Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Co potrafi Petru?

03.11.2016

Jan Rokita na łamach "wSieci" o postaci lidera Nowoczesnej.

Dziś opozycja stanowi twór bezpostaciowy i magmowaty. Proces budowania jej wyraźnego kształtu może potrwać długo. Trudno powiedzieć, czy Nowoczesna i jej lider Ryszard Petru mogą skutecznie poprowadzić ją do wyborczego sukcesu – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Jan Rokita.

Publicysta przekonuje, że Nowoczesna powstała jako wyraz sprzeciwu środowisk wolnorynkowych wobec zawłaszczania przez rząd Tuska pieniędzy z OFE i włączania ich do budżetu przy aprobacie prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Nowoczesna powstała zatem jako owoc pewnego paradoksu. Nie chcąc bynajmniej stawać do walki z otaczającym systemem politycznym, zmuszona została do konfrontacji z jego najważniejszymi aktorami. Tylko późniejszy rozwój zdarzeń i niespodziewanie gwałtowny spór PiS z Trybunałem Konstytucyjnym sprawił, że nową partię zaniosło w końcu do obozu obrońców, a nie fundamentalnych krytyków TK – przekonuje Rokita.

Były minister w rządzie Hanny Suchockiej i kandydat na premiera zauważa, że partia Ryszarda Petru chciałaby „wejść w buty” Unii Wolności i forsować rozwiązania rodem z lat 90. wzorując się na Leszku Balcerowiczu. Z kolei lidera partii, Ryszarda Petru, nazywa Jan Rokita człowiekiem wyzbytym twardych przekonań światopoglądowych. Co więcej, jak podkreśla publicysta „wSieci”, lider został poniekąd zapędzony w kozi róg przez swoje koleżanki partyjne, które narzuciły wizję Nowoczesnej, jako partii na wskroś laickiej i „postępowej”, czego sam szef chciał uniknąć.

Na razie Nowoczesna miękko i bez większych oporów wsiąka w antypisowski jednolity front, zlewając się w amorficzny organizm pozbawiony kształtu organizacyjnego i wyraźniejszych idei. Z perspektywy obserwatora bardziej wygląda to na proces bezwładnego płynięcia z prądem niźli na jakąś dogłębnie przemyślaną strategię – zauważa Rokita.

Cokolwiek by o tym sądzić, jest rzeczą ze wszech miar ciekawą, czy Ryszardowi Petru, niebędącemu ani typem makiawelicznego intryganta (jak Tusk), ani ekscytującego ludzi ideologa (jak Kaczyński), uda się prowadzić zawiłą grę o wpływy wewnątrz amorficznego obozu opozycji i jednoczenie zyskiwać zwolenników skłonnych ufać w siłę jego przywództwa ­– kończy publicysta.

Więcej o szansach Nowoczesnej na bycie liderem opozycji w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 31 października, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook