Jedynie prawda jest ciekawa


Wolski: „kandydaci PO do PE to śmiech na sali”

20.03.2014

Rozmowa z Marcinem Wolski, satyrykiem, publicystą i pisarzem.

Stefczyk.info: Platforma Obywatelska na listach kandydatów do Parlamentu Europejskiego umieściła sporą grupę byłych ministrów rządu Tuska, celebrytów oraz Michała Kamińskiego. Miejsca zabrakło nawet dla niektórych europosłów. Widzi Pan jakiś sens partyjnych rozstrzygnięć PO?

Marcin Wolski: Ja tu większego sensu nie widzę. Do Europy PO wysyła niepopularnych ministrów rządu Tuska. Trudno o bardzo popularnych, ale nie najgorsze notowania mają Sikorski czy Siemoniak. Tego rodzaju politycy mogliby zostać nagrodzeni wysłaniem do PE. Jednak nie wiem za co jedzie minister Kudrycka... Nawet w PRLu trudno byłoby znaleźć gorszego ministra. To jest śmiech na sali. Najbardziej zadziwiające jest to, że doły partyjne nie reagują.

Zareagowały na Michała Kamińskiego. Zdaje się, że on już był trudny do akceptacji...

Pewne poruszenie rzeczywiście nastąpiło w Lublinie. Wydaję mi się, że PO jednak wierzy, że elektorat Platformy jest zdyscyplinowany i jeszcze raz udzieli poparcia partii rządzącej.

W pana ocenie Polacy docenią skład list PO?

Sytuacja jest skomplikowana, a wiele zależy od tego, na ile działał będzie syndrom ukraiński. Jeśli sytuacja na Ukrainie się uspokoi, a do Polaków dotrze, że obecny wzrost polityczny jest przykryciem wielu lat błędów, zaniechań i fatalnych wyborów PO, to wynik partii Tuska będzie zły. Jeżeli jednak sytuacja będzie się zaostrzać, co pozwoli Tuskowi i Sikorskiemu odgrywać rolę mężów stanu, to Polacy będą się skupiać wokół władzy. To naturalna reakcja. I wtedy, biorąc pod uwagę fakt, że w czasie zagrożenia opozycja nie może atakować specjalnie rządu, wyniki wyborów mogą być dla PO zaskakująco dobre. Efekty końcowe tych wyborów mogą być w pewnym stopniu niezależne od sytuacji wewnętrznej.

PO wystawia również wielu celebrytów, sportowców i ludzi znanych, ale nie związanych z polityką. To dobry krok?

Równie dużo takich kandydatów jest na listach SLD, czy partii Palikota, choć tam głównie są antycelebryci. Mówienie, że oni wywołują odruch wymiotny to komplement.

Skąd zainteresowanie wystawianiem takich ludzi?

Polityka stała się teatrem, a partie liczą na bezwładność ludzkiego oka. Autorzy list liczą, że wyborcy, gdy zobaczą znane nazwisko to zagłosują. To jednak nie jest tak, że nagle znana twarz czy nazwisko będzie w stanie przyciągnąć do partii kogoś o zupełnie innych poglądach. To są raczej wabiki dla tych, którzy są niemal przekonani. Sądzę, że to ma mieć taki skutek.

Co pan sądzi o „przechwyceniu” Michała Kamińskiego? Zmienił obóz dość radykalnie...

Miałem swego czasu pewną sympatię do Michała Kamińskiego, a decyzja dot. jego jest dla mnie mało zrozumiała. Nie sądzę, by on przyciągną w całości stały elektorat PO, a z drugiej strony stracił elektorat PiSowski. Nie wiem, kto może na niego głosować.

Wiele osób mówi, że on ma za zadanie ostro atakować PiS. Dlaczego PO chciała go mieć na listach?

Wbrew wielu komentarzom i komentatorom uważam, że Kamiński nie po to trafił do PO, by być młotem na PiS. Sądzę, on nie ma rywalizować z Niesiołowskim. W mojej ocenie on ma dla PO dwa podstawowe walory. Kamiński ma duże doświadczenie w prowadzeniu kampanii wyborczych. A po wielu kłopotach PO, m.in. z Protasiewiczem, nie ma własnego dobrego spin doktora. Po drugie, o czym się często zapomina, Kamiński jest dość dobrze zorientowany w sytuacji na Wschodzie. On był jednym z ważnych współpracowników śp. Lecha Kaczyńskiego na odcinku wschodnim. Platforma natomiast była w tej mierze niezmiernie wyjałowiona. PO była zapatrzona w reset, więc im się takie wsparcie przyda. Sytuację można przyrównać do armii, które przygotowała się przez dekady do agresji wojskowej, a w momencie napadu przez inny kraj nie ma broni defensywnej. Platforma być może liczy, że Kamiński będzie jej Rokossowskim.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook