Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Czas Morawieckiego i Ziobry

30.12.2016

Wykreować szybki i efektywny rozwój oraz stworzyć dla niego odpowiednie ramy finansowo-fiskalne to zadania dla wicepremiera Morawieckiego. Uszczelnić system podatkowy, ograniczyć skalę oszustw w tym segmencie oraz zwalczać korupcję - to zadania dla ministra Ziobry. Na tych filarach oprze się rząd Beaty Szydło w przyszłym roku – pisze w najnowszym noworocznym numerze tygodnika „wSieci” publicysta i komentator polityczny Stanisław Janecki.

 W artykule autor demaskuje działania opozycji i wskazuje drogę, jaką powinni obrać politycy rządzącej formacji, by uniknąć odpływu elektoratu.

Rozróby opozycji w grudniu 2016 r. z punktu widzenia jej interesów oraz interesów stojących za nią grup są czytelne. Po pierwsze, ustawy dotyczące budżetu, dezubekizacji, przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego, likwidacji gimnazjów czy regulujące tryb pracy Trybunału Konstytucyjnego uderzały w zaplecze czy też animatorów różnych odłamów tej opozycji, a zwalczanie tych regulacji od miesięcy stanowi paliwo wojny z obecną władzą. Po drugie, opozycja od dawna zamierzała tuż przed świętami stworzyć wrażenie chaosu w państwie, żeby było to przedmiotem rozmów przy świątecznych stołach. I żeby wywoływało lęk, gdyż tumult w państwie budzi takie właśnie reakcje. Po trzecie, opozycja uznała, że tylko ostry konflikt polityczny i społeczny czyni ją ważną, lewaruje jej znaczenie. A tego nie potrafiła osiągnąć zwykłymi działaniami ani propozycjami programowymi, co odzwierciedlały marne wyniki w sondażach. Po czwarte, opozycja chciała podtrzymać zainteresowanie Polską w instytucjach europejskich i w mediach na świecie, aby potem powoływać się na nie jako potwierdzające, że Polska znajduje się w stanie chaosu, a władza reaguje na to ograniczaniem demokracji. Co oznacza, że szczególnie pod koniec roku rządy PiS miały mieć jak najgorszy wizerunek na zewnątrz kraju. – celnie zauważa Janecki i dodaje: Chodziło o wywołanie wrażenia, iż konieczne są przyśpieszone wybory, gdyż kryzys jest tak duży, że bez nich się nie obejdzie. Gdy widoczne będą kolejne oznaki dobrych skutków reform rządu Beaty Szydło, wywołanie chaosu stanie się znacznie trudniejsze. Dlatego wszystkie siły rzucono do akcji w grudniu 2016 r., bo to był ostatni moment.

Autor podkreśla, że opozycja zdaje sobie sprawę, że w ramach upływu czasu, mobilizacja jej zwolenników będzie coraz mniejsza, bo ludzie zdadzą sobie sprawę z faktu, że ciężko będzie powrócić do stanu, jaki miał miejsce, przed początkiem dobrej zmiany. Należy się zatem spodziewać, że w roku 2017 również czekają nas sztucznie wywoływane kryzysy, ale będą one coraz słabsze. Publicysta podkreśla, że jeśli chodzi o działania rządu, to kluczowa w nich będzie rola dwóch ministrów: Morawieckiego i Ziobry.

Podział zadań jest prosty: blok Mateusza Morawieckiego ma w 2017 r. wykreować szybki i efektywny rozwój oraz stworzyć odpowiednie ramy finansowo-fiskalne, a blok Zbigniewa Ziobry zapewniłby prawną ochronę rozwoju i razem z fiskusem zwalczałby patologie, przede wszystkim oszustwa podatkowe (także tzw. optymalizację, gdy chodzi o CIT). To się już zresztą dzieje: aparat skarbowy ściągał w2016 r. podatki o 7–8 proc. skuteczniej, niż robił to rok wcześniej rząd Ewy Kopacz. W 2016 r. dochody budżetu państwa mogą być nawet o12–13 proc. wyższe niż rok wcześniej. I mimo wielkich wydatków związanych z realizacją programu Rodzina 500+ (ok. 17 mld zł w 2016 r.) deficyt budżetowy w 2016 r. może być znacznie mniejszy od zakładanego w projekcie budżetu: po październiku 2016 r. wyniósł 24 mld zł, a na koniec roku może nie przekroczyć 40 mld zł – wobec planowanych w całym roku 54,7 mld zł – pisze Janecki.

Cała niezwykle ciekawa analiza tego, jakie będą działania rządu Beaty Szydło w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 27 grudnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook