Jedynie prawda jest ciekawa


Wolski: „Pendolino jak Buratino”

14.12.2014

„Jeżeli Wyborcza zachwyca się białą kiełbasą w bufecie Pendolina, to znaczy, że jest to kiełbasa wyborcza. A ta powinna być chyba czerwona, a co najmniej różowa” -mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Marcin Wolski, pisarz i satyryk.

Stefczyk.info: Kosztował 400 mln. złotych, borykał się z licznymi usterkami, ale dziś Pendolino wyjechał w końcu na trasę. Czy to oznacza, że Polska dołączyła do zachodniej cywilizacji pod względem transportu kolejowego?

Marcin Wolski: Polska przede wszystkim wstrzymała oddech. Bo to, że wyjechał na trasę to jedno. Ale czy dojedzie do mety? I w jakim stanie? Ale żarty na bok. Ci, którzy się tym interesują zwracają uwagę, że tym razem nie było fanfar, nie było wstęg. Władza, taka niby dumna z Pendolino, woli się nie pokazywać w pobliżu nowego super-pociągu. Mimo, iż byłaby to idealna okazja do przykrycia efektu wczorajszego marszu PiS. Może to być związane z tym, że Pendolino zdążyło obrosnąć masą żartów. Były różne przekształcenia: „Błędolino”, „Wolnolino” czy „Pieszolino”. Nasza władza więc nie jest chyba do końca pewna, czy nie zrobi jej na złość i się nie popsuje albo nie wypadnie w ostatniej chwili z torów.

Jak zapowiada PKP Intercity dzięki Pendolino czas podróży się znacznie skróci. Pendolino w Polsce mają jeździć powyżej 160 km/h. Dogoniliśmy zatem Francję gdzie TGV osiągał taką prędkość w…1967 roku. Lepiej późno niż nigdy?

Ekspresy też całkiem nieźle chodziły w Polsce i to jeszcze przed wojną, a Intercity z Warszawy do Krakowa w swoich czasach świetności jechał tylko o 10 minut dłużej niż Pendolino. Natomiast jeżeli mamy się już z kimś porównywać to porównujmy się z szybką koleją Pekin-Szanghaj, która pokonuje 1300 km w zaledwie 4 godziny 48 minut. Poza tym Pendolino nie jest polskim wymysłem, więc z czego być tu dumnym? Czy zbudowała go jedna z polskich fabryk? Nie. Więc powiem szczerze: Pendolino przypomina Buratino, nieudolną radziecką kopię Pinokia, o której Kreml twierdził, że jest tak naprawdę oryginałem.

Reporter Gazety.pl, który pojechał Pendolino z Warszawy do Gdańska zachwycał się Białą Kiełbasą w Warsie: „Otóż jest naprawdę dobra, a wręcz rewelacyjna. Wyjątkowo delikatna jak na ten gatunek kiełbasy. Chyba najlepszą jaką jadłem w życiu”…

Przepraszam bardzo, ale jeżeli Wyborcza zachwyca się kiełbasą w bufecie Pendolina, to znaczy, że jest to kiełbasa wyborcza. A ta powinna być chyba czerwona, a co najmniej różowa.

Dziś mieliśmy świętować także drugi wielki sukces. Uruchomienie II linii metra w Warszawie. „14 grudnia to najbardziej prawdopodobna data” – mówiła prezydent stolicy Hanna Gornkiewicz-Waltz tuż przed wyborami samorządowymi. I nic z tego...

A byłby to taki miły akcent. Osiągnięcia Platformy zeszłyby do podziemia, by z tamtej strony zaatakować marsz PiS. No, ale okazało się, że metro przecieka. Jak cała ta władza.

Rozmawiała Aleksandra Rybińska 

Fot. [Twitter/@PKPIntercity]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook