Jedynie prawda jest ciekawa


Wolski: „Pendolino jak Buratino”

14.12.2014

„Jeżeli Wyborcza zachwyca się białą kiełbasą w bufecie Pendolina, to znaczy, że jest to kiełbasa wyborcza. A ta powinna być chyba czerwona, a co najmniej różowa” -mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Marcin Wolski, pisarz i satyryk.

Stefczyk.info: Kosztował 400 mln. złotych, borykał się z licznymi usterkami, ale dziś Pendolino wyjechał w końcu na trasę. Czy to oznacza, że Polska dołączyła do zachodniej cywilizacji pod względem transportu kolejowego?

Marcin Wolski: Polska przede wszystkim wstrzymała oddech. Bo to, że wyjechał na trasę to jedno. Ale czy dojedzie do mety? I w jakim stanie? Ale żarty na bok. Ci, którzy się tym interesują zwracają uwagę, że tym razem nie było fanfar, nie było wstęg. Władza, taka niby dumna z Pendolino, woli się nie pokazywać w pobliżu nowego super-pociągu. Mimo, iż byłaby to idealna okazja do przykrycia efektu wczorajszego marszu PiS. Może to być związane z tym, że Pendolino zdążyło obrosnąć masą żartów. Były różne przekształcenia: „Błędolino”, „Wolnolino” czy „Pieszolino”. Nasza władza więc nie jest chyba do końca pewna, czy nie zrobi jej na złość i się nie popsuje albo nie wypadnie w ostatniej chwili z torów.

Jak zapowiada PKP Intercity dzięki Pendolino czas podróży się znacznie skróci. Pendolino w Polsce mają jeździć powyżej 160 km/h. Dogoniliśmy zatem Francję gdzie TGV osiągał taką prędkość w…1967 roku. Lepiej późno niż nigdy?

Ekspresy też całkiem nieźle chodziły w Polsce i to jeszcze przed wojną, a Intercity z Warszawy do Krakowa w swoich czasach świetności jechał tylko o 10 minut dłużej niż Pendolino. Natomiast jeżeli mamy się już z kimś porównywać to porównujmy się z szybką koleją Pekin-Szanghaj, która pokonuje 1300 km w zaledwie 4 godziny 48 minut. Poza tym Pendolino nie jest polskim wymysłem, więc z czego być tu dumnym? Czy zbudowała go jedna z polskich fabryk? Nie. Więc powiem szczerze: Pendolino przypomina Buratino, nieudolną radziecką kopię Pinokia, o której Kreml twierdził, że jest tak naprawdę oryginałem.

Reporter Gazety.pl, który pojechał Pendolino z Warszawy do Gdańska zachwycał się Białą Kiełbasą w Warsie: „Otóż jest naprawdę dobra, a wręcz rewelacyjna. Wyjątkowo delikatna jak na ten gatunek kiełbasy. Chyba najlepszą jaką jadłem w życiu”…

Przepraszam bardzo, ale jeżeli Wyborcza zachwyca się kiełbasą w bufecie Pendolina, to znaczy, że jest to kiełbasa wyborcza. A ta powinna być chyba czerwona, a co najmniej różowa.

Dziś mieliśmy świętować także drugi wielki sukces. Uruchomienie II linii metra w Warszawie. „14 grudnia to najbardziej prawdopodobna data” – mówiła prezydent stolicy Hanna Gornkiewicz-Waltz tuż przed wyborami samorządowymi. I nic z tego...

A byłby to taki miły akcent. Osiągnięcia Platformy zeszłyby do podziemia, by z tamtej strony zaatakować marsz PiS. No, ale okazało się, że metro przecieka. Jak cała ta władza.

Rozmawiała Aleksandra Rybińska 

Fot. [Twitter/@PKPIntercity]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook