Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Co dalej z rządem?

04.10.2016

Piotr Zaremba analizuje bliższe i dalsze plany Jarosław Kaczyńskiego.

Piotr Zaremba komentuje na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” bliższe i dalsze plany Jarosława Kaczyńskiego po zmianach w Radzie Ministrów, a Bronisław Wildstein snuje rozważania nad dotychczasowymi posunięciami władzy.

Zapowiedziana przez Beatę Szydło rekonstrukcja rządu w oczach wielu komentatorów okazała się zmianą jedynie kosmetyczną, zapowiedzianą jakby. Jednak wprawny obserwator życia politycznego dostrzega wagę jaką ma ona dla przyszłości zarządzania państwem, a także powód całego zamieszania.

Nie wiemy, co wiedziała o rzeczywistych planach Beata Szydło w sobotę, kiedy w następstwie swojego występu na wyjazdowym klubie PiS zapowiadała »zmiany«. To akurat kolejny przykład na to, że realnym problemem jest dwuwładza na samym szczycie, a nie ten czy inny minister (choć czasem minister także) – zauważa Piotr Zaremba.

Publicysta tygodnika „wSieci” tłumaczy znaczenie nowego kształtu rządu, ale ukazuje ją również w szerszej perspektywie: „Nie ulega wątpliwości, że sama idea wykreowania ekonomicznego stratega jest atrakcyjna, podczas posiedzenia klubu Kaczyński rzucił nawet sławne hasło o skończeniu z Polską resortową. Wszyscy ministrowie gospodarczy grają teraz do jednej bramki. Ale zarządzono także rewolucję moralną”.

Zaremba zastanawia się nad kolejnymi posunięciami władzy i stara się przybliżyć czytelnikom intencje rządzących oraz drogę jaką zamierzają obrać w najbliższej przyszłości.

„— Żeby realnie zmienić państwo, musimy rządzić co najmniej dwie kadencje. Z kolei żeby rządzić co najmniej dwie kadencje, wiele przedsięwzięć trzeba rozkładać na etapy, a czasem się cofnąć — tak odtwarzają myśl Kaczyńskiego ci, którzy go słuchali” – przypomina dziennikarz.

W poszukiwaniu znaczenia słów prezesa komentator „wSieci” podaje przykłady działań, które może podjąć rząd, aby zwiększyć szansę na pełną realizację idei „dobrej zmiany”.

Problem w tym, że sam prezes marketingu nie lubi, gardzi nim i często podporządkowuje go swojej wygodzie. Ale też nie raz i nie dwa wykazywał się świetną intuicją, wybierając ruchy niestandardowe, których nikt się nie spodziewał”­­ - pisze Piotr Zaremba.

Z kolei Bronisław Wildstein w swoim artykule próbuje dokonać podsumowania mijającego roku rządów Prawa i Sprawiedliwości i daje nam jasno do zrozumienia, że przed władzą jeszcze daleka droga.

W Polsce musimy dopiero zbudować sprawnie działające państwo, w tym wymiar sprawiedliwości, ale próby przydawania mu dodatkowo funkcji gospodarczych mogą skończyć się w sposób opłakany. Uniemożliwią jego reformę i zablokują gospodarkę. Casus spółek skarbu państwa jest wręcz laboratoryjnym tego przykładem” – czytamy w najnowszym „wSieci”.

Publicysta nie szczędzi rządzącym słów krytyki wytykając trawiące państwo problemy gospodarcze: „Tymczasem programy 500+ i Mieszkanie+ oraz zwiększone wydatki na zbrojenia generują wielkie koszty [...] a nieoczekiwany spadek inwestycji zmniejsza podatki, które miały służyć finansowaniu programów rządowych. [...] nad gospodarką państwa, jak miecz Damoklesa, wisi nierozważny postulat obniżenia wieku emerytalnego. To, że prezydent nie ugiął się pod presją frankowiczów, wydaje się ze wszech miar uzasadnione, zwłaszcza że ich maksymalistyczne rewindykacje nie znajdują przekonujących argumentów. Niemniej poczucie nierealizowania obietnic zaczyna docierać do coraz szerszych grup społecznych”.

W analizie dla tygodnika „wSieci” znajdziemy także rozważania dotyczące ponadczasowych cech władzy takich jak arogancja czy etatyzm i tego jak radzi sobie z nimi obecna władza. Przeczytamy także o tym jak funkcjonuje państwo pod nowym rządem i co jeszcze należy w nim zmienić, aby poprawiła się sytuacja obywateli.

Podstawowe wyzwania ciągle stoją przed PiS. Pozytywne i potrzebne rozdawnictwo skończyło się i trzeba reformować struktury państwa, co nie zawsze może okazywać się bezbolesne. Sprawne państwo musi być ograniczone i wspomagać, a nie zastępować, aktywność obywateli. Może stymulować inicjatywy gospodarcze, ale nie samemu je prowadzić” – podsumowuje Bronisław Wildstein.

Więcej w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 3 października, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook