Jedynie prawda jest ciekawa


Wosztyl: Nie wiem, czy zabezpieczono czarne skrzynki Jaka

01.02.2012

Lot do Smoleńska, nasze rozmowy na lotnisku i nasz powrót został na pewno zapisany. Nie ma tam jednak zapisów ostatnich sekund lotu Tupolewa. Nie mieliśmy zasilania na lotnisku, więc po wylądowaniu wyłączyliśmy magnetofon. Sam moment katastrofy nie został zarejestrowany – o locie Jaka-40 do Smoleńska portalowi Stefczyk.info mówi kapitan Jaka Artur Wosztyl.

Stefczyk.info: Remigiusz Muś mówi „Gazecie Polskiej”, że jest przekonany, że rosyjski kontroler pozwolił załodze Jaka-40 zejść do wysokości 50 metrów w czasie podchodzenia do lądowania w Smoleńsku. Pan też to słyszał?

Artur Wosztyl: Nie przypominam sobie, by rosyjski kontroler pozwalał nam na zejście do wysokości 50 metrów. Być może Pan Remigiusz Muś coś takiego usłyszał, jednak ja nie jestem w stanie sobie przypomnieć, by taka komenda padła. Co więcej, o tym, że rosyjski kontroler kazał nam odejść na drugi krąg dowiedziałem się dopiero po kilku miesiącach.

W mediach pojawiły się wiadomości, że mówił Pan to samo, co Muś

Nic takiego nie mówiłem. Nie jestem w stanie zaprzeczyć, by takie pozwolenie padło, ale ja nie przypominam sobie, bym to słyszał. Nie przypominam sobie również, bym wspominał o tym po powrocie w czasie przesłuchania przez funkcjonariusza Żandarmerii Wojskowej.

Coś Pana niepokoi w stenogramach opublikowanych ostatnio przez Instytut Karkowski? Widzi Pan w nich dowód nieprawidłowości?

Zależy, o jakich nieprawidłowościach mówimy. Weźmy choćby pod uwagę, że załoga Tupolewa podchodziła inną ścieżką niż powinna podchodzić. Tymczasem osoba ze strefy zejścia potwierdza, że samolot jest na ścieżce i na kursie. To jest co najmniej dziwne i intrygujące.

Rejestratory w Jaku-40 zapisują kolejne dane na jednej taśmie. Czy oznacza to, że zapisy dotyczące Państwa lądowania w Smoleńsku zostały utracone?

Niestety nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Trzeba dotrzeć do osób, które zabezpieczyły samolot po naszym lądowaniu. Z tego co wiem, taśma z magnetofonu została ściągnięta. Czy zostały ściągnięte dane z rejestratora lotu? Tego nie jestem w stanie powiedzieć.

Ktoś się zajmował zabezpieczeniem danych i zapisów Jaka przed Państwa powrotem do Warszawy ze Smoleńska?

Nie wiem tego. Z mojego punktu widzenia nie było podstaw, żeby podejmować decyzje dotyczące zabezpieczenia zapisów rejestratorów lotu z danymi dotyczącymi naszego lotu do Smoleńska. Nie było przesłanek, świadczących o tym, by podczas naszego lotu doszło do złamania przepisów czy regulaminu. To wypłynęło dopiero w maju. Z tego co się orientuję zajęto się naszą sprawą na polecenie Edmunda Klicha.

Jednak Państwa kontakty z załogą Tupolewa zostały zabezpieczone

Nagrania naszych rozmów nie musiały być zabezpieczane w Smoleńsku. One nagrywają ponad sześć godzin ciągłej pracy. Lot do Smoleńska, nasze rozmowy na lotnisku i nasz powrót został na pewno zapisany. Nie ma tam jednak zapisów ostatnich sekund lotu Tupolewa. Nie mieliśmy zasilania na lotnisku, więc po wylądowaniu wyłączyliśmy magnetofon. Sam moment katastrofy nie został zarejestrowany.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook