Jedynie prawda jest ciekawa


Wolski: Nie ma Tuska – wygrywamy!

12.10.2014

Pozbyliśmy się „Jonasza”, który nam nieustannie wszystko zapeszał - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Marcin Wolski, publicysta i satyryk.

Stefczyk.info: Czuje pan dumę z tego, że polskiej reprezentacji pierwszy raz w historii udało się pokonać drużynę niemiecką?

Marcin Wolski: Bezdyskusyjnie. Nawet w specjalnym wierszyku, który napisałem z tej okazji stwierdziłem, że zaczęło nam dobrze iść w sporcie z powodu zmiany pierwszego kibica.

Jak premier Donald Tusk był na jednym spotkaniu Polaków w czasie Mistrzostw Świata w siatkówce to przegraliśmy. Potem już go nie było i odnieśliśmy same zwycięstwa. Czy to faktyczne ma znaczenia?

Może to jest tak: pozbyliśmy się „Jonasza”, który nam nieustannie wszystko zapeszał. Teraz wszystkim sportowcom idzie dobrze: siatkarzom, piłkarzom, kolażom...

Czy takie zwycięstwa jak z Niemcami są potrzebne polskiemu społeczeństwu?

Mniej mi zależy na dobrym samopoczuciu „narodowym” z powodu sportu. Wolę, aby to wynikało z innych powodów. Mamy świetnych piłkarzy, skoczków narciarskich czy siatkarzy – w związku z tym oni za nas zarobią pieniądze? Ogromnie doceniam wysiłek organizacyjny dla sukcesu młodych ludzi, który chcą iść w ślady obecnych mistrzów. Pamiętam czas gdy w Wyścigu Pokoju w 1956 r., zwyciężył Stanisław Królak. Wówczas wszyscy chcieli być Królakami.

W Polsce też była „Małyszomania” itd...

Czego efektem jest sukces polskich skoczków. To zdecydowanie efekt Małysza. Mam nadzieję, że podobnie będzie w przypadku polskiej piłki, która jest sportem narodowym dobrze doinwestowanym, a jednak bez większych sukcesów. Dawniej bardzo interesowałem się piłką nożną, ale w tym słynnym 1974 roku. Wówczas nie opuściłem ani jednego meczu. Potem z każdym rokiem szło coraz gorzej, aż w końcu przestałem interesować aktywnie kibicować.

Mecz z Niemcami to zmieni?

Może teraz będziemy mieli do czynienia z „efektem Nawałki”. Proszę spojrzeć, że gole dla kardy strzeliły nie etatowe gwiazdy. Trener był przecież krytykowany za powołanie Sebastiana Mili, który stał się autorem jednej z bramek. Być może mamy do czynienia z nowym otwarciem. Podkreślę jednak – jestem przeciwko temu, żeby gwiazdy sportu koiły nasze narodowe kompleksy, bo nie rozwiąże to problemów krajowych, natomiast jako indywidualny przykład dla osiągnięcia sukcesu, dla pracy nad sobą jest to bardzo dobre.

Jaki wynik padnie we wtorkowym spotkaniu ze Szkocją?

Możemy być trochę zmęczeni, może też panować wśród kadrowiczów efekt mniejszej determinacji. Stawiam ostrożnie – remis.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook