Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Czas na ofensywę

04.04.2017

Jaka jest dziś kondycja obozu rządowego? Gdzie są jego mocne i słabe strony? Należy znaleźć odpowiedzi na te pytania, w przeciwnym razie podjęta w 2015 r. próba reformy państwa może napotkać poważne kłopoty – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Konrad Kołodziejski.

Dziennikarz tygodnika w rzeczowy sposób analizuje ostatnie wydarzenia i stara się uzmysłowić, jaka jest faktyczna pozycja rządu Beaty Szydło i samej premier. Kołodziejski bierze na warsztat ostatnie sondaże, które według komentatorów są coraz gorsze dla partii rządzącej.

Gdyby wziąć do ręki badania sprzed roku, to również okazałoby się, że przewaga PiS nad wszystkimi partiami opozycyjnymi razem wziętymi nie jest tak ogromna. To, co się dziś zmieniło, to struktura poparcia dla opozycji. Nagła zwyżka notowań PO odbyła się głównie kosztem Nowoczesnej, gwałtownie tracącej poparcie antypisowskiego wyborcy wskutek niezliczonych błędów popełnionych przez Ryszarda Petru. Platforma zyskuje też głosy rozczarowanych stronników KOD, formacji niezbyt popularnej poza kilkoma największymi miastami, stojącej bezradnie w miejscu bez żadnego pomysłu na dalszą działalność poza nieustannym organizowaniem pikiet i happeningów skutecznie ignorowanych przez rządzącą prawicę – przekonuje Konrad Kołodziejski. 

Dziennikarz zauważa jednak, że pozycja Platformy jest jednak coraz silniejsza, a PiS zaczyna dopadać już pewne zużycie władzy. 
Prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dodaje: – Proszę zwrócić uwagę, że w Platformie pojawiły się nowe twarze. Dzięki temu przestaje być postrzegana jako formacja uwikłana w dawne rządy. Przeciwnie PiS. O ile jeszcze nie tak dawno było formacją kontestującą porządek w państwie, o tyle dziś coraz częściej postrzegane jest jako partia establishmentowa – zwłaszcza wśród grupy najmłodszych wyborców – cytuje Kołodziejski profesora.
Sytuacja obozu rządzącego stała się trudniejsza w momencie, kiedy Platforma chyba ostatecznie spacyfikowała .Nowoczesną. Rządzący muszą przede wszystkim bacznie obserwować nastroje i unikać chaosu. \dyby przyjrzeć się taktyce opozycji, to właściwie od samego początku nakierowana jest ona na wytworzenie wrażenia chaosu w kraju. Najpierw były to demonstracje, okupacja Sejmu, teraz to organizowanie protestów przeciw projektowanym reformom i podburzanie kolejnych grup społecznych. Opozycja najwyraźniej liczy, że w pewnym momencie odporność społeczeństwa osiągnie punkt krytyczny. Tymczasem rząd miałby się czym chwalić. Zamiast wdawać się w polemiki z opozycją, zupełnie niepotrzebne, bo celem opozycji nie jest dyskusja, lecz upadek rządu, należy nagłaśniać pozytywne konsekwencje reform – przekonuje Konrad Kołodziejski. 

Więcej o kondycji polskiego rządu i walce politycznej między opozycją a władzą, w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 3 kwietnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook