Jedynie prawda jest ciekawa


Wróbel: Rząd bezczelnie kłamie ws. sześciolatków

30.08.2014

Mamy do czynienia z pełzającym wprowadzaniem ideologii gender do szkół oraz stopniowym odcinaniem nas od korzeni kulturowych – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info poseł Marzena Wróbel.

Stefczyk.info: Obowiązek szkolny dla sześciolatków zostanie zachowany, gdyż Sejm zdecydował większością głosów odrzucić obywatelski projekt przygotowany już w 2011 r. przez rodziców skupionych w Stowarzyszeniu Rzecznik Praw Rodziców i ruchu „Ratuj Maluchy!” Pod apelem podpisało się 350 tys. rodziców, którzy mówią stanowcze „nie” dla sześciolatków w szkołach. Jak pani ocenia działania rządu i koalicji PO-PSL w tej sprawie?

Marzena Wróbel, posłanka niezrzeszona: Uważam, że sposób procedowania tej konkretnej ustawy – to jeden wielki skandal. Projekt dotarł do Izby w lipcu 2011 r., i tak przedłużano procedowanie nad nim, że na trzy dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego – był dopiero rozpatrywany wniosek o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu. Z góry było wiadomo, że koalicja PO-PSL nie chciała nad tym projektem pracować. Jednak partie powinny to powiedzieć obywatelom wprost. Nie znoszę takiego podstępnego działania jakim posługuje się koalicja rządząca w tej sprawie. Przyzwoitość nakazuje, żeby projekty obywatelskie były procedowane, gdyż przy tego typu sprawach obywatele wypowiadają się o modelu funkcjonowania państwa. Dlatego Sejm nie powinien odrzucać takich projektów w pierwszym czytaniu.

Dalsze prace nad projektem nie miały sensu?

Nie – bowiem wówczas ustawa musiałaby zostać znowelizowana lub zmieniona w trakcie prac nad nią. To nieszlachetne, a nawet podstępne działanie rządzących, które jest próbą oszukania obywateli. Oceniam to w sposób bardzo negatywny i mam nadzieje, że wybory wyciągną wnioski z tej lekcji, którą dała nam Platforma Obywatelska.

Czy rozpoczęcie rządowych prac nad posłaniem sześciolatków do szkół to był dobry pomysł?

Najlepiej na to pytanie odpowiadają sami rodzice, co widać w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, gdzie olbrzymia ilość z nich chce odroczyć obowiązek szkolny dla swoich dzieci. Żadne wcześniejsze prace legislacyjne (podział sześciolatków na dwa roczniki) nie przyniosły żadnego efektu. Rodzice wiedzą, że zbyt wczesne posłanie dziecka do szkoły może być dla niego szkodliwe.

W jakim sense?

Dziecko w tym okresie swojego wieku musi dostać czas, żeby dojrzeć od strony emocjonalnej oraz fizycznej do obowiązku szkolnego. Dziecko sześcioletnie niekiedy ma problem z utrzymaniem długopisu przez dłuższy czasu z powodu niewyćwiczonych rączek. Skandalem jest również zmiana podstawy programowej proponowana przez rząd. Wcześniejsza była lepsza, bowiem dzieci miały więcej czasu na uzyskanie kompetencji kluczowych. W tej chwili dzieci są poganiane, a każde dziecko w tym wieku ma prawo do własnego tempa rozwoju.

Czy mamy w Europie jakiś dobry przykład przemawiający za utrzymaniem starego systemu w Polsce?

Oczywiście. Proszę spojrzeć na system nauczanie w Finlandii, gdzie dzieci naukę w szkole zaczynają w wieku siedmiu lat. Finowie notują jedne z najlepszych wyników w badaniu PISA od lat.

Będzie pani nadal bronić starego systemu nauczania?

Mieliśmy świetną podstawę programową, która została zniszczona. Proszę mi powiedzieć komu to przeszkadzało? W tym przypadku chodziło tylko o zrobienie zamieszania, aby było widać, że koalicja rządząca „coś tam” reformuje. Tylko można reformować w sposób lepszy i gorszy. W tym przypadku mamy do czynienia z fatalnymi działaniami rządzących.

Do czego prowadzą obecne działania resortu edukacji, minister Kluzik-Rostkowskiej i rzecznika ds. równego tratowania Małgorzaty Fuszary, które polegają na kontrolowaniu szkół bez zapowiedzi, pojawiają się problemy z nauczaniem religii, a w słynnym darmowym podręczniku dla dzieci nie ma mowy o polskich świętach i tradycjach narodowych?

Mamy do czynienia z pełzającym wprowadzaniem ideologii gender do szkół oraz stopniowym odcinaniem nas od korzeni kulturowych. Czy to się tym paniom podoba, czy nie – polskie korzenie kulturowe są korzeniami chrześcijańskimi i przedstawiciele rządu polskiego powinni o tym pamiętać. Z moich obserwacji wynika, że obywatele Polski bardzo krytycznie oceniają zmiany w nauczaniu. Powinniśmy budować tożsamość narodową i kulturową naszych dzieci i należy zawsze o tym pamiętać i z pokorą podchodzić do tysiącletniej tradycji naszego państwa.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot:YT]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook