Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Bój o MSZ

30.03.2017

Konrad Kołodziejski o poważnych zmianach w resorcie.

„Trzecia RP to konglomerat starych peerelowskich struktur z nowymi utworzonymi już w czasach niepodległości. Ten konglomerat w ciągu ćwierćwiecza zdążył się na tyle utrwalić, że dziś próby ewolucyjnej reformy państwa często okazują się trudne albo wręcz niemożliwe. Tak jest choćby w przypadku Ministerstwa Spraw Zagranicznych, resortu, który umykał dotąd poważniejszym zmianom” — pisze Konrad Kołodziejski w artykule „Bój o MSZ” w tygodniku „wSieci”.

Kołodziejski przedstawia szczegóły pomysłu zmian w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, które mają wprowadzić nowe standardy w resorcie i podległej mu służbie dyplomatycznej.

„Nowa ustawa o służbie zagranicznej zakłada dokonanie przeglądu kadr w resorcie. Podstawowym kryterium doboru tych kadr ma być odtąd szeroko rozumiana lojalność wobec własnego państwa” — czytamy.

„Co to oznacza? Przede wszystkim świadomość, że celem służby zagranicznej jest ochrona interesu państwa. Takie ustalenie kryteriów wyklucza z pracy w MSZ osoby myślące wyłącznie w kategoriach osobistej kariery czy wygodnej synekury w resorcie lub na zagranicznej placówce. Wyklucza również tych, przy których pojawiają się znaki zapytania z przeszłości, współpraca ze służbami PRL czy – już w nowszych czasach – problemy z prokuraturą” — pisze Kołodziejski i zwraca uwagę na kwestię kwalifikacji kandydatów do pracy w dyplomacji.

„Ustawa jest w założeniach słuszna i trudno kwestionować przyjęte w niej kryteria. Jednak wzbudziła ona ogromne emocje, zwłaszcza wśród osób zatrudnionych w MSZ. Wokół ustawy narosło w ostatnich tygodniach mnóstwo mitów i przekłamań sprowadzających projekt zmian do czystki” — pisze publicysta „wSieci”.

Wokół zmian w resorcie narosło wiele mitów, jednym z nich jest sprawa liczby osób, które stracą pracę w MSZ.

„W MSZ pracuje ponad 4 tys. osób. Ilu dotkną zwolnienia? Minister Witold Waszczykowski mówi o 100–150 pracownikach. Wśród urzędników sprzyjających zmianom pojawiają się też inne liczby 300, a nawet 500 osób. Tymczasem w „Gazecie Wyborczej” możemy przeczytać o ponad tysiącu osób szykowanych do zwolnienia” — pisze Kołodziejski.

Mity te rozwiewa Andrzej Jasionowski, dyrektor służby zagranicznej w MSZ.

„To bzdura – mówi Jasionowski. – Gdyby chcieć zwolnić tyle osób, to należałoby mieć od razu innych na ich miejsce. Czy wyobraża sobie pan konkurs dla tyle stanowisk? Trzeba by chyba wynająć Stadion Narodowy” — mówi w rozmowie z Kołodziejskim.

„Radosław Sikorski – również ostro krytykujący planowane zmiany w resorcie – zwolnił z pracy w MSZ 300osób, to nikt nie zadawał pytań o kryteria. – Tymczasem dziś kryteria są jasno zapisane w ustawie” — dodaje, odpowiadając na zarzuty ze strony resortowej „Solidarności”.

Kołodziejski szeroko analizuje patologie jakie narosły wokół ministerstwa. Pisze o nepotyzmie, który trawił resort i sprawie dyplomatów szkolonych w ZSRR. W artykule „Bój o MSZ” czytamy też o tym jak nieprzychylne władzy media wykrzywiają obraz sytuacji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, m.in. publikując nieprawdziwe informacje nt. pracowników resortu.

Więcej o kulisach zmian w MSZ w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 27 marca, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook