Jedynie prawda jest ciekawa


Wolski: Sytuacja skandaliczna

11.03.2013

Rozmowa z Marcinem Wolskim, satyrykiem i publicystą.

Stefczyk.info: Na antenie TVP mieliśmy do czynienia z żenującą sytuacją. Kabaret Limo wystąpił ze skeczem, obrażając w sposób niedopuszczalny katolików i wiarę katolicką. Telewizja przepraszając wszystkich, którzy poczuli się obrażeni, sugeruje, że właśnie takiej rozrywki oczekują widzowie. To tłumaczenie zasadne?

Marcin Wolski: Nie. To jest zaprzeczenie działalności misyjnej. Skoro telewizja publiczna ma prowadzić misję, nie może się kierować gustami najgłupszego widza. To jest tak, jakby program nauczania tworzyli najgorzej wykształceni obywatele. To jest absurd. To postawienie całej sprawy na głowie. Sprawa jest niezwykle skandaliczna. Gdyby ta sytuacja miała miejsce w mediach komercyjnych byłoby to skandal. Skoro jednak sprawa miała miejsce w mediach publicznych to już woła o pomstę do nieba. Przecież TVP działa za pieniądze od obywateli, z kasy publicznej. Obowiązkiem telewizji jest ciągnięcie ludzi w górę, a nie obniżanie ich poziomu.

Trudno wyobrazić sobie podobne kpiny z innych religii, np. islamu czy żydów...

Tak, bowiem występuje takie zjawisko, jak miara przyzwolenia. Mamy pewne zachowania, które one są ustalone. A skoro ustalenia takie łamie telewizja publiczna to znaczy, że jest przyzwolenie na takie zachowanie. Autorytet moralny bekający na publicznym przyjęciu jest o wiele bardziej niebezpieczny niż prostak robiący to samo. Tamten to bowiem wzór, ktoś do naśladowania. Tak samo dzieje się z naszym życiem publicznym, do którego wraca Urban ze swoim poplecznikiem Palikotem. Wzrosło społeczne przyzwolenie na takie postaci. Widok takich paskudztw nie spotykał się z żadną reakcją, co było sygnałem, że sytuacja jest w porządku. Dawniej cham wiedział, że jest chamem i choć trochę się wstydził. Klął, ale w towarzystwie ludzi wyżej wykształconych się powstrzymywał. Jednak gdy mógł posłuchać rozmów Michnika z Rywinem widział, że również on jest członkiem elity.

Czym tego typu działalność TVP może skutkować?

To będzie skutkowało dalszym przyzwoleniem na obniżanie poziomu. Jednak pamiętajmy, że ludzie nie chcą takich przekazów. Ludzie na ogół nie wiedzą czego chcą. Nie prawda jednak, że ludzie lubią chamstwo i prymitywizm. Dowodzą tego choćby wyniki filmów. Najgorzej oceniane są głupie komedie. One są przerażająco marne. Twórcy tłumaczą, że takich chcą widzowie, ale to nie prawda. Przecież filmu typu "Miś" czy inne produkcje Barei to himalaje taktu i smaku. I ludzie takich właśnie filmów chcą. Gdyby więc filmowcy kierowali się gustem widza to robiliby filmy takie jak Barei. Powoływanie się na akceptacyjny rechot jest zwyczajnie wykrętem. Publiczność spędzona na jedną salę zawsze będzie rechotać.

Jak przerwać ten zaklęty krąg?

Trzeba zmienić media publiczne. Trzeba również konsekwentnie realizować normy, pewnym ludziom nie podawać rąk, nie tolerować. Trzeba również budować własne media, w których nie należy się ścigać na chamstwo, nie obrzucać się błotem. Potem próbujmy zmienić media publiczne i doprowadzić je do minimalnych standardów przyzwoitości.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 2. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 3. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 4. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 5. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 6. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook