Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wolski: „Pendolino jak Buratino”

14.12.2014

„Jeżeli Wyborcza zachwyca się białą kiełbasą w bufecie Pendolina, to znaczy, że jest to kiełbasa wyborcza. A ta powinna być chyba czerwona, a co najmniej różowa” -mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Marcin Wolski, pisarz i satyryk.

Stefczyk.info: Kosztował 400 mln. złotych, borykał się z licznymi usterkami, ale dziś Pendolino wyjechał w końcu na trasę. Czy to oznacza, że Polska dołączyła do zachodniej cywilizacji pod względem transportu kolejowego?

Marcin Wolski: Polska przede wszystkim wstrzymała oddech. Bo to, że wyjechał na trasę to jedno. Ale czy dojedzie do mety? I w jakim stanie? Ale żarty na bok. Ci, którzy się tym interesują zwracają uwagę, że tym razem nie było fanfar, nie było wstęg. Władza, taka niby dumna z Pendolino, woli się nie pokazywać w pobliżu nowego super-pociągu. Mimo, iż byłaby to idealna okazja do przykrycia efektu wczorajszego marszu PiS. Może to być związane z tym, że Pendolino zdążyło obrosnąć masą żartów. Były różne przekształcenia: „Błędolino”, „Wolnolino” czy „Pieszolino”. Nasza władza więc nie jest chyba do końca pewna, czy nie zrobi jej na złość i się nie popsuje albo nie wypadnie w ostatniej chwili z torów.

Jak zapowiada PKP Intercity dzięki Pendolino czas podróży się znacznie skróci. Pendolino w Polsce mają jeździć powyżej 160 km/h. Dogoniliśmy zatem Francję gdzie TGV osiągał taką prędkość w…1967 roku. Lepiej późno niż nigdy?

Ekspresy też całkiem nieźle chodziły w Polsce i to jeszcze przed wojną, a Intercity z Warszawy do Krakowa w swoich czasach świetności jechał tylko o 10 minut dłużej niż Pendolino. Natomiast jeżeli mamy się już z kimś porównywać to porównujmy się z szybką koleją Pekin-Szanghaj, która pokonuje 1300 km w zaledwie 4 godziny 48 minut. Poza tym Pendolino nie jest polskim wymysłem, więc z czego być tu dumnym? Czy zbudowała go jedna z polskich fabryk? Nie. Więc powiem szczerze: Pendolino przypomina Buratino, nieudolną radziecką kopię Pinokia, o której Kreml twierdził, że jest tak naprawdę oryginałem.

Reporter Gazety.pl, który pojechał Pendolino z Warszawy do Gdańska zachwycał się Białą Kiełbasą w Warsie: „Otóż jest naprawdę dobra, a wręcz rewelacyjna. Wyjątkowo delikatna jak na ten gatunek kiełbasy. Chyba najlepszą jaką jadłem w życiu”…

Przepraszam bardzo, ale jeżeli Wyborcza zachwyca się kiełbasą w bufecie Pendolina, to znaczy, że jest to kiełbasa wyborcza. A ta powinna być chyba czerwona, a co najmniej różowa.

Dziś mieliśmy świętować także drugi wielki sukces. Uruchomienie II linii metra w Warszawie. „14 grudnia to najbardziej prawdopodobna data” – mówiła prezydent stolicy Hanna Gornkiewicz-Waltz tuż przed wyborami samorządowymi. I nic z tego...

A byłby to taki miły akcent. Osiągnięcia Platformy zeszłyby do podziemia, by z tamtej strony zaatakować marsz PiS. No, ale okazało się, że metro przecieka. Jak cała ta władza.

Rozmawiała Aleksandra Rybińska 

Fot. [Twitter/@PKPIntercity]

Słowa kluczowe:

Pendolino

,

Marcin Wolski

,

PKP Intercity

,

rząd

Warto poczytać

 1. now2 26.10.2016

  Prof. Nowaczyk: "Komisja Millera pracowała na nieprawidłowo odczytanych danych"

  "Jako zespół wielokrotnie prosiliśmy przedstawicieli komisji Millera o dyskusje, o wspólne wystąpienie, odmawiano nam raz za razem".

 2. Zrzut-ekranu-2016-10-26-o-141647 26.10.2016

  Gadowski: Rządy starzeją się szybciej niż ludzie

  Rok dla rządu to tyle, co dziesięć lat w naszej biografii. Na pewno coś jest w tym, co powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika „wSieci”, że przez 8 lat PO nie zrobiła tyle, ile zrobiono przez ten rok.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 26.10.2016

  Ziemkiewicz o Elizie Michalik: Czy naprawdę jej padło na głowę?

  "Dzisiaj nie ma takiej okropności, której by nie powiedziała o Kaczyńskim, katolicyzmie, księżach i przeciwnikach aborcji. Nie wiem, czy naprawdę tak jej padło na głowę, czy to tylko przekalkulowana strategia biznesowa".

 4. dad-and-son-14327721920 26.10.2016

  Szymański: Silny ojciec = społeczeństwo bez aborcji

  "Coraz więcej polskich mężczyzn odkrywa bycie tatą jako ważny element własnej tożsamości i możliwość samorealizacji".

 5. pawlowiczkrystynkaaa 26.10.2016

  Krystyna Pawłowicz złożyła do KRRiT skargę na TVN

  "Czuję się zagrożona, tym bardziej, że „organizowane” przez „Fakty” akcje agresji przeciwko nam i nienawiści stwarzają realne zagrożenie i pobudzają do agresji widzów ze środowisk obecnej opozycji".

 6. Google1477x83143-2016 25.10.2016

  Prezydent we "wSieci": Poprzedni rząd zapominał o rodzinach

  Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie dla tygodnika "wSieci".

 7. marzena1 25.10.2016

  Nykiel: Uczestniczki "Czarnego Protestu" są wykorzystywane

  "Widać wyraźnie, że sprawa aborcji to jest jeden z tematów, które bardzo dobrze napędzają rozruchy społeczne jakiejś określonej części kobiet, określonej części Polaków".

 8. romaszewska-stefffff 25.10.2016

  Romaszewska: Tylko Rosjanie mogą zagrozić Łukaszence

  Agnieszka Romaszewska o sytuacji na Białorusi i spotkaniu polskiego ministra z Łukaszenką.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook