Jedynie prawda jest ciekawa


Wolski: Gintrowski był jednoznaczny

21.10.2012

To było niewątpliwie trudne wybory, to zmaganie się z polskimi problemami, polską rzeczywistością. Może Gintrowskiemu było nieco łatwiej, bo był bardziej jednoznaczny - o Przemysławie Gintrowskim mówi Marcin Wolski - pisarz, satyryk.

Jak wspomina pan Przemysława Gintrowskiego?

Znałem Przemka, ale była to bardziej znajomość zawodowa, niż prywatna. To była pewna wspólnota myśli, wspólnota "Solidarności". Poznałem go na samym początku jego kariery, byłem wtedy przewodniczącym jury w pamiętnym konkursie w warszawskim klubie Remont, gdzie on występował. Wtedy także debiutował Jacek Kaczmarski, ale oni o sobie jeszcze nie wiedzieli. Wtedy go spotkałem po raz pierwszy i wtedy go nagrodziłem, a potem widywaliśmy się jeszcze wielokrotnie. A to w Opolu, a to na festiwalu zakazanych piosenek, a to na różnych spotkaniach patriotycznych. Prywatnie bliżej byłem z pozostałymi z tego legendarnego trio, z Łapińskim i z Kaczmarskim.

A co oni o nim mówili?

Że był odpowiedzialnym człowiekiem, że był świetnym muzykiem, wybitna osobowością. Po takich ludziach zawsze pozostaje poczucie wielkiego pustego miejsca. Poczucie świadomości, że znów jest nas mniej.

To legendarne trio, o którym pan mówił to chyba nie był przypadek? Nie każdy mógł się w takim składzie znaleźć, prawda?

Ja nie wiem i nie wiem, czy ktokolwiek wie, jak doszło do tego, że oni zaczęli pracować razem. Zbyszek Łapiński nigdy o tym nie opowiadał. W określonych czasach historycznych, wybitne postacie pewnej generacji, choć oni różnili się wiekiem, po prostu się przyciągają. To jest taka magia, że wszystkie drogi prowadzą do siebie i oni muszą się w końcu spotkać. Wybitne osobowości o podobnej wrażliwości nieuchronnie muszą się spotkać.

Gintrowski to legenda czasów walki o wolność, walki z komunizmem, ale jego postawa po 89 roku też o nim świadczy, może nawet bardziej?

Oczywiście. Różnie z nimi bywało. Oni się rozchodzili, potem znów występowali razem. Potem był taki okres, kiedy Łapiński występował tylko z Gintrowskim, bo Kaczmarski był w Australii. To było niewątpliwie trudne wybory, to zmaganie się z polskimi problemami, polską rzeczywistością. Może Gintrowskiemu było nieco łatwiej, bo był bardziej jednoznaczny. Bo np. życie Kaczmarskiego w okresie późniejszym, już po Wolnej Europie, było taka niesłychana szamotaniną z Polską, z polskością, z sobą… Oni nie byli z tego gatunku ludzi, którzy zasiedli by przed kominkiem i odcinali kupony ze swojej wspanialej, wcześniejszej działalności.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/Andrzej Grygiel

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook