Jedynie prawda jest ciekawa


wSieci: Azyl dla Tuska

31.05.2016

Stanisław Janecki na łamach "wSieci" o przyszłości byłego premiera.

Wszyscy wierzą, że Donald Tusk wróci do Polski i zawalczy o prezydenturę. A to mit i nieprawda – pisze w tygodniku „wSieci” Stanisław Janecki, publicysta i komentator polityczny. W najnowszym numerze tygodnika publicysta udowadnia, że były premier nie wróci już do bieżącej polityki i nie będzie angażował się mocniej w polską politykę.

Działo się to w marcu 2016 r. Dwójka współpracowników Ewy Kopacz w Platformie Obywatelskiej spotkała się z Donaldem Tuskiem. Mieli wysondować, czy jest on w ogóle zainteresowany powrotem do polskiej polityki. Chodziło o to, czy Ewa Kopacz ma stanąć do walki o przywództwo w PO z Grzegorzem Schetyną, czy nie warto tracić sił, jeśli Tusk byłby zainteresowany powrotem. I to już w 2017 r., jeśli nie zostanie mu przedłużona kadencja przewodniczącego Rady Europejskiej. Tusk oprowadził gości po swoich włościach, pokazał, kim teraz jest, po zakończonej wycieczce przypomniał słowa byłego prezesa Orlenu Jacka Krawca, a potem zaczął się głośno śmiać. Podczas nagranego spotkania w restauracji Sowa i Przyjaciele Krawiec powiedział do Pawła Grasia: „Idziesz w zupełnie inną orbitę, odseparowujesz się od tego wszystkiego, od tego syfu. […] Jesteś dużym misiem, odseparowujesz się od tego folkloru, od tego syfu” – pisze Stanisław Janecki.

Zdaniem publicysty „wSieci”, pozornie częste odnoszenie się byłego premiera do wydarzeń w Polsce to element specyficznej gry: - Donald  Tusk i jego zwolennicy w PO nie mogą otwarcie mówić, czy powrót byłego premiera i szefa partii jest niemożliwy. W gruncie rzeczy nie powinien tego mówić nawet „odwieczny wróg” Tuska Grzegorz Schetyna. Nie mogą tego robić, bo Tusk ma wciąż być dla Platformy wodzem, który przybędzie z odsieczą, gdyby okazało się to konieczne. Partii potrzebny jest mit przywódcy, który w każdej chwili może wjechać na białym koniu, zintegrować własny obóz, odwojować straty i ponownie poprowadzić ku zwycięstwu.

Autor tłumaczy, z czego wynika taka falsyfikacja rzeczywistości: - Ten mit może się wydawać śmieszny, ale ma wartość integrującą i mobilizującą dla partii dołującej w sondażach. Ma on znaczenie nawet dla tych, którzy Tuska nie cierpią i obwiniają go o przegrane wybory oraz o obecną zapaść partii. Jednak po rocznym epizodzie wodzowskim Ewy Kopacz i pod obecnym rozczarowują- cym przywództwem Grzegorza Schetyny najważniejsi działacze PO (poza samym Schetyną i jego żelazną gwardią) zgodnie uznają, że warto podtrzymywać legendę Tuska jako zbawcy na białym koniu. Choćby po to, żeby nią szachować Prawo i Sprawiedliwość, a własnemu elektoratowi przekazać czytelny komunikat, że gdy będzie bardzo źle, wróci ten, który się kojarzy z największymi sukcesami PO i jej bezprecedensowym pozostawaniem u władzy przez dwie kolejne kadencje.

Więcej o Donaldzie Tusku, jego aktualnych obowiązkach i przyszłych planach w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 30 maja br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook