Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Chronić zwycięstwo!

30.04.2016

Temat konfliktu miedzy Jarosławem Kaczyńskim i Andrzejem Dudą komentuje na łamach tygodnika "wSieci" Piotr Skwieciński.

"Duda jest prezydentem na skutek decyzji Kaczyńskiego. Wie o tym. Jest częścią obozu, bez reszty ukształtowanego intelektualnie przez prezesa. Jest lojalny. Ale jest też głową państwa, co powinno owocować statusem partnerskim" – pisze publicysta.

Temat konfliktu bardzo często poruszany przez media, a w ubiegłym tygodniu przywołany również przez „wSieci” w  wywiadzie, jakiego udzielił prezes PiS. "Stwierdził, że >tam [w Pałacu Prezydenckim] dbałość, by być oddzielnie, samodzielnie, autonomicznie, jest bardzo silna… Prezydent chce być samodzielny. Chyba go bardzo bolą te opowieści, że może być od kogoś zależny, jego otoczenie jakoś wyjątkowo to przeżywa<. Nie są to dobre wiadomości dla wszystkich zwolenników polskiej prawicy. Z wszystkich możliwych przyczyn" – komentuje autor tego artykułu.


Autor tekstu pisze także: "Premier jest emanacją partii. Partia może stawiać mu żądania, rozliczać go. Ewentualnie zmienić. Ale prezydenta – nie może. To musi uwierać kogoś przyzwyczajonego do całkowitej gestyjności wobec współpracowników. Andrzej Duda i jego otoczenie świetnie zdają sobie z tego sprawę. Pierwszy obywatel parokrotnie demonstrował lojalność i szacunek wobec przywódcy partii. Zajęcie stanowiska w każdej kwestii jest dla niego związane z dylematem, co na ten temat uważa Jarosław Kaczyński i jak to przyjmie. Podpisuje wszystkie przyjęte przez pisowską większość ustawy. Jednak to nie zmienia zasadniczego problemu. Że ten problem istnieje, widać choćby z użytego przez prezesa sformułowania „proszę mnie nie wiązać z tym, co tam [w Pałacu Prezydenckim] się dzieje” – zauważa Piotr Skwieciński.

W tekście autor szczególnie akcentuje, że: "Andrzej Duda jest […] lojalny. A cały obóz Prawa i Sprawiedliwości jest przepojony (słusznym) przekonaniem, że jedność jest wartością podstawową. Że zwycięstwo jest kruche, zdobyte prawie cudem. I nie wolno zrobić niczego, co postawiłoby je w sytuacji zagrożenia". Zauważa jednak z drugiej strony, iż: "Andrzej Duda przez swoje zwycięstwo, zwycięstwo nieoczekiwane, w które po ośmiu latach porażek nie wierzyło nawet wielu zdeklarowanych „kaczystów”, urósł do rangi symbolu. Na obrzeżach sceny pojawiły się nawet przejawy specyficznego kultu jego osoby. Dostrzeżony publicznie konflikt między nim a niekwestionowanym liderem obozu wprowadziłby element dezorientacji. Ogromna większość pisowców nie zachwiałaby się w lojalności wobec Kaczyńskiego. Ale nastroje by gwałtownie siadły. A nastroje to też samodzielny czynnik kształtujący sytuację polityczną".

Więcej o wzajemnych relacjach prezydenta RP i prezesa PiS we „wSieci”, w sprzedaży od 25 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[fot. PAP/Maciej Kulczyński/Okładka "wSieci"]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook