Jedynie prawda jest ciekawa


Wolski: To jest jak pogrzeb Jaruzelskiego

02.06.2014

Rozmowa z satyrykiem i pisarzem Marcinem Wolskim.

Stefczyk.info: „Gazeta Wyborcza”, TVN, w obecności Bronisława Komorowskiego, świętowały 25-lecie polskiej wolności. Wręczono również nagrody dla ludzi wolności. Jak Pan ocenia to wydarzenie?

Marcin Wolski: Gdybym chciał być obsceniczny powiedziałbym, że ci, którym na mdłości nie wystarczył pogrzeb Jaruzelskiego, mogli przyjąć podwójną dawkę... To wydarzenie to coś tak zasmucającego, że aż opadają ręce. Najbardziej w nagrodzonym towarzystwie dziwi obecność Jerzego Owsiaka. Nie rozumiem, jakie zasługi dla wolności ma również np. pani Janda? Żeby te nagrody przyznawać dziennikarzom, nawet z kręgów „Wyborczej”, to jeszcze miałoby to jakieś uzasadnienie. Niektórzy dziennikarze to ludzie, którzy coś dla wolności zrobili. Są ludzie, którzy wrócili do nas z Zachodu i towarzyszyli Polsce i Polakom w pierwszych latach zmian. Mówię choćby o Janie Nowaku Jeziorańskim. A jeśli zestawia się Owsiaka z Janiną Ochojską i wybiera tego pierwszego, to brak słów. To jest jak wygrana Eurowizji przez „kobietę z brodą”.

Warto się tymi nagrodami w ogóle przejmować? Może to nieznaczące wydarzenie...

Takie nagrody mają zachęcać do naśladowania laureatów, mają tworzyć wzorzec osobowy. A jaki wzorzec osobowy prezentuje pan Owsiak: róbta, co chceta! Można by rzec: „nic nie wzbogaca tak, jak działalność charytatywna.... Oczywiście duchowo”. Tak kiedyś skomentowałem działalność pani Kwaśniewskiej, ale teraz też pasuje.

Wracając do nagród?

To wszystko jest jak pogrzeb Jaruzelskiego. Mi się te dwie sprawy zbijają. To ma zdaje się jeden cel: drażnienie społeczeństwa.

Pan przyjąłby taką nagrodę? Chciałby Pan być „człowiekiem wolności”?

Nie, w tym towarzystwie nie przyjąłbym takiego wyróżnienia.

Pański sceptycyzm dotyczy również okresu 25-lecia III RP? Rządzący przekonują, że to czas samych sukcesów. Jak Pan to ocenia?

Uważam, że 4 czerwca był wspaniałym wydarzeniem. Z tym dniem może się równać być może jedynie wyprowadzenie wojsk radzieckich z terytorium Polski. Wybory z 1989 roku to było wydarzenie ważne, duża część społeczeństwa dała głos, przekreśliła listę krajową. To było wielkie i radosne wydarzenie. Nieszczęściem jest jednak to, że świętują tę rocznicę ci, którzy zmarnowali szansę jaka płynęła z wyborów z 1989 roku.

Co zostało zmarnowane?

Mówię o zmarnowaniu tej sytuacji w sensie politycznym. Nie zmarnowano bowiem pracy milionów Polaków, nie zmarnowaliśmy tysięcy rzeczy. Dziś niektórzy się dziwią, że ludzie nie tańczyli na ulicach. Ale przecież Polakom tego zakazano. Elity 5 czerwca przeraziły się tego, co Naród zrobił 4 czerwca. Gdyby 5 czerwca lud wypełzł na ulice, to Jaruzelski nie byłby prezydentem, a przemiany w Polsce potoczyłyby się zdecydowanie szybciej. To jest moja odrobina goryczy. Jednak 25 lat nie sposób przekreślić, ponieważ zdarzyło się mnóstwo rzeczy pozytywnych i mnóstwo rzeczy negatywnych, jak choćby odpływ milionów Polaków z kraju.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook