Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Czy Tusk i Kopacz staną przed sądem?

17.05.2016

- Raport o stanie państwa na koniec rządów PO-PSL musiał zrobić wrażenie i na opinii publicznej, i na odsuniętej od władzy ekipie. Dla tej ostatniej to dopiero początek złych wiadomości. Teraz jej działalnością zajmą się prokuratorzy - pisze Marek Pyza na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

Marek Pyza podsumowuje ubiegłotygodniowy raport o stanie państwa po zakończeniu rządów PO-PSL, który zaprezentowali w ubiegłym tygodniu premier i ministrowie rządu Beaty Szydło w sejmie. Na początek zauważa:

- Oczywiście, że nie był to audyt w klasycznym rozumieniu tego terminu. Przygotowali go politycy, by zadać poważny cios swoim konkurentom. Ale to bez większego znaczenia. Najważniejsze, że wreszcie zebrano i podsumowano najdłuższe rządy w III RP od strony, która przez lata była ukrywana. Ekipa PO-PSL przez dwie kadencje przejęła w zasadzie wszystkie instytucje państwa i zabetonowała w najkorzystniejszy dla siebie sposób system medialny, nowa władza miała prawo – i obowiązek! – pokazać drugą stronę medalu.

Dziennikarz pisze także, że pierwsze zapowiedzi, które padły podczas wystąpień ministrów, są już realizowane: Powołanie komisji śledczej (wniosek jest już u marszałka Sejmu) w sprawie afery Amber Gold to nie koniec.

Pierwsze zawiadomienia wpłynęły do prokuratury. Jak się dowiadujemy, dotyczą m.in. przekraczania uprawnień, niedopełniania obowiązków, nielegalnej inwigilacji, defraudacji publicznych pieniędzy i krycia kolegów, którzy się tego dopuszczali, ale też pijaństwa funkcjonariuszy publicznych działających w obszarach bezpieczeństwa państwa czy prywatnego dysponowania służbowym mieniem (np. pobieranie przez urzędników telefonów komórkowych wyłącznie w celu przekazania ich do użytkowania rodzinom). Dziesiątki kolejnych są przygotowywane.

Marek Pyza wskazuje też najważniejsze punkty wystąpień ministrów. Najwięcej miejsca poświęca raportowi Mariusza Kamińskiego, który skutecznie zamknął usta opozycji.

- Okazało się bowiem, że służby specjalne, zamiast pilnować interesów państwa, stały na straży bezkarności rządzącej partii. Usłyszeliśmy m.in. o niszczeniu materiałów z kontroli operacyjnych zawierających dowody łamania prawa przez wysoko postawionych polityków; odstąpieniu od kontroli wysokiego rangą urzędnika, wobec którego były podejrzenia o ustawianie prywatyzacji; ostrzeganiu polityków o zainteresowaniu nimi CBA; niepodejmowaniu działań wobec jednego z bliskich współpracowników Donalda Tuska podejrzewanego o korupcję. […] ABW poruszyła wszystkie struktury terenowe, by inwigilować osoby biorące udział w legalnych manifestacjach organizowanych przez środowiska opozycyjne, m.in. przed marszem „Obudź się, Polsko”. Bezprawną kontrolą operacyjną objęto 52 dziennikarzy – łącznie z bezpośrednią obserwacją ich spotkań i podsłuchiwaniem rozmów telefonicznych. Inwigilowano też poprzednie kierownictwo CBA, a także jego rodziny.

Dziennikarz pisze także: - Nie sposób wyliczyć wszystkich nieprawidłowości, jakie pojawiły się w czasie debaty. Ich skala musi „robić wrażenie”. Z minionej środy zapamiętamy m.in. rozwiniętą przez ministra infrastruktury długą na pięć metrów listę roszczeń firm, które uczestniczyły w programie budowy dróg – przedsiębiorcy domagają się w sumie 10 mld zł. […] Jednym z symboli raportu stał się złoty mercedes, którego miał zażyczyć sobie prezes jednej z państwowych spółek. Mówi się o Totalizatorze Sportowym. Jeśli to się potwierdzi, symbolika tej fanaberii będzie podwójna.

Więcej o raporcie na temat stanu państwa na koniec rządów PO-PSL we „wSieci”, w sprzedaży od 16 maja br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook