Jedynie prawda jest ciekawa


wSieci: "Brexit i co dalej z Europą?"

04.07.2016

Publicyści tygodnika "wSieci" analizują skutki wyjścia Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej.

Jak będzie wyglądała Europa po Brexicie? W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” publicyści największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce zastanawiają się nad tym, co czeka Stary Kontynent po referendum w Zjednoczonym Królestwie.

W związku z Brexitem i ewolucją Unii Europejskiej rząd PiS czeka akcja dyplomatyczna na skalę większą niż przed wstąpieniem w 1999 r. do NATO i w 2004 r. do UE – zauważa Stanisław Janecki. I dodaje – Rządzący w państwach Unii Europejskiej nie mają wątpliwości, że niezależnie od tego, czy ostatecznie Wielka Brytania wyjdzie z Unii, czy nie (formalnie to wcale nie jest przesądzone), konieczne są zmiany w funkcjonowaniu Wspólnoty, czyli także w traktatach: o Unii Europejskiej i o funkcjonowaniu UE. Brytyjskie referendum stało się tylko dogodnym pretekstem do podjęcia kwestii reformy Unii Europejskiej, umożliwiając znacznie głębsze i szybsze zmiany, niż gdyby referendum i wyjścia Zjednoczonego Królestwa nie było. A Polska znalazła się w najważniejszej roli od czasu wstąpienia do Unii 1 maja 2004 r. W roli znacznie ważniejszej niż w grudniu 2007 r., gdy podpisywano traktat z Lizbony (wszedł w życie 1 grudnia 2009 r.). Ta specjalna i historyczna rola naszego kraju wynika z tego, że jeśli Wielka Brytania opuści UE, Polska będzie drugim największym i najsilniejszym państwem członkowskim, które sprzeciwia się ewolucji Wspólnoty w stronę superpaństwa.

O sytuacji Europy po Brexicie pisze również Bronisław Wildstein: - Reakcje liderów UE na wyniki referendum w Wielkiej Brytanii mogą zadziwiać. Ci, którzy zapewniali dotąd, że ich nadrzędnym celem jest jedność Europy, arogancko domagają się, aby Anglicy natychmiast wyciągnęli wnioski ze swojego głosowania i bezzwłocznie podjęli działania w celu opuszczenia Unii – czytamy.

Można odnieść wrażenie, że w wypowiedziach Jeana-Claude’a Junckera i Martina Schulza pojawiają się wręcz nuty satysfakcji z tego, co się stało. Poganianie Parlamentu Europejskiego, aby jak najprędzej pozbył się Wielkiej Brytanii, stanowi tego najlepszy dowód. Ten stan rzeczy uzupełnia dość niejasny dokument sygnowany przez ministrów spraw zagranicznych Niemiec i Francji, który wygląda jak ultimatum domagające się natychmiastowego scentralizowania UE i bezceremonialnie dyktujący jej członkom — nie wiadomo jakim tytułem — obowiązkowy plan działań, które zasadniczo miałyby przebudować jej kształt. Ponieważ dokumentu takiego nie sporządza się w ciągu kilku godzin, a opowieści o nim krążyły po europejskich salonach już od jakiegoś czasu, uznać można, że jest to element szerszej strategii. Jej twórcy nie tylko zakładali wyjście Wielkiej Brytanii z UE, lecz traktowali je jako szansę, z której mieli zamiar skorzystać, aby dzięki niej definitywnie przekształcić Europę zgodnie z wolą jej dominujących ośrodków – pisze Bronisław Wildstein.

Kluczowe pytanie, przed którym stoi Europa po brytyjskim plebiscycie, brzmi: czy Wielka Brytania naprawdę jest wrogiem? – pyta Jan Rokita. W ciągu ostatnich lat Londyn solidnie zapracował na to, aby na kontynencie zaczęto go traktować jako sprawcę ustawicznych kłopotów Europy. Od czasu głośnego wystąpienia Davida Camerona w Agencji Bloomberg, w którym zapowiadał referendum nad dalszym członkostwem w Unii, długo prowadził kampanię zohydzania Anglikom idei wspólnej Europy. I dziesiątki razy zapowiadał, że jednym z dobrych wyjść dla Brytanii jest ostateczne zerwanie wszelkich więzi z Brukselą – sugeruje publicysta tygodnika „wSieci”.

Więcej o tym, co oznacza „Brexit” dla Europy w najnowszym numerze „wSieci”, w sprzedaży już od 4 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook