Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Co dalej z Platformą?

25.08.2016

Czy partia, która jeszcze niedawno rządziła Polską powoli stacza się w polityczną nicość, a kolejne deklaracje jej lidera Grzegorza Schetyny tylko przyspieszają ten proces?

Jak zauważają publicyści tygodnika „wSieci” Wojciech Biedroń i Grzegorz Górny, jesienią czeka nas kolejna odsłona walki o rząd dusz i władzę nad opozycją. Mateusz Kijowski coraz śmielej idzie na starcie z szefem PO, a Grzegorz Schetyna bez pardonu będzie chciał się rozprawić z liderem KOD.

"[Schetyna] Ma swoich ludzi w KOD, podobnie jak Kijowski ma swoich szpiegów w bliskim otoczeniu Schetyny — tłumaczy nam jeden z polityków Platformy, który przyznaje, że wojna Schetyny z Kijowskim toczy się przy użyciu wszelkich środków i bez żadnej taryfy ulgowej" – pisze Wojciech Biedroń. 

"Rozgrywka między Schetyną a Kijowskim to nic innego jak element głębokiej przebudowy Platformy, którą od miesięcy przeprowadza szef tej partii. Po pierwszym, wydaje się zwycięskim, starciu z wewnętrzną opozycją Schetyna idzie za ciosem. Mocno podkreśla rolę struktur wewnętrznych w partii, docenia terenowych baronów, którzy uwierzyli bądź musieli uwierzyć, że tylko Schetyna gwarantuje pewność przetrwania PO" - zauważa Biedroń i dodaje: "Kijowski w starciu ze Schetyną ma mocny atut. Stoją za nim murem lewicowo-liberalne media. Zawsze może liczyć na wsparcie „Gazety Wyborczej”, „Newsweeka”, „Polityki” oraz TVN. Tam na jego konkurencie z Platformy już dawno postawiono krzyżyk". 

W walce o poparcie liderów tych ostatnich środowisk z pewnością nie pomaga Grzegorzowi Schetynie jego ostatnia „prawicowa wolta”. "Obawiają się oni, że tak gwałtowny zwrot w kierunku chrześcijaństwa i konserwatyzmu może odsunąć od ugrupowania wiernych sympatyków stanowiących trzon elektoratu. A ich przekonania są liberalno-lewicowe" - zauważa Grzegorz Górny. 

Publicysta podkreśla jednak, że na samym początku swojego istnienia, partia ta dbała o swój konserwatywny rys, a jej prominentni działacze, z Donaldem Tuskiem na czele, nie wstydzili się uczestniczyć w rekolekcjach. "Chadeckość PO zaczęła ulatywać po zdobyciu przez tę partię władzy. Przypominała kostium, który można było zdjąć, gdy przestał być potrzebny" - konkluduje Górny. 

Czy wyborcy i tym razem dadzą się omamić tym prostym sztuczkom, a ugrupowanie, na którym już wielu postawiło krzyży, zyska nową jakość? O tym, co jeszcze czeka Platformę Obywatelską w najbliższych tygodniach możecie przeczytać w numerze „wSieci”. Już 22 sierpnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

wSiecicover342016

kk/wSieci

[fot. Fratria]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook