Jedynie prawda jest ciekawa

"Wolność to konieczność pójścia pod prąd"

20.01.2014

Włodek Pawlik nominowany do Grammy: "mogę powiedzieć, że piąty już jestem na pewno".

Stefczyk.info: Widzimy się po pańskim recitalu na gali wręczenia nagrody Człowiek Wolności 2013 tygodnika „wSieci”. Czy muzyka to wolność? Czy każda muzyka to wolność?

Włodek Pawlik: Czy wolność? Trudno powiedzieć. Jak byłem młody to wydawało mi się, że zawsze tak. Sam rodzaj wejścia w życie z takimi ideałami: muzyka, sztuka, wolność, etc. był mi bliższy niż teraz. To bardzo selektywne i indywidualne doświadczenie. Są artyści, czyli muzycy, którzy muzykę traktują tylko jako element kariery i satysfakcji finansowej i nie zawsze to idzie w parze z tą dobrze rozumiana artystyczną wolnością. Te dwie rzeczy na pewno się nie uzupełniają i nie idą ze sobą w parze. Także z mojej perspektywy wolność, to jest możliwość, potrzeba, a czasem nawet konieczność pójścia pod prąd temu, co na dzień dzisiejszy uważa się za jakiś dogmat w muzyce.

 

Pan jest muzykiem jazzowym, w tym gatunku chyba łatwiej o łamanie stereotypu i, w cudzysłowie „walkę o wolność”?

Na pewno tak. Jazz jest muzyka bardzo świeżą. Porównując na przykład do muzyki klasycznej, ma w sobie potencjał dynamizmu i ciekawą genezę. Genezę wyzwolenia się z ucisku przez czarnych obywateli Ameryki, to może banał, ale z ta muzyka ma przez to konkretny i racjonalny powód, aby być uznaną za muzykę protestu i kontestacji. Tak było najbardziej oczywiście na początku, ale motyw kontestacji do dziś w jazzie jest bardzo mocno obecny.

 

Wyjeżdża man właśnie do Stanów Zjednoczonych, aby wziąć udział we wręczeniu Grammy. Jest pan pierwszym Polakiem, który uzyskał nominację do tej prestiżowej nagrody. Jak pan czuje, będzie Grammy dla Polaka?

(śmiech) Będzie, albo nie będzie. Be or not to be! Potraktujmy to jak zabawę, loterię. Właściwie to już nie jest loteria, szanse są jeden do pięciu, mogę powiedzieć, że piąty już jestem na pewno. To i tak wiele dla mnie, z perspektywy muzyka, który tutaj w Polsce ma swoje korzenie, który tutaj mieszka. Jeżeli będzie to pewnie w jakimś stopniu będę zaszokowany, ale przede wszystkim szczęśliwy.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook