Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Dlaczego ekshumacje są konieczne?

15.11.2016

„Nie dość, że prokuratura nadrabia sześcioletnie zaległości po swoich wojskowych poprzednikach, to jeszcze sięga po najlepszych międzynarodowych ekspertów” – wyjaśnia Marek Pyza w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” i przekonuje, dlaczego konieczne są ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej.

Pomimo upływu już ponad sześciu lat od dnia katastrofy w Smoleńsku, wiele kwestii w dalszym ciągu pozostaje niewyjaśnionych. Marek Pyza w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” uzasadnia konieczność podjęcia budzącej kontrowersje decyzji o ekshumacji ofiar.

Nie sposób czynić komuś zarzutu, że próbuje uniknąć powrotu do prawdopodobnie najbardziej traumatycznych zdarzeń w swoim życiu. Trzeba jednak jasno stwierdzić, że dalece niesprawiedliwe jest oskarżanie prowadzących dziś śledztwo o brak empatii, a nawet chęć bezczeszczenia zwłok, w dodatku z pobudek politycznych. To niezrozumiała polityka bezzasadnego zaufania do Rosji w 2010 r. odbija się teraz czkawką – komentuje protesty części rodzin ofiar dziennikarz tygodnika.

Żeby należycie wyjaśnić, co tak naprawdę doprowadziło do konieczności otwierania trumien, Marek Pyza sięga do akt umorzonego przed trzema laty śledztwa dotyczącego niedopełniania obowiązków przez wojskowych śledczych.

Akta tej sprawy (na nowo podjętej niedawno przez Prokuraturę Krajową) czarno na białym pokazują praprzyczynę kłopotów z ciałami ofiar. I winowajców, którzy ani nie uczestniczyli w sekcjach zwłok, ani nie zarządzili ich po przetransportowaniu trumien do Polski­ – ujawnia dziennikarz.

Marek Pyza serwuje czytelnikowi solidną dawkę informacji na temat czynności podejmowanych przez prokuratorów prokuratury wojskowej w dniach bezpośrednio po katastrofie. Okazuje się, że praktycznie nic nie odbyło się tak jak powinno, a szereg nieprawidłowości w ich działaniach zdaje się nie mieć końca.
Parulski przez pięć dni przebywa w Smoleńsku, nie wykonując prawie żadnych czynności. Do Moskwy kieruje dwóch (!) prokuratorów, by uczestniczyli w 95 (!) sekcjach — ciało Prezydenta badano w Smoleńsku. Wniosek o pomoc prawną w sprawie sekcji „idzie” do Rosji de facto trzy dni. Od wieczora 10 kwietnia Parulski wie, że sekcje trwają. Szeląg na słowo wierzy Rosjanom, że są skrajnie profesjonalni, choć żaden Polak nawet nie obserwuje ich działań. 11 kwietnia ludzie Parulskiego w Moskwie dowiadują się, że sekcje zakończono, choć jeszcze 12 kwietnia transportowane są kolejne szczątki ofiar
– publicysta wylicza zaniedbania polskich urzędników. I ujawnia ich zeznania, wskazujące jak bardzo zlekceważyli oni swoje podstawowe obowiązki.

Ja skupiałem się na najważniejszych czynnościach, a gdy prokuratorzy nie brali już udziału w sekcjach (sic!), nie uznałem takiej informacji za najważniejszą i z tego tytułu mogłem jej już nie pamiętać – mówił b. szef NPW gen. Krzysztof Parulski.

A płk Ireneusz Szeląg dodawał: - Z informacji, które pozyskaliśmy, Rosjanie przeprowadzili sekcje zwłok zgodnie z międzynarodowymi zasadami i standardami medycyny sądowej.

Z artykułu w najnowszym numerze „wSieci” dowiadujemy się również jakie czynności zostaną podjęte po ekshumacjach i poznajemy nazwiska specjalistów, którzy będą brali w nich udział.

Nie dość, że prokuratura nadrabia sześcioletnie zaległości po swoich wojskowych poprzednikach, to jeszcze sięga po najlepszych międzynarodowych ekspertów. To wydarzenie na skalę światową. A przy tym gwarancja najwyższej jakości badań, do których zapewne trudno będzie mieć jakieś zastrzeżenia – tłumaczy Marek Pyza.

W artykule czytamy także o tym, co chcą ustalić śledczy na podstawie przeprowadzonych sekcji, a także jakie nieścisłości będą się starali wyjaśniać.

Cały tekst artykułu Marka Pyzy na łamach najnowszego numeru tygodnika „wSieci”, w sprzedaży już od 14 listopada, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook