Jedynie prawda jest ciekawa


Wolski: Czas przełomu się zbliża

19.07.2014

Rozmowa z satyrykiem i pisarzem Marcinem Wolskim.

Stefczyk.info: Prawica się jednoczy. Na spotkaniu programowym PiSu doszło do podpisania porozumienia między PiSem, Polską Razem oraz Solidarną Polską. Czy to może zmienić polską scenę polityczną?

Marcin Wolski: Polska scena polityczna jest sceną tak zadziwiającą, że efekty mogą być bardzo różne. Nie ukrywam jednak, że dla mnie to jest bardzo ważny komunikat. W zeszłym tygodniu byłem zniesmaczony, że za całe zjednoczenie musiał starczyć Jacek Kurski. Zdaje mi się, że oczywiste dla uczestników gry politycznej jest, że czas przełomu się zbliża. Jeśli PSL mówi o przedterminowych wyborach, a Kaczyński umie liczyć to wiadomo było, że takie porozumienie jest korzystne.

Dlaczego? PiS ma przecież pozycję dominującą na prawicy?

Jeśli wybory będą za dwa czy trzy miesiące, przy obecnych notowaniach partii Jarosława Kaczyńskiego wciąż mogłoby zabraknąć kilku punktów procentowych. „Dopalenie” przez elektorat Ziobry i Gowina jest więc ważne. Dodatkowo PiS ma szanse stać się beneficjentem premii za jedność. Tu nie musi działać efekt arytmetycznego sumowania wyników partyjnych. Pamiętajmy, że w tzw. międzyczasie pakt z Gowinem i Ziobrą zawarły środowiska narodowe. Pytanie, czy Kaczyński będzie chciał je wykreślić? Te porozumienia są o tyle ważne, że w sensie kadrowym pozostałe podmioty są od PiSu znacznie młodsze.

To ważne?

To może zwiększyć atrakcyjność prawicy w oczach młodego elektoratu. To bardzo ważne, jeśli nie chcemy, by młodzi popierali Janusza Korwin-Mikkego. On ostatnio wykonuje takie rzeczy, mówi takie rzeczy, że mnie zdumiewa każdy, kto chce na niego głosować. To, co on mówi w sprawie ukraińskiej, nie mieści się w konwencji żartu i jest zbyt duże jak na objaw choroby psychicznej.

Wracając do jednoczenia prawicy, czego Pan się spodziewa po odbiorze medialnym tego wydarzenia?

Moment jest zły, ponieważ mainstream może to łatwo przykryć, mając temat zastępczy, czyli zamach na malezyjski samolot. Ostatnia informacja o najlepszym wyniku sondażowym PiSu gościła właściwie tylko na tzw. paskach, nie była przedmiotem analiz czy dyskusji. Obecne porozumienie może zostać również zamilczane, ale zobaczymy. Dobrze dla tej inicjatywy, że ma ona miejsce w sobotę, bowiem będzie mogła być w rozmaitych śniadaniach, lożach itd. Trudno to będzie całkiem przemilczeć. Liczę, że ta wiadomość dotrze do społeczeństwa. Ona zaprzecza stereotypowi mściwego i niedostępnego Kaczyńskiego. Zderza się również z niezdolnością do refleksji u takich ludzi, jak Ziobro. To jest ze wszech miar pozytywna informacja. Liczę, że już po tygodniu nie nastąpi rozłam związany z obsadą miejsc w jednym z okręgów…

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook