawdzenie kręgu bliższych i dalszych znajomych biznesmena? Co kryje się pod „wdzięczną” i „tajemniczą” nawą „Skyfall” – drugie dno afery podsłuchowej w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 4 sierpnia br., także w formie e-wydania. Szczegóły na

http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook