Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wolski: Tusk przyczynił się do barbaryzacji życia publicznego

16.04.2014

Rozmowa z pisarzem, publicystą Marcinem Wolskim.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk ujawnił na konferencji prasowej wulgarne smsy, które otrzymuje jego córka, odczytywał groźby. Tłumaczył w ten sposób dlaczego za jego córką jeździ BOR. Każdą groźbę tego typu trzeba potępić, ale dziwi, że premier mówił o szczegółach. Jak pan odebrał przekaz premiera?

Marcin Wolski: Przywodzi mi to na myśl powiedzonko: kto sieje wiatr, zbiera burzę. Tuska i jego ekipę obciąża dopuszczenie do ogromnej barbaryzacji i wulgaryzacji języka i obyczajów. To, co prezentuje Palikot czy Niesiołowski w debacie publicznej i życiu, przyzwolenie na to, powoduje, że puszczają ludzkie hamulce. Nasz język robi się coraz bardziej wulgarny. Swoje robi również pozorna anonimowość internetu czy smsów. Frustratów nigdy natomiast nie brakuje. I każdy, kto w jakikolwiek sposób ociera się o publiczną działalność, tego doświadcza. I musi być na to przygotowany.

Kto się z takimi atakami spotyka?

Zasadą jest, że jak cokolwiek napisze się w sieci obok uwag merytorycznych czy komentarzy pojawiają się brutalne ataki, niepozostające na ogół w związku z tekstem. Wydaje się, że są ludzie wynajęci, czy bardzo sfrustrowani, którzy się zajmują takimi rzeczami.

Donald Tusk wywołuje emocje wśród Polaków?

Wiadomo, że społeczeństwo jest podzielone, a premier Donald Tusk i jego otoczenie są obiektem pewnej agresji. Nikt nie jest od tego wolny...

Można gest Tuska odczytywać w kontekście kampanii wyborczej?

Trudno powiedzieć, jaki sens ma upublicznianie tego. Czy chodziło o wywołanie współczucia? Czy premier Tusk chciał się wpisać w obraz dobrego ojca swoich dzieci, a przy okazji narodu? Czy też może uzasadniać ma ostrzejsze postępowanie wobec opozycji? Nie bardzo to rozumiem. Uważam natomiast, że w życiu wszelkiej maści celebrytów widać pewną zaskakującą nielogiczność. W ich przypadku dbanie o prywatność zawsze wiąże się z ekshibicjonizmem. Gdyby premier Donald Tusk chciał naprawdę dbać o rodzinę to córka nie byłaby bohaterką sesji w kolorowych pismach i nie prowadziłaby bloga.

Ona jednak pełnymi garściami czerpie z życia publicznego.

Jak mówił Noblista „taka sytuacja ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne”. Można współczuć ojcu, który spotyka się z atakami na własne dzieci, a jednocześnie stwierdzać, że człowiek dążący do popularności i próbujący dyskontować tę popularność jest narażony na tego typu przykrości, zwłaszcza gdy jest postacią kontrowersyjną, wywołującą u znacznej części rodaków reakcje alergiczne.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Słowa kluczowe:

SMS

,

Polska

,

polityka

,

groźby

Warto poczytać

 1. joachimbrudzinskitvrepublikaYT 23.01.2017

  Brudziński: Zależy nam na wielu kadencjach

  „Niech ci, którzy grzmią, dokształcą się z tego, na czym polega demokracja”.

 2. JanZarynKancelariaSenatu2015 23.01.2017

  Prof. Żaryn: Olbrzymie oczekiwania wobec zbioru zastrzeżonego

  - W Polsce opinia publiczna ma olbrzymie oczekiwania wobec tzw. zbioru zastrzeżonego; głównie dotyczą one lat 90. - powiedział historyk, senator PiS prof. Jan Żaryn.

 3. rzepcio 23.01.2017

  "wSieci": Balanga w Trybunale

  Wojciech Biedroń o ostatnim roku prezesury Rzeplińskiego.

 4. mid-epa05742807 23.01.2017

  Czarnecki: Trump będzie stawiać na NATO

  - Wbrew tej propagandzie antytrumpowskiej, prezydent Stanów Zjednoczonych będzie stawiać na NATO. To dla Polski dobra wiadomość - ocenił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

 5. port-817598960720 23.01.2017

  Kuźmiuk: Fikcyjny eksport zawyżał wzrost PKB

  W ostatnich latach rządów koalicji PO-PSL ze względu na masowe wystawianie fikcyjnych faktur dotyczących sprzedaży na eksport, zawyżany był także wzrost PKB szczególnie w latach 2014-2015.

 6. 1b3ba3d672ce402fbf27f56062859d641270x714 22.01.2017

  Morawiecki: „Wyszkowski za mało tropił agentów”

  „Adamowicz za długo w Gdańsku rządzi (…). Dla niego najlepszym wyjściem byłaby dymisja”.

 7. szczerskiworoniczaobozySI 22.01.2017

  Szczerski o „polskich obozach”: to próba odwrócenia logiki historii

  „Musimy stać na gruncie prawdy o Polsce. Jeśli my sami się nie obronimy, to sami siebie szkalujemy”.

 8. Google1477x83104-2017 22.01.2017

  Nowy numer "wSieci"

  W nowym numerze tygodnika „wSieci” redakcja odsłania kulisy wspólnych podróży Ryszarda Petru i Joanny Schmidt.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook