Jedynie prawda jest ciekawa


Wojskowy majstersztyk w Ossowie

13.08.2013

Rekonstrukcja to żywa lekcja historii, która jest bardzo dobrze przyjmowana przez ludzi. To zapada w pamięć, a nam zależy, żeby ludziom – szczególnie dzieciom i młodzieży – przekazać historię wydarzeń z 1920 r. i wielkiego zwycięstwa nad bolszewizmem.

Stefczyk.info: 15 sierpnia w Ossowie będzie miała miejsce rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej. Władze starostwa powiatu wołomińskiego są organizatorami tych uroczystości, które po raz pierwszy będą tak widowiskowe.

Piotr Uściński, Starosta Wołomiński: Jesteśmy głównym organizatorem tego wydarzenia. Rekonstrukcja to żywa lekcja historii, która jest bardzo dobrze przyjmowana przez ludzi. To zapada w pamięć, a nam zależy, żeby ludziom – szczególnie dzieciom i młodzieży – przekazać historię wydarzeń z 1920 r. i wielkiego zwycięstwa nad bolszewizmem. Chcemy, żeby oni wiedzieli, że dokonało się to akurat na naszym terenie, w Ossowie, w Radzyminie. Nie sposób nie organizować tych uroczystości. Inicjatywa nie jest świeża – obchody są w Ossowie od wielu lat - na cmentarzu, gdzie pochowani są młodzi chłopcy, którzy wraz z ks. Ignacym Skorupką ponieśli ofiarę życia.

 

Dlaczego warto być 15 sierpnia w Ossowie?

Zapewniam, że to niepowtarzalne wydarzenia. Scenariusz napisała historia. Fascynującą atrakcją, którą widziało już w ubiegłych latach dziesiątki tysięcy widzów, jest  sama rekonstrukcja bitwy. Już o godz. 13.45. rozlegną się pierwsze wystrzały, bolszewicy przypuszczą atak. Pokażemy, jak przed 93. laty Polacy, krótko po odzyskaniu niepodległości, zatrzymali najazd bolszewickiej armii na całą Europę. To był wręcz wojskowy majstersztyk. Dziś widzowie zobaczą w walce wielu historycznie odzianych i wyposażonych piechurów, kawalerzystów poruszających się wśród wybuchów i wielu elementów pirotechnicznych. Ale ten sierpniowy czas to nie tylko to wspaniałe widowisko, lecz i wiele atrakcji mu towarzyszących. Rano, o godz. 9. rusza półmaraton uliczny, obok budynku z makietą bitwy rozłoży się miasteczko historyczne, staną obozowiska wojsk. Po południu rozpocznie się festyn rodzinny, z koncertem zespołu „Pectus”. Zapraszamy na godz. 22. na wspaniały, nawet półgodzinny spektakl fajerwerków. Na ciemnym niebie nad Ossowem wygląda to przepięknie. Jest to chyba największy pokaz sztucznych ogni w Polsce.

 

Podczas obchodów będzie miało miejsce odsłonięcie pomnika gen. Gągora. Jest to kolejne „smoleńskie” popiersie w tej dolinie. Dlaczego zdecydowaliście się państwo kultywować pamięć o ofiarach katastrofy?

15 sierpnia to przecież Dzień Wojska Polskiego. W dolince odsłaniane są tego dnia popiersia osób wprost związanych z wojskiem. W tym roku uhonorowany zostanie gen. Franciszek Gągor, śp. szef sztabu WP, w zeszłym roku stanęło popiersie Biskupa Polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego – wojskowego wysokiego rangą. Dolinka 96 dębów smoleńskich powstała w odruchu serca w 2010 r. Pracownicy lasów państwowych zgłosili się do księdza dziekana, który administruje terenem należącym do parafii w gminie Zielonka. Tam zostały posadzone dęby. Jednak coś więcej powinno się tam znaleźć, dlatego z inicjatywy społeczeństwa i księdza dziekana zaczęto ustawiać tam popiersia Polaków, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej

 

Niektórym środowiskom nie podoba się to, że w dniu Wojska Polskiego ustawia się popiersia upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej.

Na odsłonięcie tych pomników-popiersi, uhonorowanie żołnierzy, nie ma lepszego dnia niż 15 sierpnia. I nie zakłóca to zupełnie przebiegu innych uroczystości. Wszystko jest dokładnie zaplanowane. Niektórzy mogą się bulwersować, czy mieć inne zdanie - to ich sprawa. Dla mnie to nie jest w ogóle temat na kontrowersje. Mamy całą gamę ważnych patriotycznych wydarzeń tego dnia, a odsłonięcie popiersia to pół godziny. Wielu  wspaniałych gości, będąc na obchodach Cudu nad Wisłą, może uczestniczyć w tej krótkiej, ale ważnej  uroczystości, co powiększa też rangę tego wydarzenia, m.in. arcybiskup Henryk Hoser.

 

Wiele kontrowersji wywołują też szczątki żołnierzy radzieckich znajdujące się niedaleko terenu bitwy. Niektóre osoby opowiadają się za przeniesieniem czerwonoarmistów, szef klubu radnych PiS w Wołominie jest temu przeciwny.

Nie uważam, żeby przenoszenie tych szczątków było konieczne. Aczkolwiek sądzę, że lepiej było w 2010 r. – gdy władze ustawiały ten pomnik – aby ciała czerwonoarmistów trafiły na cmentarz wojenny. Jeśli teraz powstałaby taka inicjatywa i spotkałaby się ze zgodą władz za to odpowiedzialnych, czyli wojewody i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, to ja też bym się pod nią podpisał. Wydaje mi się to jednak mało realne.

Not. mc

Patronami medialnymi uroczystości są m.in. tygodnik "wSieci", miesięcznik "wSieci Historii" i portal wPolityce.pl.

[Fot. Starostwo Powiatowe w Wołominie]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook