Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Czy Tusk i Kopacz staną przed sądem?

17.05.2016

- Raport o stanie państwa na koniec rządów PO-PSL musiał zrobić wrażenie i na opinii publicznej, i na odsuniętej od władzy ekipie. Dla tej ostatniej to dopiero początek złych wiadomości. Teraz jej działalnością zajmą się prokuratorzy - pisze Marek Pyza na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

Marek Pyza podsumowuje ubiegłotygodniowy raport o stanie państwa po zakończeniu rządów PO-PSL, który zaprezentowali w ubiegłym tygodniu premier i ministrowie rządu Beaty Szydło w sejmie. Na początek zauważa:

- Oczywiście, że nie był to audyt w klasycznym rozumieniu tego terminu. Przygotowali go politycy, by zadać poważny cios swoim konkurentom. Ale to bez większego znaczenia. Najważniejsze, że wreszcie zebrano i podsumowano najdłuższe rządy w III RP od strony, która przez lata była ukrywana. Ekipa PO-PSL przez dwie kadencje przejęła w zasadzie wszystkie instytucje państwa i zabetonowała w najkorzystniejszy dla siebie sposób system medialny, nowa władza miała prawo – i obowiązek! – pokazać drugą stronę medalu.

Dziennikarz pisze także, że pierwsze zapowiedzi, które padły podczas wystąpień ministrów, są już realizowane: Powołanie komisji śledczej (wniosek jest już u marszałka Sejmu) w sprawie afery Amber Gold to nie koniec.

Pierwsze zawiadomienia wpłynęły do prokuratury. Jak się dowiadujemy, dotyczą m.in. przekraczania uprawnień, niedopełniania obowiązków, nielegalnej inwigilacji, defraudacji publicznych pieniędzy i krycia kolegów, którzy się tego dopuszczali, ale też pijaństwa funkcjonariuszy publicznych działających w obszarach bezpieczeństwa państwa czy prywatnego dysponowania służbowym mieniem (np. pobieranie przez urzędników telefonów komórkowych wyłącznie w celu przekazania ich do użytkowania rodzinom). Dziesiątki kolejnych są przygotowywane.

Marek Pyza wskazuje też najważniejsze punkty wystąpień ministrów. Najwięcej miejsca poświęca raportowi Mariusza Kamińskiego, który skutecznie zamknął usta opozycji.

- Okazało się bowiem, że służby specjalne, zamiast pilnować interesów państwa, stały na straży bezkarności rządzącej partii. Usłyszeliśmy m.in. o niszczeniu materiałów z kontroli operacyjnych zawierających dowody łamania prawa przez wysoko postawionych polityków; odstąpieniu od kontroli wysokiego rangą urzędnika, wobec którego były podejrzenia o ustawianie prywatyzacji; ostrzeganiu polityków o zainteresowaniu nimi CBA; niepodejmowaniu działań wobec jednego z bliskich współpracowników Donalda Tuska podejrzewanego o korupcję. […] ABW poruszyła wszystkie struktury terenowe, by inwigilować osoby biorące udział w legalnych manifestacjach organizowanych przez środowiska opozycyjne, m.in. przed marszem „Obudź się, Polsko”. Bezprawną kontrolą operacyjną objęto 52 dziennikarzy – łącznie z bezpośrednią obserwacją ich spotkań i podsłuchiwaniem rozmów telefonicznych. Inwigilowano też poprzednie kierownictwo CBA, a także jego rodziny.

Dziennikarz pisze także: - Nie sposób wyliczyć wszystkich nieprawidłowości, jakie pojawiły się w czasie debaty. Ich skala musi „robić wrażenie”. Z minionej środy zapamiętamy m.in. rozwiniętą przez ministra infrastruktury długą na pięć metrów listę roszczeń firm, które uczestniczyły w programie budowy dróg – przedsiębiorcy domagają się w sumie 10 mld zł. […] Jednym z symboli raportu stał się złoty mercedes, którego miał zażyczyć sobie prezes jednej z państwowych spółek. Mówi się o Totalizatorze Sportowym. Jeśli to się potwierdzi, symbolika tej fanaberii będzie podwójna.

Więcej o raporcie na temat stanu państwa na koniec rządów PO-PSL we „wSieci”, w sprzedaży od 16 maja br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook