Jedynie prawda jest ciekawa


Wolna opinia publiczna zastąpiła instytucje publiczne

22.01.2013

Jestem zbudowany postawą obywatelską, oddolnymi inicjatywami uczczenia rocznicy Powstania Styczniowego, które tak jaskrawo kontrastują z oficjalną postawą polskich władz - mówi Kazimierz M. Ujazdowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, b. minister kultury i dziedzictwa narodowego. To właśnie Ujazdowski oburzony postawą Platformy, która odrzuciła projekt uchwały ustanowienia przez Sejm 2013 r. Rokiem Powstania Styczniowego rozpoczął m.in. na portalach Stefczyk.info i wPolityce.pl kampanię na rzecz godnego uczczenia 150. rocznicy zrywu 1863 r.

Stefczyk.info: - Czy jest Pan zaskoczony skalą i rozmachem obchodów rocznicy Powstania Styczniowego?

Kazimierz Ujazdowski: - Jestem poruszony i zbudowany skalą obywatelskich i społecznych inicjatyw podjętych w ostatnim czasie. Sam jestem dzisiaj w Kaliszu, w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, i mam tu spotkanie w kaliskim Klubie Inteligencji Katolickiej poświęcone także polskiej polityce historycznej. Dobrze bowiem by było, żeby obchody Powstania były też okazją do przemyślenia tego, jaka jest realna rola doświadczenia historycznego we współczesnej polityce.

Natomiast jeśli chodzi o postawę władz, uważam, że zgrzeszyły one brakiem kwalifikacji publicznych - gdyby obóz rządzący Polską miał kwalifikacje państwowe to już dawno mielibyśmy nie tylko rozstrzygnięcie w postaci uchwał obu izb parlamentu. Także minister kultury powinien przygotowywać wraz z partnerami litewskimi obchody i prezentacje, inicjatywy kulturalne, wystawy na arenie europejskiej - to warto pokazać, to było przecież ostatnie, wspólne wielkie wystąpienie ludów I Rzeczpospolitej przeciw rosyjskiej niewoli i aż się prosi, żeby polskie władze nie wykonywały w ostatniej chwili gestów, tylko potrafiły podjąć te inicjatywy na szerszej arenie.

Stefczyk.info: - A czy spodziewał się Pan takiego odzewu społecznego, wręcz ogólnopolskiego, od dawna w Polsce niewidzianego, zwłaszcza w sytuacji kiedy władze państwowe tak po macoszemu potraktowały te obchody?

- Przyznaję, że nie spodziewałem się tak wielkiego poruszenia, ale to jest tylko dowód żywotności polskiej opinii patriotycznej i dowód tego, że wbrew prymitywnym tezom, młodzi ludzie są zainteresowani historią. Świadczy o tym zainteresowanie programami historycznymi, filmami historycznymi czy inscenizacjami historycznymi - dziś widać to bardzo wyraźnie. Jest to też z całą pewnością odpowiedź na obojętność ze strony władz - zazwyczaj w ten sposób Polacy odpowiadają na taką postawę rządzących. A ruchy i działania władz przypominają mi swoim stylem obchody zakończenia wojny w NRD, które pamiętam z przekazów telewizyjnych. Są tak pozbawione treści i serca, że wywołują bardziej gorącą reakcję niż myśleliśmy, co mnie bardzo cieszy, bo myślę, że na tym można budować.

Stefczyk.info: - A czy czuje Pan satysfakcję z tego faktu, bo to przecież Pan był jedną z pierwszych osób, które oburzone postawą Platformy i Sejmu apelowały m.in. na tym portalu o tworzenie oddolnych, niezależnych inicjatyw uczczenia rocznicy Powstania? Wczoraj nawet w TOK.FM przyznawano, że to wielki sukces prawicy i takich portali jak wPolityce.pl...

- Czuję satysfakcję z tego, że Polacy i wolna opinia publiczna potrafią zastąpić instytucje publiczne, jeśli są one obojętne - w tym sensie czuję satysfakcję, ale jestem państwowcem i czułbym jeszcze większą satysfakcję, gdyby to państwo stanęło na wysokości zadania - ściśle rzecz biorąc, gdyby Ci, którzy ponoszą odpowiedzialność publiczną stanęłi na wyskości zadania. Byłoby wspaniale, gdyby inwencji obywatelskiej, gorącym sercom obywateli towarzyszyła prowadzona z rozmachem polityka państwowa.

Pamiętam taki moment, kiedy w 2006 r. Niemcy zorganizowali w Berlinie wystawę, pokazującą solidarność Niemców wobec polskiej emigracji polistopadowej. Potrafili wydobyć z naszej historii to, co jest dla nich korzystne, z ich punktu widzenia wartościowe. A my mamy o wiele bardziej wartościowe i przemawiające do dzisiejszej wrażliwości doświadczenia historyczne - prezydent Hollande cytował Wiktora Hugo w polskim parlamencie o polskim umiłowaniu wolności w XIX w. I aż się prosi, żeby polskie władze stanęły na wysokości zadania i potrafiły pokazać to doświadczenie historyczne całej Europie, jako niezwykle wymowne - i wolnościowe i solidarnościowe. No i w tym drugim sensie nie mogę być usatysfakcjonowany, bo jeśli władze publiczne nie stają na wysokości zadania, to bez względu na to kto rządzi mam poczucie zawodu.

Stefczyk.info: - A dlaczego platformerskie władze tak potraktowały Powstanie Styczniowe? Dlaczego postanowiły je aż tak zignorować i wyciszyć?

- Trochę z zawziętości niektórych osób - to jest mój sąd o działaniach samej pani poseł Katarasińskiej, która zrobiła dużo, żeby zablokować tę naszą uchwałę, trochę po prostu z braku łączności z tradycją narodową i państwową, szczególnie w młodym pokoleniu działaczy Platformy Obywatelskiej - to są już nowi ludzie, nowowyprodukowani, bez związku z tradycją, dla których są to rzeczy kompletnie nieważne, z dala od grantów europejskich i przetargów.

I wreszcie to jest ta głupia i prymitywna wizja świata, dlatego, że bogate narody europejskie, które budują swoją potęgę polityczną i ekonomiczną właśnie rewitalizują historię, tworzą nowoczesne muzea historyczne. Kolejnym czynnikiem jest jakieś zapóźnienie intelektualne Platformy Obywatelskiej, która reprezentuje właśnie prymitywną a nie nowoczesną wizję świata. Te narody, które potrafią "walczyć o swoje" w Europie i w świecie, potrafią posługiwać się własnym doświadczeniem historycznym.

Podsumowując - zawziętość ideologiczna, brak łączności z tradycją i zubożone, nienowoczesne spojrzenie na politykę pcha do takiego zachowania i potem dzieje się właśnie tak, jak to widzimy gołym okiem, że w ostatnim momencie, w ostatnich dniach prezydent próbuje doszlusować do obchodów, zmniejszyć straty, ale rządzący nie powinni pomniejszać strat, tylko dobrze wyrażać polską sławę i chwałę, a nie wyrażają tego - wyrażają to Polacy organizując inicjatywy społeczne i obywatelskie, to dzięki polskiemu społeczeństwu cywilnemu, polskiej opinii patriotycznej polska sława i chwała została wyrażona.

Stefczyk.info: - Platforma zdała sobie jednak sprawę, że strzeliła sobie w stopę i dlatego prezydent Komorowski tak mocno jest obecny przy tych obchodach?

- Tak mi się wydaje, chociaż jednocześnie jest to polityka gestu, która niczego nie przynosi, bo gdyby to była prawdziwa polityka, to budżet inicjatyw edukacyjnych związanych z Powstaniem Styczniowym wspieranych przez ministra kultury wynosiłby nie 500 tys. zł a kilka milionów zł., tak, jak budżet edukacyjnego programu "Patriotyzm jutra" za czasów, kiedy ja byłem ministrem.

Ale trzeba mieć świadomość, że to właśnie prezydent Komorowski lubi najbardziej - gest, który nie pociąga za sobą niczego. Dlatego uważam to za łatanie dziury na użytek zmniejszenia strat i manipulowania opinią publiczną - to nie jest poważna polityka.

not. KK
[fot. Czesław Nowak/Stowarzyszenie "Godność"]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook