Jedynie prawda jest ciekawa


Woliński: Szukajmy przyczyn przemocy

06.07.2012

O systemie komputerowym śledzącym losy dzieci, które mogą być ofiarami przemocy oraz działaniach, jakie powinno w tej sprawie podejmować państwo portal Stefczyk.info rozmawia z Pawłem Woliński, prezesem Fundacji Mamy i Taty.

Stefczyk.info: “Rzeczpospolita” donosi, że minister Władysław Kosiniak-Kamysz rozpoczął pracę nad systemem, który ma śledzić losy dzieci, które mogą być ofiarami przemocy domowej. To reakcja na głośną sprawę morderstwa Szymona z Będzina. Jak Pan ocenia pomysł powstania takiego systemu?

Paweł Woliński: Powstanie każdego systemu, który śledzi losy obywateli bardziej niż to konieczne, rodzi niepokój. To jest niebezpieczne. Mamy w historii Polski doświadczenia, które o tym świadczą. Każda przemocy, w rodzinie, poza rodziną, wobec kobiet, dzieci, mężczyzn, jest złym zjawiskiem. Nie ma miejsca na inną opinię. Jednak pytanie, czy prowadzenie rejestru, zbieranie informacji może być skutecznym pomysłem na zapobieganie temu zjawisku. Niestety sądzę, że to niewiele da.

Dlaczego?

Każda przemoc ma konkretnego sprawcę i konkretną przyczynę. Trzeba szukać przyczyn. Monitorowanie skutków może być prowadzone, ale to nie jest kluczem do poradzenia sobie z tym zjawiskiem.

Przemoc to poważny problem?

Nie wiem, czy przemoc rodzinna ma taką skalę, jak się przedstawia w mediach. Statystyki w tej sprawie nie są jednoznaczne. Dane policyjne wykazują, że ogólna liczba przestępstw ogólnie wzrosła w ostatnich kilkunastu latach ogromnie, a skala przestępstw w rodzinach maleje lub utrzymuje się na podobnym poziomie. Można więc powiedzieć, że przestępstwa w rodzinie nie są zjawiskiem narastającym. Przestępczość w tej dziedzinie nie rośnie. Nie wiadomo jednak, czy wykrywalność tych przestępstw maleje, czy jest ich po prostu mniej. Pytanie, czy to zjawisko powinno więc być w centrum uwagi opinii publicznej.

Powinno?

Wydaje się, że nie. W obecnej sytuacji w naszym kraju podstawowym problemem jest polityka zagraniczna. Kolejna opresja w stosunku do rodziny nie sprzyja prokreacji. Można tworzyć rejestry, które mają zawierać dane o dzieciach, ale niedługo się okaże, że nie ma tam żadnych dzieci do umieszczenia. Polska niedługo będzie krajem, gdzie dzieci będzie bardzo niedużo. Wszystkie działania powinny więc wychodzić od źródła.

Czyli?


Jeśli dbamy o to, by wychowanie dzieci w rodzinie było prawidłowe, dbajmy również o poprzednie pokolenia. Dbajmy o to, żeby rodzice mieli dobre warunki do wychowywania dzieci, być może udałoby się rozwiązać ten problem. Szukajmy przyczyn i rozwiązujmy problemy na tym poziomie. Monitorowanie skutków niewiele da. To też warto robić, ale po to, żeby lepiej walczyć z przyczynami.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Lech Muszyński]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook