Jedynie prawda jest ciekawa


wSieci: "Będę straźnikiem narodowego skarbu"

19.01.2016

Minister skarbu Dawid Jackiewicz w wywiadzie dla tygodnika "wSieci".

Wiem, po co zostałem tu przysłany przez wyborców, i nie zawiodę ich. Bizancjum się skończyło. Skończymy z żerowaniem na majątku publicznym. Chcemy, by spółki skarbu państwa napędzały polski rozwój – mówi na łamach tygodnika „wSieci” Dawid Jackiewicz, minister skarbu państwa, w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskim.
- Polacy mogą na mnie liczyć. Zgoda, że bywało różnie. I zgoda, że Polacy, a wyborcy Prawa i Sprawiedliwości szczególnie mocno, żądają, by elementem dobrej zmiany była korekta stosunku rządu do majątku narodowego, w tym tego, co się znajduje w zasobie Ministerstwa Skarbu Państwa. Wiem, po co zostałem tu przysłany, powołany. I mogę obiecać, że będę solidnym strażnikiem, zarządcą majątku narodowego, tych skarbów, które mamy. To nie są księstwa nadawane przez partię rządzącą, by działacz mógł się uwłaszczyć i dobrze sobie pożyć, jak to bywało za rządów Platformy i PSL. Te wszystkie firmy muszą pracować na rzecz rozwoju gospodarki, tworzenia miejsc pracy, zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego, zwiększenia konkurencyjności Polski – mówi minister.
To wciąż ogromny majątek. Obserwatorzy z zewnątrz widzą tylko te największe podmioty, sztandary polskiej gospodarki, a jest tego dużo więcej. Pod moim nadzorem znajduje się ponad 700 podmiotów. Chociaż mają panowie rację, że intencja moich poprzedników była taka, by wyprzedać, co się da. Tempo prywatyzacji było niesamowite. Minister Aleksander Grad podpisywał tyle decyzji prywatyzacyjnych, że — jak policzyliśmy — na całą analizę jednej transakcji miał osiem godzin. Według mnie zbyt mało, by zapewnić racjonalność – czytamy w wywiadzie.
Jednocześnie minister deklaruje, że nie jest przeciwnikiem prywatyzacji: - Jestem przeciwnikiem sprzedawania majątku narodowego z powodów ideologicznych, często zresztą podmiotom państwowym innych krajów. Natomiast są miejsca, w których prywatyzację trzeba dokończyć. Nie ma powodu, by państwo miało np. udziały w firmie produkującej zapałki, bo koszty nadzoru są większe niż ewentualne korzyści. Chcę też sprzedać niewielkie pakiety akcji, tzw. resztówki w niektórych firmach, które i tak nie dają nam kontroli nad tymi spółkami.
Nie zamierzam prowadzić projektów, które miałyby szkodzić jakiejś spółce. Chodzi o to, by widzieć dalej niż rok do przodu i patrzeć szerzej niż tylko na własne podwórko. Minister skarbu państwa jest m.in. po to, by tej perspektywy pilnować – zapowiada minister.
Więcej o planach ministerstwa skarbu i o pilnych zadaniach, jakie stoją przed ministrem Jackiewiczem w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 18 stycznia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook