Jedynie prawda jest ciekawa


Wójcik: To wizytówka patologii w Polsce

01.05.2016

Nowy wiceminister sprawiedliwości komentuje taśmę Kulczyk-Graś.

Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS był gościem programu "Kawa na ławę" na antenie TVN24. Zaproszeni goście dyskutowali o taśmie Graś-Kulczyk, o ewentualnych karach dla państw członkowskich UE za nieprzyjęcie imigrantów oraz o zmianie ustawy aborcyjnej.

 ”Jeżeli te informacje się potwierdzą, to będzie oznaczało, że choroba psychiczna u urzędników europejskich się pogłębia” – mówił Stanisław Tyszka z Kukiz'15 w programie „Kawa na ławę”, komentując doniesienia włoskiego dziennika La Stampa.

Włoscy dziennikarze podali informacje, zgodnie z którą Komisja Europejska chce obciążyć finansowo państwa członkowskie UE, które nie przyjmą imigrantów.

Sprawę skomentował Adam Szejnfeld z PO. „Nie będę się opierał na doniesieniu włoskiej gazety. Oni mają kosmiczny problem, ale to nie oznacza, że cała Europa i Komisja Europejska miałyby podnosić takie postulaty” – powiedział. „Do tej pory nie wypracowaliśmy skutecznego sposobu na obronę Europy i państw członkowskich na obronę” – dodał. Poseł Zgorzelski z PSL uznał ten pomysł za fatalny. „Mechanizm jest nie do przyjęcia. To najgorsze możliwe wyjście” – stwierdził. Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej zwróciła uwagę na problem uszczelnienia granic. „Wiele jest jeszcze do zrobienia we wspólnej polityce europejskiej. Uszczelnienie granic, tu nie mamy dobrej polityki europejskiej” – powiedziała. Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta przypomniał, że imigranci nie będą chcieli przyjechać do Polski. „Problem polega na tym, że uchodźcy nie chcą jechać do każdego państwa. To absurdalna sytuacja, by karać za nieprzyjęcie uchodźców, którzy nie chcą do tego kraju jechać” – powiedział.

Stanisław Tyszka z Kukiz'15 przypomniał o obietnicy złożonej przez Ewę Kopacz.

„Jeżeli te informacje się potwierdzą, to będzie oznaczało, że choroba psychiczna u urzędników europejskich się pogłębia. Chciałbym przypomnieć, że polscy rolnicy muszą płacić karę za to, że krowy dają za dużo mleka, a teraz będzie milion za nieprzyjętego uchodźcę. Problem polega na tym,że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wycofał się z obietnic złożonych przez rząd Ewy Kopacz” – stwierdził.

Michał Wójcik, nowy wiceminister sprawiedliwości, zwrócił uwagę na przypadek Belgii.

„To pokazuje, że jest chaos związany z polityką europejską dotycząca imigrantów. W Belgii rząd oczekuje od samorządów oczekuje przyjęcia imigrantów. A jeżeli nie, to za każdego imigranta płaci się 75 europejskich” – mówił

Adam Szejnfeld nie wierzy, że KE może taką propozycję przedstawić. „Chcę ufać, że jest to włoska kaczka dziennikarska. Nie możemy sobie pozwolić na to, że Europa stanie się domem dla wszystkich ubogich na całym świecie” – powiedział. Drugim tematem komentowanym przez gości Bogdana Rymanowskiego była sprawa aborcji. Stanisław Tyszka uznał dyskusję o zmianie ustawy aborcyjnej za szkodliwą. „Samo wprowadzanie tematu aborcji, od 27 lat służy do wywoływania złych emocji i dzielenia społeczeństwa. I my się na taką debatę nie zgadzamy” – powiedział. „Wielu politykom i niektórym mediom podgrzewających złe emocje, służy to do zakrycia innych tematów, niewygodnych dla opozycji lub rządu” – dodał. Michał Wójcik z PiS przekonywał, że nie można jeszcze rozmawiać na temat projektu, ponieważ jeszcze go nie ma.

„Trzeba pamiętać, że nie ma projektu jako takiego w Sejmie. Trudno więc odnieść się do jakich zapisów. W PiS nie ma zwyczaju, by w takich sprawach narzucać stanowisko” – powiedział. Zdaniem Katarzyny Lubnauer w Polsce obowiązuje rygorystyczna ustawa dot. aborcji. „Każde zaostrzenia tej ustawy jest niedopuszczalne. Tylko Malta i Irlandia mają podobne przepisy do naszych. Dla nas, dla Nowoczesnej, nie będzie wątpliwości, by głosować przeciw” – powiedziała.

Marek Magierowski zauważył, że ponad połowa Polaków jest przeciwna ruszaniu tzw. kompromisu aborcyjnego. „Można zapytać co sądzą środowiska feministyczne o tym sondażu. Kiedy tak jak pani poseł twierdzą, że mamy do czynienia w Polsce z jednym z najbardziej rygorystycznych ustaw aborcyjnych, a z sondażu dowiadujemy się, że ponad 50% ludzi chce jej zachowania. Ponad połowa Polaków chce utrzymania ustawy, która według pani i środowisk feministycznych należy do jednych z najbardziej rygorystycznych w Europie” – powiedział.

Kolejnym tematem była kwestia rozmowy Graś-Kulczyk. „Skandaliczne naciski na media prywatne i pokazuje to, że jeden klan partyjny ma swoje zaprzyjaźnione media, drugi klan będzie miał swoje media narodowe i będzie kasował pieniądze Polakom” – mówił Stanisław Tyszka.

Adam Szejnfeld nie widzi w tym nagraniu niczego złego. „Gdyby nagrać nas wszystkich żyjących w PRL, to powinniśmy siedzieć w więzieniu jako terroryści” – powiedział europoseł PO. „Była to luźna wymiana zdań” – dodał.

Magierowski przypomniał, że przez Pawła Grasia on też kiedyś stracił pracę. „Przypomnę rozmowy Pawła Grasia z nowym właścicielem „Rzeczpospolitej” oraz tygodnika „Uważam Rze”, gdzie pracowałem. Wtedy „Rzeczpospolita” została wyczyszczona z dziennikarzy krytycznych wobec poprzedniej koalicji rządowej. Zostały de facto zniszczone. I wierzę w to, że ta interwencja Pawła Grasia mogła się przyczynić do zwolnienia Grzegorza Jankowskiego z „Faktu”. Jest jeszcze drugi, bardzo ważny element. Paweł Graś jest obecnie prawą ręką i najbliższym współpracownikiem przewodniczącego Rady Europejskiej. Sytuacja, w której ujawniane są tego typu rozmowy, najbliższy współpracownik szefa Rady Europejskiej, który próbuje naciskać na media prywatne, to okoliczność obciążająca i jego samego i instytucję europejską, w której Graś dzisiaj pracuj”

Michał Wójcik uznał te rozmowy za wizytówkę rządów PO-PSL. „Tak wyglądało ostatnie osiem lat. To najlepsza wizytówka podsumowująca skalę patologii, która była w naszym państwie” – powiedział.

Mly/wPolityce.pl

fot. [wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook