Jedynie prawda jest ciekawa


„Wrak wróci, gdy znikną wszelkie ślady”

27.12.2013

Rozmowa z Andrzejem Melakiem, bratem Stefana, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: na niedawnej konferencji prasowej Siergiej Ławrow informował, że do kwietnia 2014 roku przedłużone zostało rosyjskie śledztwo ws. Smoleńska. Rosjanie wiele razy powtarzali, że po jego zakończeniu wrak polskiego rządowego Tupolewa trafi do Polski. Sądzi Pan, że 2014 rok przyniesie przełom ws. powrotu polskiego samolotu do Polski?

Andrzej Melak: Datą zwrotu wraku, która jest bezpieczna dla Rosjan oraz dla śledztwa, jest taki moment, w którym wszelkie ślady obecności materiałów wybuchowych oraz innych substancji, które zostały wykryte przez polskich prokuratorów, przestaną na tym wraku istnieć. Nie jestem specjalistą, więc nie wiem kiedy to się stanie. Wiem jednak, że dopiero, gdy ta data nadejdzie, będziemy mogli odzyskać wrak. To się układa w logiczną całość. Według informacji docierających od profesorów i naukowców, którzy występowali choćby na konferencjach smoleńskich, nieubłagane działanie czasu powoduje bezpowrotną utratę materialnych dowodów obecności niektórych substancji.

W końcu zabraknie materiału do badań.

Przecież w Rosji też są specjaliści, też są uczeni, którzy w sposób odpowiedni kontrolują to śledztwo. A jak już na wraku nie będzie żadnych śladów, to wtedy ten wrak dostaniemy. Będzie on jednak dla nas znacznie mniej użyteczny. Na pewno wszelkie związki chemiczne, które można było tam znaleźć, przestaną być możliwe do wykrycia. Trudno ustalić datę, w której można oczekiwać zwrotu wraku rządowego samolotu. To, co obecnie widzimy, te wypowiedzi, które słyszymy, to gra na czas.

Polska strona jest świadoma, czym grozi ta zwłoka?

Władze są świadome i czynnie uczestniczą w tej grze. Są świadome czym to grozi. Ze względu na tę grę oddały wszystko, co można było, w ręce Rosjan. To był imperatyw tego działania.

Czyli ta gra na zwłokę jest w interesie polskich i rosyjskich władz?

Ta gra jest w interesie Rosji i obecnej ekipy rządzącej w Polsce. Czy interes tych dwóch podmiotów jest identyczny, tożsamy? Tego nie wiem. Wiem, że w tej sprawie obie strony mają swoje interesy.

Premier Donald Tusk w odpowiedzi na słowa Ławrowa zaznaczył, że Rosjanie nie mogą sądzić, że przetrzymując wrak będą mogli naciskać na przebieg śledztwa i jego wynik. Jak Pan to ocenia?

Ogarnia mnie pusty śmiech, gdy słyszę premiera. Prowadzić śledztwo bez głównych dowodów rzeczowych, bez żadnych dowodów, które noszą znamiona oryginałów, to czysta fantazja. To jest niewyobrażalne. Wydaję mi się, że każdy logicznie myślący, a zwłaszcza fachowcy, powiedzą: „niech się ten człowiek puknie w czoło”.

Rozmawiał Nal
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook