Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Czy po szczycie NATO jesteśmy bezpieczniejsi?

18.09.2014

Polecamy analizę dr. Grzegorza Kostrzewy-Zorbasa!

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Grzegorz Kostrzewa-Zorbas pisze, że bezpieczeństwo Polski po szczycie NATO wymaga rozwoju narodowych sił zbrojnych równocześnie z pracą nad wzmacnianiem gwarancji sojuszniczych.

"Odstraszanie przeciwników przez Sojusz i Polskę może mieć wiele form zarówno nuklearnych, jak i konwencjonalnych" - sugeruje ekspert ds. stosunków międzynarodowych i publicysta tygodnika „wSieci”.

"Wyniki szczytu NATO w Wielkiej Brytanii osłabiły zaufanie narodów Europy Środkowo-Wschodniej – w tym Polaków – do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Powód pierwszy i najważniejszy to – w odbiorze opinii publicznej – podział sojuszników na dwie klasy przez podtrzymanie „Aktu Założycielskiego o Wzajemnych Stosunkach, Współpracy i Bezpieczeństwie” z Rosją, który ogranicza obecność sojuszniczych sił jądrowych i bojowych sił konwencjonalnych na terytoriach Polski i pozostałych nowych państw członkowskich. Sojusz wybrał wierność porozumieniu z 1997 r., mimo że oficjalnie oskarżył Rosję o jego łamanie, m.in. poprzez agresję wobec Ukrainy – partnera NATO" - pisze publicysta.

Ekspert słusznie zauważa, że nowe życie żelaznej kurtyny narysowanej ręką Stalina widzą także Rosjanie, w tym rosyjskie władze polityczne i wojskowe: "Niezależnie od intencji liderów Sojuszu ten błąd rozbudza rosyjskie nadzieje na powrót imperium ze złotego wieku zimnej wojny, a podcina wiarę mieszkańców byłego bloku wschodniego w to, że stali się w pełni częścią Zachodu" - przypomina autor.

Autor, który był dyrektorem w MSZ i MON punktuje wszystkie słabości szczytu NATO. Na ich tle dokonuje analizy wszystkich poczynań Rosji, począwszy od wojny hybrydowej prowadzonej na Ukrainie, aż po ewentualność ataku nuklearnego na Polskę.

"Atomowy układ sił należy do fundamentów porządku świata, o czym Moskwa przypomina coraz głośniej. Broń jądrowa jest „najwyższą gwarancją bezpieczeństwa sojuszników” według Koncepcji Strategicznej NATO. Liczni członkowie Sojuszu włącznie z Polską korzystają z tej gwarancji i nie tworzą własnych arsenałów odstraszania jądrowego. Pozostają stronami traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej – znanego na świecie pod angielskim akronimem NPT – w klasie państw zobowiązujących się takiej broni nie posiadać" - pisze publicysta.

Pełna analiza szczytu NATO i odpowiedź na pytanie o to, dlaczego priorytetem Polski musi dziś być rozwijanie narodowych sił zbrojnych i wzmacnianie wiarygodności sojuszniczej gwarancji nuklearnej, w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” także w formie e-wydania. 

svit

[Fot. NATO]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook