Jedynie prawda jest ciekawa


Wolski: Nie ma Tuska – wygrywamy!

12.10.2014

Pozbyliśmy się „Jonasza”, który nam nieustannie wszystko zapeszał - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Marcin Wolski, publicysta i satyryk.

Stefczyk.info: Czuje pan dumę z tego, że polskiej reprezentacji pierwszy raz w historii udało się pokonać drużynę niemiecką?

Marcin Wolski: Bezdyskusyjnie. Nawet w specjalnym wierszyku, który napisałem z tej okazji stwierdziłem, że zaczęło nam dobrze iść w sporcie z powodu zmiany pierwszego kibica.

Jak premier Donald Tusk był na jednym spotkaniu Polaków w czasie Mistrzostw Świata w siatkówce to przegraliśmy. Potem już go nie było i odnieśliśmy same zwycięstwa. Czy to faktyczne ma znaczenia?

Może to jest tak: pozbyliśmy się „Jonasza”, który nam nieustannie wszystko zapeszał. Teraz wszystkim sportowcom idzie dobrze: siatkarzom, piłkarzom, kolażom...

Czy takie zwycięstwa jak z Niemcami są potrzebne polskiemu społeczeństwu?

Mniej mi zależy na dobrym samopoczuciu „narodowym” z powodu sportu. Wolę, aby to wynikało z innych powodów. Mamy świetnych piłkarzy, skoczków narciarskich czy siatkarzy – w związku z tym oni za nas zarobią pieniądze? Ogromnie doceniam wysiłek organizacyjny dla sukcesu młodych ludzi, który chcą iść w ślady obecnych mistrzów. Pamiętam czas gdy w Wyścigu Pokoju w 1956 r., zwyciężył Stanisław Królak. Wówczas wszyscy chcieli być Królakami.

W Polsce też była „Małyszomania” itd...

Czego efektem jest sukces polskich skoczków. To zdecydowanie efekt Małysza. Mam nadzieję, że podobnie będzie w przypadku polskiej piłki, która jest sportem narodowym dobrze doinwestowanym, a jednak bez większych sukcesów. Dawniej bardzo interesowałem się piłką nożną, ale w tym słynnym 1974 roku. Wówczas nie opuściłem ani jednego meczu. Potem z każdym rokiem szło coraz gorzej, aż w końcu przestałem interesować aktywnie kibicować.

Mecz z Niemcami to zmieni?

Może teraz będziemy mieli do czynienia z „efektem Nawałki”. Proszę spojrzeć, że gole dla kardy strzeliły nie etatowe gwiazdy. Trener był przecież krytykowany za powołanie Sebastiana Mili, który stał się autorem jednej z bramek. Być może mamy do czynienia z nowym otwarciem. Podkreślę jednak – jestem przeciwko temu, żeby gwiazdy sportu koiły nasze narodowe kompleksy, bo nie rozwiąże to problemów krajowych, natomiast jako indywidualny przykład dla osiągnięcia sukcesu, dla pracy nad sobą jest to bardzo dobre.

Jaki wynik padnie we wtorkowym spotkaniu ze Szkocją?

Możemy być trochę zmęczeni, może też panować wśród kadrowiczów efekt mniejszej determinacji. Stawiam ostrożnie – remis.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook