Jedynie prawda jest ciekawa


Wolski: Tusk przyczynił się do barbaryzacji życia publicznego

16.04.2014

Rozmowa z pisarzem, publicystą Marcinem Wolskim.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk ujawnił na konferencji prasowej wulgarne smsy, które otrzymuje jego córka, odczytywał groźby. Tłumaczył w ten sposób dlaczego za jego córką jeździ BOR. Każdą groźbę tego typu trzeba potępić, ale dziwi, że premier mówił o szczegółach. Jak pan odebrał przekaz premiera?

Marcin Wolski: Przywodzi mi to na myśl powiedzonko: kto sieje wiatr, zbiera burzę. Tuska i jego ekipę obciąża dopuszczenie do ogromnej barbaryzacji i wulgaryzacji języka i obyczajów. To, co prezentuje Palikot czy Niesiołowski w debacie publicznej i życiu, przyzwolenie na to, powoduje, że puszczają ludzkie hamulce. Nasz język robi się coraz bardziej wulgarny. Swoje robi również pozorna anonimowość internetu czy smsów. Frustratów nigdy natomiast nie brakuje. I każdy, kto w jakikolwiek sposób ociera się o publiczną działalność, tego doświadcza. I musi być na to przygotowany.

Kto się z takimi atakami spotyka?

Zasadą jest, że jak cokolwiek napisze się w sieci obok uwag merytorycznych czy komentarzy pojawiają się brutalne ataki, niepozostające na ogół w związku z tekstem. Wydaje się, że są ludzie wynajęci, czy bardzo sfrustrowani, którzy się zajmują takimi rzeczami.

Donald Tusk wywołuje emocje wśród Polaków?

Wiadomo, że społeczeństwo jest podzielone, a premier Donald Tusk i jego otoczenie są obiektem pewnej agresji. Nikt nie jest od tego wolny...

Można gest Tuska odczytywać w kontekście kampanii wyborczej?

Trudno powiedzieć, jaki sens ma upublicznianie tego. Czy chodziło o wywołanie współczucia? Czy premier Tusk chciał się wpisać w obraz dobrego ojca swoich dzieci, a przy okazji narodu? Czy też może uzasadniać ma ostrzejsze postępowanie wobec opozycji? Nie bardzo to rozumiem. Uważam natomiast, że w życiu wszelkiej maści celebrytów widać pewną zaskakującą nielogiczność. W ich przypadku dbanie o prywatność zawsze wiąże się z ekshibicjonizmem. Gdyby premier Donald Tusk chciał naprawdę dbać o rodzinę to córka nie byłaby bohaterką sesji w kolorowych pismach i nie prowadziłaby bloga.

Ona jednak pełnymi garściami czerpie z życia publicznego.

Jak mówił Noblista „taka sytuacja ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne”. Można współczuć ojcu, który spotyka się z atakami na własne dzieci, a jednocześnie stwierdzać, że człowiek dążący do popularności i próbujący dyskontować tę popularność jest narażony na tego typu przykrości, zwłaszcza gdy jest postacią kontrowersyjną, wywołującą u znacznej części rodaków reakcje alergiczne.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook