Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Kornel apeluje do Kukiza

27.04.2016

Wywiad braci Karnowskich z Kornelem Morawieckim w tygodniku "wSieci".

Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” z Kornelem Morawieckim, byłym liderem „Solidarności Walczącej”, więzionym przez komunistów, byłym posłem klubu Kukiz ’15, założycielem nowego ugrupowania Wolni i Solidarni.

W rozmowie z dziennikarzami Kornel Morawiecki mówi o ostatnich doświadczeniach jako posła, m.in. o dość trudnych relacjach z Pawłem Kukizem. Wyjaśnia też swoją nieobecność podczas głosowania nad nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego: Syn mnie na chwilę wywołał. Sądziłem, że zdążę wrócić. Nie udało się, a pani Małgorzata Zwiercan w spontanicznym odruchu przyjaźni uznała, że wciśnie za mnie guzik. Moja karta była włożona przeze mnie, ona wiedziała, jak chcę zagłosować. Źle się stało, ale nie mieliśmy poczucia, i nadal nie mamy, że dokonaliśmy jakiegoś straszliwego przestępstwa. Trzeba znać jakąś miarę w osądzie. Odnoszę wrażenie, że ten krzyk, ta atmosfera, ta siła ataku na posłankę Zwiercan i na mnie wynikała z próby przykrycia wstydliwego faktu, że oto antysystemowy Paweł Kukiz został przez całą Polskę złapany na tajnym układzie z panami Petru i Schetyną. […] Od pewnego czasu. Denerwowały mnie pasywność, brak konceptu ideowego i pomysłu na Polskę, a przede wszystkim brak pracy nad tym. Do tego zupełne zaniechanie budowy struktur w terenie. Ludzie, dzięki którym znaleźliśmy się w Sejmie, zostali całkowicie sami – wyjaśnia też swoje poczucie rozczarowania wobec Ruchu Kukiza.

Kornel Morawiecki po opuszczeniu klubu postanowił iść własną drogą: Wierność swoim zasadom, niechęć do brudnych kompromisów, jasne zasady, jakimi się kieruję. Wskazuje również własną wizję kraju, który chce tworzyć: Polska mająca zakorzenienie w tym pięknym pojęciu solidarności, które z kolei swoje źródła ma w dziedzictwie chrześcijańskim, w tej wielkiej miłości. A z drugiej strony to Polska, która skutecznie odpowiada na wyzwania XXI w., zasadniczo inne niż te znane dotychczas. […] Polskość i Polska to jeden z podstawowych elementów sensu naszego życia. Też ulotny, jak nasze życie. Ale jeśli z tego zrezygnujemy, jeśli tego się pozbędziemy, to jakbyśmy popełniali duchowe samobójstwo. Bo jeśli nie wiesz, po co żyć, to wkrótce nie żyjesz. I nie dotyczy to tylko osoby, pojedynczego człowieka, lecz również trwania zbiorowości, narodów. Jeżeli naród nie pamięta o swojej misji, nie ma celu, nie chce się rozwijać, to zaczyna się w sobie zapadać. Także w ogromie XXI w., w tej eksplozji wszechświata i możliwości, musimy widzieć sens trwania Polski oraz polskości, musimy rozwijać to piękno, solidarność i wiarę w Boga otrzymane od poprzednich pokoleń.

Kornel Morawiecki potwierdza także, że Wolni i Solidarni najprawdopodobniej staną się partią – Ze strukturami terenowymi, które będziemy budowali, z reprezentacją w Sejmie, na początku kilkuosobową. Oczywiście finałem ma być start w wyborach.

Cały wywiad z Karmelem Morawieckim we „wSieci”, w sprzedaży od 25 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook