Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Co dalej z rządem?

04.10.2016

Piotr Zaremba analizuje bliższe i dalsze plany Jarosław Kaczyńskiego.

Piotr Zaremba komentuje na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” bliższe i dalsze plany Jarosława Kaczyńskiego po zmianach w Radzie Ministrów, a Bronisław Wildstein snuje rozważania nad dotychczasowymi posunięciami władzy.

Zapowiedziana przez Beatę Szydło rekonstrukcja rządu w oczach wielu komentatorów okazała się zmianą jedynie kosmetyczną, zapowiedzianą jakby. Jednak wprawny obserwator życia politycznego dostrzega wagę jaką ma ona dla przyszłości zarządzania państwem, a także powód całego zamieszania.

Nie wiemy, co wiedziała o rzeczywistych planach Beata Szydło w sobotę, kiedy w następstwie swojego występu na wyjazdowym klubie PiS zapowiadała »zmiany«. To akurat kolejny przykład na to, że realnym problemem jest dwuwładza na samym szczycie, a nie ten czy inny minister (choć czasem minister także) – zauważa Piotr Zaremba.

Publicysta tygodnika „wSieci” tłumaczy znaczenie nowego kształtu rządu, ale ukazuje ją również w szerszej perspektywie: „Nie ulega wątpliwości, że sama idea wykreowania ekonomicznego stratega jest atrakcyjna, podczas posiedzenia klubu Kaczyński rzucił nawet sławne hasło o skończeniu z Polską resortową. Wszyscy ministrowie gospodarczy grają teraz do jednej bramki. Ale zarządzono także rewolucję moralną”.

Zaremba zastanawia się nad kolejnymi posunięciami władzy i stara się przybliżyć czytelnikom intencje rządzących oraz drogę jaką zamierzają obrać w najbliższej przyszłości.

„— Żeby realnie zmienić państwo, musimy rządzić co najmniej dwie kadencje. Z kolei żeby rządzić co najmniej dwie kadencje, wiele przedsięwzięć trzeba rozkładać na etapy, a czasem się cofnąć — tak odtwarzają myśl Kaczyńskiego ci, którzy go słuchali” – przypomina dziennikarz.

W poszukiwaniu znaczenia słów prezesa komentator „wSieci” podaje przykłady działań, które może podjąć rząd, aby zwiększyć szansę na pełną realizację idei „dobrej zmiany”.

Problem w tym, że sam prezes marketingu nie lubi, gardzi nim i często podporządkowuje go swojej wygodzie. Ale też nie raz i nie dwa wykazywał się świetną intuicją, wybierając ruchy niestandardowe, których nikt się nie spodziewał”­­ - pisze Piotr Zaremba.

Z kolei Bronisław Wildstein w swoim artykule próbuje dokonać podsumowania mijającego roku rządów Prawa i Sprawiedliwości i daje nam jasno do zrozumienia, że przed władzą jeszcze daleka droga.

W Polsce musimy dopiero zbudować sprawnie działające państwo, w tym wymiar sprawiedliwości, ale próby przydawania mu dodatkowo funkcji gospodarczych mogą skończyć się w sposób opłakany. Uniemożliwią jego reformę i zablokują gospodarkę. Casus spółek skarbu państwa jest wręcz laboratoryjnym tego przykładem” – czytamy w najnowszym „wSieci”.

Publicysta nie szczędzi rządzącym słów krytyki wytykając trawiące państwo problemy gospodarcze: „Tymczasem programy 500+ i Mieszkanie+ oraz zwiększone wydatki na zbrojenia generują wielkie koszty [...] a nieoczekiwany spadek inwestycji zmniejsza podatki, które miały służyć finansowaniu programów rządowych. [...] nad gospodarką państwa, jak miecz Damoklesa, wisi nierozważny postulat obniżenia wieku emerytalnego. To, że prezydent nie ugiął się pod presją frankowiczów, wydaje się ze wszech miar uzasadnione, zwłaszcza że ich maksymalistyczne rewindykacje nie znajdują przekonujących argumentów. Niemniej poczucie nierealizowania obietnic zaczyna docierać do coraz szerszych grup społecznych”.

W analizie dla tygodnika „wSieci” znajdziemy także rozważania dotyczące ponadczasowych cech władzy takich jak arogancja czy etatyzm i tego jak radzi sobie z nimi obecna władza. Przeczytamy także o tym jak funkcjonuje państwo pod nowym rządem i co jeszcze należy w nim zmienić, aby poprawiła się sytuacja obywateli.

Podstawowe wyzwania ciągle stoją przed PiS. Pozytywne i potrzebne rozdawnictwo skończyło się i trzeba reformować struktury państwa, co nie zawsze może okazywać się bezbolesne. Sprawne państwo musi być ograniczone i wspomagać, a nie zastępować, aktywność obywateli. Może stymulować inicjatywy gospodarcze, ale nie samemu je prowadzić” – podsumowuje Bronisław Wildstein.

Więcej w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 3 października, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 4. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 5. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 6. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 7. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 8. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook