Jedynie prawda jest ciekawa


"Wolność to konieczność pójścia pod prąd"

20.01.2014

Włodek Pawlik nominowany do Grammy: "mogę powiedzieć, że piąty już jestem na pewno".

Stefczyk.info: Widzimy się po pańskim recitalu na gali wręczenia nagrody Człowiek Wolności 2013 tygodnika „wSieci”. Czy muzyka to wolność? Czy każda muzyka to wolność?

Włodek Pawlik: Czy wolność? Trudno powiedzieć. Jak byłem młody to wydawało mi się, że zawsze tak. Sam rodzaj wejścia w życie z takimi ideałami: muzyka, sztuka, wolność, etc. był mi bliższy niż teraz. To bardzo selektywne i indywidualne doświadczenie. Są artyści, czyli muzycy, którzy muzykę traktują tylko jako element kariery i satysfakcji finansowej i nie zawsze to idzie w parze z tą dobrze rozumiana artystyczną wolnością. Te dwie rzeczy na pewno się nie uzupełniają i nie idą ze sobą w parze. Także z mojej perspektywy wolność, to jest możliwość, potrzeba, a czasem nawet konieczność pójścia pod prąd temu, co na dzień dzisiejszy uważa się za jakiś dogmat w muzyce.

 

Pan jest muzykiem jazzowym, w tym gatunku chyba łatwiej o łamanie stereotypu i, w cudzysłowie „walkę o wolność”?

Na pewno tak. Jazz jest muzyka bardzo świeżą. Porównując na przykład do muzyki klasycznej, ma w sobie potencjał dynamizmu i ciekawą genezę. Genezę wyzwolenia się z ucisku przez czarnych obywateli Ameryki, to może banał, ale z ta muzyka ma przez to konkretny i racjonalny powód, aby być uznaną za muzykę protestu i kontestacji. Tak było najbardziej oczywiście na początku, ale motyw kontestacji do dziś w jazzie jest bardzo mocno obecny.

 

Wyjeżdża man właśnie do Stanów Zjednoczonych, aby wziąć udział we wręczeniu Grammy. Jest pan pierwszym Polakiem, który uzyskał nominację do tej prestiżowej nagrody. Jak pan czuje, będzie Grammy dla Polaka?

(śmiech) Będzie, albo nie będzie. Be or not to be! Potraktujmy to jak zabawę, loterię. Właściwie to już nie jest loteria, szanse są jeden do pięciu, mogę powiedzieć, że piąty już jestem na pewno. To i tak wiele dla mnie, z perspektywy muzyka, który tutaj w Polsce ma swoje korzenie, który tutaj mieszka. Jeżeli będzie to pewnie w jakimś stopniu będę zaszokowany, ale przede wszystkim szczęśliwy.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook