Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Dobry wujek Waltzów

29.09.2016

Jarosław Jakimczyk o kontrowersjach wokół kamienicy przy ul. Noakowskiego 16.

Tygodnik „wSieci” szuka prawdy o kamienicy przy ul. Noakowskiego 16. Jarosław Jakimczyk próbuje dowiedzieć się kim faktycznie był „dobry wujek”, po którym Waltzowie odziedziczyli kontrowersyjną nieruchomość.

Okazuje się, że pomimo upływu wielu lat od wydarzeń, które przesądziły o przeniesieniu własności niesławnej kamienicy, wciąż można dotrzeć do dokumentów budzących wątpliwości co do legalności tamtej transakcji. Publicysta „wSieci” sięga do archiwalnych zbiorów w poszukiwaniu informacji kim był Roman Kępski (spadkodawca kamienicy) i skąd zaraz po wojnie miał pieniądze na odkupienie jej od ówczesnego właściciela (który swoją drogą nie wszedł w jej posiadanie całkiem legalnie).

Dziennikarz dociera m.in. do gazety „Krakauer Zeitung” z 1941 roku, w której czytamy: „Obwieszczenie. Przedsiębiorstwo przemysłu drzewnego »Foreste Italia« z miejscowości Majdan Sieniawski niniejszym informuje, że pan Roman Kępski, zamieszkały w Warszawie przy Bahnhofstrasse [okupacyjna nazwa Al. Jerozolimskich — przyp. red.] 23, nie jest ani jej generalnym przedstawicielem, ani pełnomocnikiem, i nie jest uprawniony do podpisywania w jej imieniu umów bądź przyjmowania na jej rachunek wpłat. Przedsiębiorstwo przemysłu drzewnego »Foreste Italia« nie uznaje żadnych umów, które pan Roman Kępski zawarł w jego imieniu”.

Rzuca to nieco światła na prawdopodobną działalność wujka Waltzów i raczej nie jest to światło dobre. Publicysta tygodnika szuka jednak dalej dopytując żyjących krewnych o dobrodzieja rodziny prezydent Warszawy: „Bratanica Kępskiego, odmawiając nam prawa do cytowania swych wypowiedzi pod nazwiskiem, oświadczyła, że nic nie wie na temat przeszłości stryja oprócz tego, że po rewolucji bolszewickiej dopomógł własnej rodzinie szczęśliwie się ewakuować z Kijowszczyzny do II Rzeczypospolitej. Z kolei Andrzej Waltz na prośbę o komentarz do ogłoszenia z »Krakauer Zeitung« zareagował wybuchem gniewu”.

Jakimczyk zagląda również do akt bezpieki, w których Kępski figuruje jako tajny współpracownik w sprawie prowadzonej przeciwko Stefanowi Korbońskiemu – politykowi Polskiego Państwa Podziemnego oraz byłemu Delegatowi Rządu na Kraj. Status ten Kępski stracił, ponieważ przestał być przydatny w wyniku aresztowania go przez MO. Okazuje się, że Kępski był wielokrotnie aresztowany i skazywany przez sąd za przestępstwa takie jak oszustwa, nadużycia czy łapownictwo.

Powodem aresztowania, którego dokonanie zleciła Wydziałowi Dochodzeniowemu KWMO w Warszawie, było — jak wynika z innego dokumentu — podejrzenie wyłudzenia kwoty 318 tys. zł na szkodę spółdzielni mieszkaniowej (według danych ZUS w 1961 r. przeciętne wynagrodzenie miesięczne wynosiło 1625 zł)” – dowiadujemy się z artykułu.

W tekście Jarosława Jakimczyka znajdujemy również informacje o prawowitych właścicielach kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, a także dowiadujemy się o kilku nie do końca legalnych działaniach z zamierzchłych czasów leżących u podstaw całego zamieszania wokół jej reprywatyzacji.

Wszystko to w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 26 września, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook