Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Bój o MSZ

30.03.2017

Konrad Kołodziejski o poważnych zmianach w resorcie.

„Trzecia RP to konglomerat starych peerelowskich struktur z nowymi utworzonymi już w czasach niepodległości. Ten konglomerat w ciągu ćwierćwiecza zdążył się na tyle utrwalić, że dziś próby ewolucyjnej reformy państwa często okazują się trudne albo wręcz niemożliwe. Tak jest choćby w przypadku Ministerstwa Spraw Zagranicznych, resortu, który umykał dotąd poważniejszym zmianom” — pisze Konrad Kołodziejski w artykule „Bój o MSZ” w tygodniku „wSieci”.

Kołodziejski przedstawia szczegóły pomysłu zmian w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, które mają wprowadzić nowe standardy w resorcie i podległej mu służbie dyplomatycznej.

„Nowa ustawa o służbie zagranicznej zakłada dokonanie przeglądu kadr w resorcie. Podstawowym kryterium doboru tych kadr ma być odtąd szeroko rozumiana lojalność wobec własnego państwa” — czytamy.

„Co to oznacza? Przede wszystkim świadomość, że celem służby zagranicznej jest ochrona interesu państwa. Takie ustalenie kryteriów wyklucza z pracy w MSZ osoby myślące wyłącznie w kategoriach osobistej kariery czy wygodnej synekury w resorcie lub na zagranicznej placówce. Wyklucza również tych, przy których pojawiają się znaki zapytania z przeszłości, współpraca ze służbami PRL czy – już w nowszych czasach – problemy z prokuraturą” — pisze Kołodziejski i zwraca uwagę na kwestię kwalifikacji kandydatów do pracy w dyplomacji.

„Ustawa jest w założeniach słuszna i trudno kwestionować przyjęte w niej kryteria. Jednak wzbudziła ona ogromne emocje, zwłaszcza wśród osób zatrudnionych w MSZ. Wokół ustawy narosło w ostatnich tygodniach mnóstwo mitów i przekłamań sprowadzających projekt zmian do czystki” — pisze publicysta „wSieci”.

Wokół zmian w resorcie narosło wiele mitów, jednym z nich jest sprawa liczby osób, które stracą pracę w MSZ.

„W MSZ pracuje ponad 4 tys. osób. Ilu dotkną zwolnienia? Minister Witold Waszczykowski mówi o 100–150 pracownikach. Wśród urzędników sprzyjających zmianom pojawiają się też inne liczby 300, a nawet 500 osób. Tymczasem w „Gazecie Wyborczej” możemy przeczytać o ponad tysiącu osób szykowanych do zwolnienia” — pisze Kołodziejski.

Mity te rozwiewa Andrzej Jasionowski, dyrektor służby zagranicznej w MSZ.

„To bzdura – mówi Jasionowski. – Gdyby chcieć zwolnić tyle osób, to należałoby mieć od razu innych na ich miejsce. Czy wyobraża sobie pan konkurs dla tyle stanowisk? Trzeba by chyba wynająć Stadion Narodowy” — mówi w rozmowie z Kołodziejskim.

„Radosław Sikorski – również ostro krytykujący planowane zmiany w resorcie – zwolnił z pracy w MSZ 300osób, to nikt nie zadawał pytań o kryteria. – Tymczasem dziś kryteria są jasno zapisane w ustawie” — dodaje, odpowiadając na zarzuty ze strony resortowej „Solidarności”.

Kołodziejski szeroko analizuje patologie jakie narosły wokół ministerstwa. Pisze o nepotyzmie, który trawił resort i sprawie dyplomatów szkolonych w ZSRR. W artykule „Bój o MSZ” czytamy też o tym jak nieprzychylne władzy media wykrzywiają obraz sytuacji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, m.in. publikując nieprawdziwe informacje nt. pracowników resortu.

Więcej o kulisach zmian w MSZ w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 27 marca, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook