Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Chronić zwycięstwo!

30.04.2016

Temat konfliktu miedzy Jarosławem Kaczyńskim i Andrzejem Dudą komentuje na łamach tygodnika "wSieci" Piotr Skwieciński.

"Duda jest prezydentem na skutek decyzji Kaczyńskiego. Wie o tym. Jest częścią obozu, bez reszty ukształtowanego intelektualnie przez prezesa. Jest lojalny. Ale jest też głową państwa, co powinno owocować statusem partnerskim" – pisze publicysta.

Temat konfliktu bardzo często poruszany przez media, a w ubiegłym tygodniu przywołany również przez „wSieci” w  wywiadzie, jakiego udzielił prezes PiS. "Stwierdził, że >tam [w Pałacu Prezydenckim] dbałość, by być oddzielnie, samodzielnie, autonomicznie, jest bardzo silna… Prezydent chce być samodzielny. Chyba go bardzo bolą te opowieści, że może być od kogoś zależny, jego otoczenie jakoś wyjątkowo to przeżywa<. Nie są to dobre wiadomości dla wszystkich zwolenników polskiej prawicy. Z wszystkich możliwych przyczyn" – komentuje autor tego artykułu.


Autor tekstu pisze także: "Premier jest emanacją partii. Partia może stawiać mu żądania, rozliczać go. Ewentualnie zmienić. Ale prezydenta – nie może. To musi uwierać kogoś przyzwyczajonego do całkowitej gestyjności wobec współpracowników. Andrzej Duda i jego otoczenie świetnie zdają sobie z tego sprawę. Pierwszy obywatel parokrotnie demonstrował lojalność i szacunek wobec przywódcy partii. Zajęcie stanowiska w każdej kwestii jest dla niego związane z dylematem, co na ten temat uważa Jarosław Kaczyński i jak to przyjmie. Podpisuje wszystkie przyjęte przez pisowską większość ustawy. Jednak to nie zmienia zasadniczego problemu. Że ten problem istnieje, widać choćby z użytego przez prezesa sformułowania „proszę mnie nie wiązać z tym, co tam [w Pałacu Prezydenckim] się dzieje” – zauważa Piotr Skwieciński.

W tekście autor szczególnie akcentuje, że: "Andrzej Duda jest […] lojalny. A cały obóz Prawa i Sprawiedliwości jest przepojony (słusznym) przekonaniem, że jedność jest wartością podstawową. Że zwycięstwo jest kruche, zdobyte prawie cudem. I nie wolno zrobić niczego, co postawiłoby je w sytuacji zagrożenia". Zauważa jednak z drugiej strony, iż: "Andrzej Duda przez swoje zwycięstwo, zwycięstwo nieoczekiwane, w które po ośmiu latach porażek nie wierzyło nawet wielu zdeklarowanych „kaczystów”, urósł do rangi symbolu. Na obrzeżach sceny pojawiły się nawet przejawy specyficznego kultu jego osoby. Dostrzeżony publicznie konflikt między nim a niekwestionowanym liderem obozu wprowadziłby element dezorientacji. Ogromna większość pisowców nie zachwiałaby się w lojalności wobec Kaczyńskiego. Ale nastroje by gwałtownie siadły. A nastroje to też samodzielny czynnik kształtujący sytuację polityczną".

Więcej o wzajemnych relacjach prezydenta RP i prezesa PiS we „wSieci”, w sprzedaży od 25 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[fot. PAP/Maciej Kulczyński/Okładka "wSieci"]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook