Jedynie prawda jest ciekawa


Wolski: Tusk przyczynił się do barbaryzacji życia publicznego

16.04.2014

Rozmowa z pisarzem, publicystą Marcinem Wolskim.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk ujawnił na konferencji prasowej wulgarne smsy, które otrzymuje jego córka, odczytywał groźby. Tłumaczył w ten sposób dlaczego za jego córką jeździ BOR. Każdą groźbę tego typu trzeba potępić, ale dziwi, że premier mówił o szczegółach. Jak pan odebrał przekaz premiera?

Marcin Wolski: Przywodzi mi to na myśl powiedzonko: kto sieje wiatr, zbiera burzę. Tuska i jego ekipę obciąża dopuszczenie do ogromnej barbaryzacji i wulgaryzacji języka i obyczajów. To, co prezentuje Palikot czy Niesiołowski w debacie publicznej i życiu, przyzwolenie na to, powoduje, że puszczają ludzkie hamulce. Nasz język robi się coraz bardziej wulgarny. Swoje robi również pozorna anonimowość internetu czy smsów. Frustratów nigdy natomiast nie brakuje. I każdy, kto w jakikolwiek sposób ociera się o publiczną działalność, tego doświadcza. I musi być na to przygotowany.

Kto się z takimi atakami spotyka?

Zasadą jest, że jak cokolwiek napisze się w sieci obok uwag merytorycznych czy komentarzy pojawiają się brutalne ataki, niepozostające na ogół w związku z tekstem. Wydaje się, że są ludzie wynajęci, czy bardzo sfrustrowani, którzy się zajmują takimi rzeczami.

Donald Tusk wywołuje emocje wśród Polaków?

Wiadomo, że społeczeństwo jest podzielone, a premier Donald Tusk i jego otoczenie są obiektem pewnej agresji. Nikt nie jest od tego wolny...

Można gest Tuska odczytywać w kontekście kampanii wyborczej?

Trudno powiedzieć, jaki sens ma upublicznianie tego. Czy chodziło o wywołanie współczucia? Czy premier Tusk chciał się wpisać w obraz dobrego ojca swoich dzieci, a przy okazji narodu? Czy też może uzasadniać ma ostrzejsze postępowanie wobec opozycji? Nie bardzo to rozumiem. Uważam natomiast, że w życiu wszelkiej maści celebrytów widać pewną zaskakującą nielogiczność. W ich przypadku dbanie o prywatność zawsze wiąże się z ekshibicjonizmem. Gdyby premier Donald Tusk chciał naprawdę dbać o rodzinę to córka nie byłaby bohaterką sesji w kolorowych pismach i nie prowadziłaby bloga.

Ona jednak pełnymi garściami czerpie z życia publicznego.

Jak mówił Noblista „taka sytuacja ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne”. Można współczuć ojcu, który spotyka się z atakami na własne dzieci, a jednocześnie stwierdzać, że człowiek dążący do popularności i próbujący dyskontować tę popularność jest narażony na tego typu przykrości, zwłaszcza gdy jest postacią kontrowersyjną, wywołującą u znacznej części rodaków reakcje alergiczne.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook