Jedynie prawda jest ciekawa


Wolski: „kandydaci PO do PE to śmiech na sali”

20.03.2014

Rozmowa z Marcinem Wolski, satyrykiem, publicystą i pisarzem.

Stefczyk.info: Platforma Obywatelska na listach kandydatów do Parlamentu Europejskiego umieściła sporą grupę byłych ministrów rządu Tuska, celebrytów oraz Michała Kamińskiego. Miejsca zabrakło nawet dla niektórych europosłów. Widzi Pan jakiś sens partyjnych rozstrzygnięć PO?

Marcin Wolski: Ja tu większego sensu nie widzę. Do Europy PO wysyła niepopularnych ministrów rządu Tuska. Trudno o bardzo popularnych, ale nie najgorsze notowania mają Sikorski czy Siemoniak. Tego rodzaju politycy mogliby zostać nagrodzeni wysłaniem do PE. Jednak nie wiem za co jedzie minister Kudrycka... Nawet w PRLu trudno byłoby znaleźć gorszego ministra. To jest śmiech na sali. Najbardziej zadziwiające jest to, że doły partyjne nie reagują.

Zareagowały na Michała Kamińskiego. Zdaje się, że on już był trudny do akceptacji...

Pewne poruszenie rzeczywiście nastąpiło w Lublinie. Wydaję mi się, że PO jednak wierzy, że elektorat Platformy jest zdyscyplinowany i jeszcze raz udzieli poparcia partii rządzącej.

W pana ocenie Polacy docenią skład list PO?

Sytuacja jest skomplikowana, a wiele zależy od tego, na ile działał będzie syndrom ukraiński. Jeśli sytuacja na Ukrainie się uspokoi, a do Polaków dotrze, że obecny wzrost polityczny jest przykryciem wielu lat błędów, zaniechań i fatalnych wyborów PO, to wynik partii Tuska będzie zły. Jeżeli jednak sytuacja będzie się zaostrzać, co pozwoli Tuskowi i Sikorskiemu odgrywać rolę mężów stanu, to Polacy będą się skupiać wokół władzy. To naturalna reakcja. I wtedy, biorąc pod uwagę fakt, że w czasie zagrożenia opozycja nie może atakować specjalnie rządu, wyniki wyborów mogą być dla PO zaskakująco dobre. Efekty końcowe tych wyborów mogą być w pewnym stopniu niezależne od sytuacji wewnętrznej.

PO wystawia również wielu celebrytów, sportowców i ludzi znanych, ale nie związanych z polityką. To dobry krok?

Równie dużo takich kandydatów jest na listach SLD, czy partii Palikota, choć tam głównie są antycelebryci. Mówienie, że oni wywołują odruch wymiotny to komplement.

Skąd zainteresowanie wystawianiem takich ludzi?

Polityka stała się teatrem, a partie liczą na bezwładność ludzkiego oka. Autorzy list liczą, że wyborcy, gdy zobaczą znane nazwisko to zagłosują. To jednak nie jest tak, że nagle znana twarz czy nazwisko będzie w stanie przyciągnąć do partii kogoś o zupełnie innych poglądach. To są raczej wabiki dla tych, którzy są niemal przekonani. Sądzę, że to ma mieć taki skutek.

Co pan sądzi o „przechwyceniu” Michała Kamińskiego? Zmienił obóz dość radykalnie...

Miałem swego czasu pewną sympatię do Michała Kamińskiego, a decyzja dot. jego jest dla mnie mało zrozumiała. Nie sądzę, by on przyciągną w całości stały elektorat PO, a z drugiej strony stracił elektorat PiSowski. Nie wiem, kto może na niego głosować.

Wiele osób mówi, że on ma za zadanie ostro atakować PiS. Dlaczego PO chciała go mieć na listach?

Wbrew wielu komentarzom i komentatorom uważam, że Kamiński nie po to trafił do PO, by być młotem na PiS. Sądzę, on nie ma rywalizować z Niesiołowskim. W mojej ocenie on ma dla PO dwa podstawowe walory. Kamiński ma duże doświadczenie w prowadzeniu kampanii wyborczych. A po wielu kłopotach PO, m.in. z Protasiewiczem, nie ma własnego dobrego spin doktora. Po drugie, o czym się często zapomina, Kamiński jest dość dobrze zorientowany w sytuacji na Wschodzie. On był jednym z ważnych współpracowników śp. Lecha Kaczyńskiego na odcinku wschodnim. Platforma natomiast była w tej mierze niezmiernie wyjałowiona. PO była zapatrzona w reset, więc im się takie wsparcie przyda. Sytuację można przyrównać do armii, które przygotowała się przez dekady do agresji wojskowej, a w momencie napadu przez inny kraj nie ma broni defensywnej. Platforma być może liczy, że Kamiński będzie jej Rokossowskim.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook