Jedynie prawda jest ciekawa


Woliński: Dziecko to potwierdzenie pewności

04.05.2012

O sondażach dotyczących stosunku do dzietności, przyczynach rozmijania się deklaracji z praktyką portal Stefczyk.info rozmawia z Pawłem Wolińskim, prezesem Fundacji Mamy i Taty.

Stefczyk.info: CBOS publikuje sondaż, który pokazuje, że niemal wszyscy Polacy chcą mieć dzieci. Jedynie 4 procent z nich nie pragnie mieć potomstwa. Wielu Polaków chce mieć więcej dzieci niż dwójkę. Dziwią Pana takie wyniki badania?

Paweł Woliński: Nie. Zupełnie mnie to nie dziwi, ponieważ podobne wyniki uzyskaliśmy prowadząc własne badania. Myśmy jednak prowadzili badania pogłębione, ponieważ mówiąc kolokwialnie chcieliśmy sprawdzić, co nie gra. Dlaczego Polacy chcą mieć dzieci, ale nie mają. Deklaracje rozmijają się bardzo z rzeczywistością. W wielu przypadkach kończy się najwyżej na modelu dwa plus jeden.

Sądząc po badaniu CBOS można uznać, że z polską demografią jest bardzo dobrze. Co więc się dzieje?

Z odpowiedzi naszych respondentów pytanych o powód rezygnacji ze swoich deklaracji dot. dzietności rysuje się taki obraz: kobieta i mężczyzna żyjący w związku pracują po studiach nie w swoim zawodzie, ponieważ w zawodzie pracy znaleźć nie mogą. Co więcej, pracują na umowach śmieciowych, nie są pewni, ani wysokości zarobku, ani nie mają gwarancji zatrudnienia. To powoduje, że ich ambicje naukowe oraz zawodowe nie są zaspokajane. Oni mają przeświadczenie, że robią nie to, co chcieli, że nie mają żadnej pewności ani możliwości planowania swojej sytuacji życiowej. W każdym momencie mogą stracić źródło utrzymania.

Sprawa zatrudnienia jest istotna?

Tak. Wiele osób wskazuje, że chciało mieć dzieci, ale z racji sytuacji zawodowej nie mogą sobie na to pozwolić. Czekają aż ich potrzeby ekonomiczne zostaną zaspokojone. To jest opis, który wynika z badań jakościowych, które przeprowadziła Fundacja Mamy i Taty.

Co to oznacza?

Rysuje się obraz, w którym posiadanie dziecka, jest absolutnym potwierdzeniem pewności. Jeśli ludzie czują się pewnie, jeśli chodzi o zatrudnienie, dochody, o przyszłość, decydują się na potomstwo. Ono jest potwierdzeniem tej pewności. Jednak w Polsce na ogół młodzi ludzie nie mają, ani pewności dotyczącej zatrudnienia, ani nie mają wystarczających dochodów, ani pewności dot. mieszkania. Ich ambicje nie są zaspokajane, więc decyzje dotyczące dzieci są dziś odkładane na coraz później.

To jednak rodzi kłopoty

Oczywiście, ponieważ im później kobieta chce zajść w ciąże, tym ma większe ryzyko z tym związane. Ostatnio moment poczęcia pierwszego dziecka przesunął się znacząco. Dziś kobiety rodzą po raz pierwszy w wieku 28-30 lat. To skutkuje tym, że mają czas na maksymalnie dwójkę. Wraz z wiekiem zwiększa się również ryzyko związane z zajściem w ciąże i jej przebiegiem.

Dzisiejszy świat nie sprzyja również dzietności

To także jest ważny element decyzji o odkładaniu posiadania dzieci. Kwestie kulturowe są tu też bardzo ważne. Dziecko jest postrzegane przez młodych, jako bariera. Bariera rozwoju zawodowego, ekonomicznego itd. To również sprzyja problemom demograficznym. Świat powstrzymuje przez podejmowaniem decyzji o potomstwie. To odbija się na dzietności. Kwestie kulturowe uzupełniają obraz przyczyn rozmijania się deklaracji z praktyką. W sondażach jedynie kilka procent ludzi mówi, że nie chce mieć dzieci. Deklaracje reszty zderzają się z bolesną rzeczywistością. W związku z tym wielu odchodzi od swoich deklaracji lub zmienia życiowe priorytety.

Rozmawiał KL
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook