Jedynie prawda jest ciekawa


Wojskowy majstersztyk w Ossowie

13.08.2013

Rekonstrukcja to żywa lekcja historii, która jest bardzo dobrze przyjmowana przez ludzi. To zapada w pamięć, a nam zależy, żeby ludziom – szczególnie dzieciom i młodzieży – przekazać historię wydarzeń z 1920 r. i wielkiego zwycięstwa nad bolszewizmem.

Stefczyk.info: 15 sierpnia w Ossowie będzie miała miejsce rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej. Władze starostwa powiatu wołomińskiego są organizatorami tych uroczystości, które po raz pierwszy będą tak widowiskowe.

Piotr Uściński, Starosta Wołomiński: Jesteśmy głównym organizatorem tego wydarzenia. Rekonstrukcja to żywa lekcja historii, która jest bardzo dobrze przyjmowana przez ludzi. To zapada w pamięć, a nam zależy, żeby ludziom – szczególnie dzieciom i młodzieży – przekazać historię wydarzeń z 1920 r. i wielkiego zwycięstwa nad bolszewizmem. Chcemy, żeby oni wiedzieli, że dokonało się to akurat na naszym terenie, w Ossowie, w Radzyminie. Nie sposób nie organizować tych uroczystości. Inicjatywa nie jest świeża – obchody są w Ossowie od wielu lat - na cmentarzu, gdzie pochowani są młodzi chłopcy, którzy wraz z ks. Ignacym Skorupką ponieśli ofiarę życia.

 

Dlaczego warto być 15 sierpnia w Ossowie?

Zapewniam, że to niepowtarzalne wydarzenia. Scenariusz napisała historia. Fascynującą atrakcją, którą widziało już w ubiegłych latach dziesiątki tysięcy widzów, jest  sama rekonstrukcja bitwy. Już o godz. 13.45. rozlegną się pierwsze wystrzały, bolszewicy przypuszczą atak. Pokażemy, jak przed 93. laty Polacy, krótko po odzyskaniu niepodległości, zatrzymali najazd bolszewickiej armii na całą Europę. To był wręcz wojskowy majstersztyk. Dziś widzowie zobaczą w walce wielu historycznie odzianych i wyposażonych piechurów, kawalerzystów poruszających się wśród wybuchów i wielu elementów pirotechnicznych. Ale ten sierpniowy czas to nie tylko to wspaniałe widowisko, lecz i wiele atrakcji mu towarzyszących. Rano, o godz. 9. rusza półmaraton uliczny, obok budynku z makietą bitwy rozłoży się miasteczko historyczne, staną obozowiska wojsk. Po południu rozpocznie się festyn rodzinny, z koncertem zespołu „Pectus”. Zapraszamy na godz. 22. na wspaniały, nawet półgodzinny spektakl fajerwerków. Na ciemnym niebie nad Ossowem wygląda to przepięknie. Jest to chyba największy pokaz sztucznych ogni w Polsce.

 

Podczas obchodów będzie miało miejsce odsłonięcie pomnika gen. Gągora. Jest to kolejne „smoleńskie” popiersie w tej dolinie. Dlaczego zdecydowaliście się państwo kultywować pamięć o ofiarach katastrofy?

15 sierpnia to przecież Dzień Wojska Polskiego. W dolince odsłaniane są tego dnia popiersia osób wprost związanych z wojskiem. W tym roku uhonorowany zostanie gen. Franciszek Gągor, śp. szef sztabu WP, w zeszłym roku stanęło popiersie Biskupa Polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego – wojskowego wysokiego rangą. Dolinka 96 dębów smoleńskich powstała w odruchu serca w 2010 r. Pracownicy lasów państwowych zgłosili się do księdza dziekana, który administruje terenem należącym do parafii w gminie Zielonka. Tam zostały posadzone dęby. Jednak coś więcej powinno się tam znaleźć, dlatego z inicjatywy społeczeństwa i księdza dziekana zaczęto ustawiać tam popiersia Polaków, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej

 

Niektórym środowiskom nie podoba się to, że w dniu Wojska Polskiego ustawia się popiersia upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej.

Na odsłonięcie tych pomników-popiersi, uhonorowanie żołnierzy, nie ma lepszego dnia niż 15 sierpnia. I nie zakłóca to zupełnie przebiegu innych uroczystości. Wszystko jest dokładnie zaplanowane. Niektórzy mogą się bulwersować, czy mieć inne zdanie - to ich sprawa. Dla mnie to nie jest w ogóle temat na kontrowersje. Mamy całą gamę ważnych patriotycznych wydarzeń tego dnia, a odsłonięcie popiersia to pół godziny. Wielu  wspaniałych gości, będąc na obchodach Cudu nad Wisłą, może uczestniczyć w tej krótkiej, ale ważnej  uroczystości, co powiększa też rangę tego wydarzenia, m.in. arcybiskup Henryk Hoser.

 

Wiele kontrowersji wywołują też szczątki żołnierzy radzieckich znajdujące się niedaleko terenu bitwy. Niektóre osoby opowiadają się za przeniesieniem czerwonoarmistów, szef klubu radnych PiS w Wołominie jest temu przeciwny.

Nie uważam, żeby przenoszenie tych szczątków było konieczne. Aczkolwiek sądzę, że lepiej było w 2010 r. – gdy władze ustawiały ten pomnik – aby ciała czerwonoarmistów trafiły na cmentarz wojenny. Jeśli teraz powstałaby taka inicjatywa i spotkałaby się ze zgodą władz za to odpowiedzialnych, czyli wojewody i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, to ja też bym się pod nią podpisał. Wydaje mi się to jednak mało realne.

Not. mc

Patronami medialnymi uroczystości są m.in. tygodnik "wSieci", miesięcznik "wSieci Historii" i portal wPolityce.pl.

[Fot. Starostwo Powiatowe w Wołominie]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook