Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Co z tym zdrowiem?

17.12.2016

Regulacje rynku farmaceutycznego w Polsce zaczynają budzić coraz więcej kontrowersji.

Jak donosi tygodnik „wSieci”, dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej plasuje nas na siódmej od końca pozycji wśród 37 przebadanych państw OECD. Oznacza to, że w Polsce mamy problem nie tylko z dostępem do lekarza, ale również do środków medycznych. Na dodatek dostęp do podstawowych leków może zostać ograniczony jeszcze bardziej – za takim rozwiązaniem silnie optuje Naczelna Izba Aptekarska, która – co zaskakujące – wyrasta na jednego z głównych rozgrywających na krajowym rynku medycznym.

Ograniczenie dystrybucji leków w obrocie pozaaptecznym w praktyce oznacza drastyczne zmniejszenie dostępności popularnych dzisiaj środków przeciwbólowych czy zwalczających przeziębienie. Zabraknie ich w osiedlowych sklepach, na stacjach benzynowych czy w kioskach, co szczególnie dotknie mieszkańców mniejszych miejscowości, zmuszając ich do wielokilometrowych poszukiwań otwartej apteki.

Argumentem przemawiającym za wycofaniem leków z obrotu poza aptekami niewątpliwie jest dbałość o rzetelną informację, warunki przechowywania, ekspozycję produktów medycznych. Leki – nawet te pierwszej potrzeby – odbijają się na zdrowiu, więc bezpieczeństwa przy korzystaniu z nich nie należy lekceważyć. Przedstawiciele branży farmaceutycznej podkreślają jednak, że dostępność leków w sklepach wynika z potrzeb klientów. Oferowane tam środki są powszechnie znane i dopuszczone do sprzedaży przez prawo – Polacy korzystali z nich przez długie lata. Poza tym wprowadzono nowe ich oznaczenia, przeszkolono przedstawicieli handlowych w zakresie wiedzy koniecznej do przekazania sprzedawcom w sklepach, a klientom udostępniono już kilkaset tysięcy źródeł informacji na temat stosowania leków bez recepty.

Sprawa jednak ma drugie dno. Wartość całego rynku tych produktów szacowana na ponad 10 mld zł. Prawie cała ta kwota już dziś jest w rękach aptekarzy, zapewne jednak warto się pokusić o pozostałą część – przynoszące zyski lokalnym sklepom i sklepikom kilka procent tej sumy. Media branżowe podkreślają, że z uwagi na niskie marże leków refundowanych nie jest możliwe prowadzenie apteki jedynie na bazie takiego asortymentu. Zatem potencjalna zmiana przepisów to przecież też szansa dla aptek na zwiększanie cen leków, które może jeszcze podnieść opłata dyspensyjna, czyli stała kwota pobierana za wydanie opakowania leku od pacjentów.

Regulacje rynku farmaceutycznego w Polsce zaczynają budzić coraz więcej kontrowersji. Tygodnik „wSieci” dotarł do projektu ustawy, nad którym prace kończy właśnie parlamentarny zespół ds. regulacji rynku farmaceutycznego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że we właściwościach pliku źródłowego projektu widnieje nazwisko jego autora – Krzysztofa Baki. Krzysztof Baka jest koordynatorem Biura Prawnego Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Jak pisze na łamach tygodnika redaktor Andrzej Potocki, być może w sprawie nie ma żadnych nieścisłości. Być może wszystkie standardy zostały zachowane. A jednak prace nad projektami NRA przyspieszyły znacząco, kiedy prezesem Rady Aptekarskiej została Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, do tej pory zasiadająca w zarządzie łódzkiego okręgu zrzeszenia aptekarzy. Jednocześnie Naczelna Rada Aptekarska gwałtownie sprzeciwia się wszelkim próbom ograniczenia handlu kosmetykami w aptekach. Czy administracja i w tym przypadku bezkrytycznie się przychyli do zdania NRA?

"Zbiegów okoliczności jest w tej sprawie coraz więcej, a z jej tła wyraźnie biją interesy finansowe i korzyści, z których będą zadowoleni zwycięzcy. Chyba że rządowi uda się – podobnie jak w wielu dotychczasowych kwestiach – wypracować kompromis" —pisze Potocki.

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook