Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Czy po szczycie NATO jesteśmy bezpieczniejsi?

18.09.2014

Polecamy analizę dr. Grzegorza Kostrzewy-Zorbasa!

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Grzegorz Kostrzewa-Zorbas pisze, że bezpieczeństwo Polski po szczycie NATO wymaga rozwoju narodowych sił zbrojnych równocześnie z pracą nad wzmacnianiem gwarancji sojuszniczych.

"Odstraszanie przeciwników przez Sojusz i Polskę może mieć wiele form zarówno nuklearnych, jak i konwencjonalnych" - sugeruje ekspert ds. stosunków międzynarodowych i publicysta tygodnika „wSieci”.

"Wyniki szczytu NATO w Wielkiej Brytanii osłabiły zaufanie narodów Europy Środkowo-Wschodniej – w tym Polaków – do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Powód pierwszy i najważniejszy to – w odbiorze opinii publicznej – podział sojuszników na dwie klasy przez podtrzymanie „Aktu Założycielskiego o Wzajemnych Stosunkach, Współpracy i Bezpieczeństwie” z Rosją, który ogranicza obecność sojuszniczych sił jądrowych i bojowych sił konwencjonalnych na terytoriach Polski i pozostałych nowych państw członkowskich. Sojusz wybrał wierność porozumieniu z 1997 r., mimo że oficjalnie oskarżył Rosję o jego łamanie, m.in. poprzez agresję wobec Ukrainy – partnera NATO" - pisze publicysta.

Ekspert słusznie zauważa, że nowe życie żelaznej kurtyny narysowanej ręką Stalina widzą także Rosjanie, w tym rosyjskie władze polityczne i wojskowe: "Niezależnie od intencji liderów Sojuszu ten błąd rozbudza rosyjskie nadzieje na powrót imperium ze złotego wieku zimnej wojny, a podcina wiarę mieszkańców byłego bloku wschodniego w to, że stali się w pełni częścią Zachodu" - przypomina autor.

Autor, który był dyrektorem w MSZ i MON punktuje wszystkie słabości szczytu NATO. Na ich tle dokonuje analizy wszystkich poczynań Rosji, począwszy od wojny hybrydowej prowadzonej na Ukrainie, aż po ewentualność ataku nuklearnego na Polskę.

"Atomowy układ sił należy do fundamentów porządku świata, o czym Moskwa przypomina coraz głośniej. Broń jądrowa jest „najwyższą gwarancją bezpieczeństwa sojuszników” według Koncepcji Strategicznej NATO. Liczni członkowie Sojuszu włącznie z Polską korzystają z tej gwarancji i nie tworzą własnych arsenałów odstraszania jądrowego. Pozostają stronami traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej – znanego na świecie pod angielskim akronimem NPT – w klasie państw zobowiązujących się takiej broni nie posiadać" - pisze publicysta.

Pełna analiza szczytu NATO i odpowiedź na pytanie o to, dlaczego priorytetem Polski musi dziś być rozwijanie narodowych sił zbrojnych i wzmacnianie wiarygodności sojuszniczej gwarancji nuklearnej, w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” także w formie e-wydania. 

svit

[Fot. NATO]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook