Jedynie prawda jest ciekawa


Woliński: Relacja z dziadkami to podstawa

21.01.2013

Rozmowa z Pawłem Wolińskim, prezesem Fundacji Mamy i Taty. O dziadkach i relacjach w rodzinie.

Stefczyk.info: 21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Czy kontakt dzieci z pokoleniem ich dziadków jest ważny?

Paweł Woliński: To jest podstawowa sprawa. Przekaz międzypokoleniowy, więzi międzypokoleniowe są istotą wspólnoty, opartej na zaufaniu, kooperacji, wsparciu, więzach emocjonalnych oraz postawach altruistycznych. To jest podstawowa sprawa dla wspólnego życia, bytowania itd. Więź między pokoleniem dzieci i dziadków wydaje się być również podstawą dla przekazania dzieciom postaw życiowych, wiedzy o modelu rodziny, o tym, jak ona ma funkcjonować itd. Dzięki temu dzieci widzą, jak się układają relacje w rodzinie. Jest bardzo ważne, by mieć tego świadomość. To jest oczywistość, ale często i oczywistości trzeba powtarzać. Im coś jest bardziej oczywiste, tym łatwiej to przeoczyć. Dzień Babci i Dzień Dziadka jest więc dobrym pretekstem, żeby się nad tymi sprawami zastanowić.

Jednak o więź trzeba dbać na co dzień.

Oczywiście, o więzi trzeba dbać na co dzień i stale. Jednak to nie zawsze jest możliwe. Rodzina wielopokoleniowa jest już rzadko spotykana. Rodzina popularna to rodzina złożona z rodziców i dzieci, ale już nie z dziadków. Dziadkowie często są wręcz oddaleni, mieszkają daleko. Z drugiej strony oczywiście dziadkowie często pomagają rodzicom w opiece nad dziećmi. Pokolenie dziadków, również z racji problemów z dostępem do żłobków, coraz częściej angażuje się w opiekę i wychowanie dzieci. To oczywiście jest zjawisko bardzo korzystne dla kapitału społecznego, dla więzi dzieci z dziadkami. Z sondażu przeprowadzonego jakiś czas temu przez CBOS wynika, że dziadkowie bardzo mocno oddziałują na swoje wnuki. Na pytanie o to, co przekazali nam dziadkowie, zdecydowana większość osób odpowiadało, że dziadkom zawdzięcza system wartości, tożsamość, wychowanie, patriotyzm, wiedzę o tym, co znaczy być Polakiem. Nikły odsetek osób mówił o dobrach materialnych, spadku itd. To badanie dobrze oddaje relacje z pokoleniem dziadków. Ono opiera się na dobrach niematerialnych.

A jak z relacjami dot. rodziców?

One w większym stopniu opierają się na sprawach materialnych, choćby dlatego, że rodzice ponoszą większość - a może wszystkie - kosztów wychowania dzieci.

Dziadkowie często pokazywani są współcześnie jako pokolenie "nierobów", nie pracujących, otrzymujących emeryturę, żerujących na społeczeństwie. Można mieć wrażenie, że nie mamy odpowiedniego stosunku do nich...

Rzeczywiście widać pewne napięcia międzypokoleniowe. W mojej ocenie one wynikają z błędnych decyzji politycznych. W Polsce transfery środków publicznych są źle rozplanowane. Około 70 proc. transferów idzie do osób powyżej 65. roku życia. Tylko 20-30 procent trafia do rodzin z dziećmi. Tymczasem powinno być odwrotnie - większość powinna iść na politykę prorodzinną, a mniejszość do pokolenia osób starszych. Takie rozwiązania funkcjonują w większości krajów współczesnych. To właśnie powoduje konflikt i napięcia. To będzie zapewne się pogłębiało, ponieważ kryzys, czy wręcz załamanie się, systemu emerytalnego będzie pogłębiało te nastroje. System nie będzie do utrzymania w przyszłości. Problemy demograficzne będą powodowały większe napięcia. To już się dzieje. Pogłębia się również dysproporcja. W badaniach wychodzi, że wśród emerytów mamy najmniej biedy, wśród rodzin o minimum czwórce dzieci bieda się częsta. Te napięcia, o których mówię, wynikają więc w mojej ocenie z błędnej polityki prorodzinnej, z konkretnych decyzji politycznych. Konflikt pokoleniowy, jaki narasta, niejako sami sobie stworzyliśmy.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook