Jedynie prawda jest ciekawa


Wójcik: To wizytówka patologii w Polsce

01.05.2016

Nowy wiceminister sprawiedliwości komentuje taśmę Kulczyk-Graś.

Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS był gościem programu "Kawa na ławę" na antenie TVN24. Zaproszeni goście dyskutowali o taśmie Graś-Kulczyk, o ewentualnych karach dla państw członkowskich UE za nieprzyjęcie imigrantów oraz o zmianie ustawy aborcyjnej.

 ”Jeżeli te informacje się potwierdzą, to będzie oznaczało, że choroba psychiczna u urzędników europejskich się pogłębia” – mówił Stanisław Tyszka z Kukiz'15 w programie „Kawa na ławę”, komentując doniesienia włoskiego dziennika La Stampa.

Włoscy dziennikarze podali informacje, zgodnie z którą Komisja Europejska chce obciążyć finansowo państwa członkowskie UE, które nie przyjmą imigrantów.

Sprawę skomentował Adam Szejnfeld z PO. „Nie będę się opierał na doniesieniu włoskiej gazety. Oni mają kosmiczny problem, ale to nie oznacza, że cała Europa i Komisja Europejska miałyby podnosić takie postulaty” – powiedział. „Do tej pory nie wypracowaliśmy skutecznego sposobu na obronę Europy i państw członkowskich na obronę” – dodał. Poseł Zgorzelski z PSL uznał ten pomysł za fatalny. „Mechanizm jest nie do przyjęcia. To najgorsze możliwe wyjście” – stwierdził. Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej zwróciła uwagę na problem uszczelnienia granic. „Wiele jest jeszcze do zrobienia we wspólnej polityce europejskiej. Uszczelnienie granic, tu nie mamy dobrej polityki europejskiej” – powiedziała. Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta przypomniał, że imigranci nie będą chcieli przyjechać do Polski. „Problem polega na tym, że uchodźcy nie chcą jechać do każdego państwa. To absurdalna sytuacja, by karać za nieprzyjęcie uchodźców, którzy nie chcą do tego kraju jechać” – powiedział.

Stanisław Tyszka z Kukiz'15 przypomniał o obietnicy złożonej przez Ewę Kopacz.

„Jeżeli te informacje się potwierdzą, to będzie oznaczało, że choroba psychiczna u urzędników europejskich się pogłębia. Chciałbym przypomnieć, że polscy rolnicy muszą płacić karę za to, że krowy dają za dużo mleka, a teraz będzie milion za nieprzyjętego uchodźcę. Problem polega na tym,że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wycofał się z obietnic złożonych przez rząd Ewy Kopacz” – stwierdził.

Michał Wójcik, nowy wiceminister sprawiedliwości, zwrócił uwagę na przypadek Belgii.

„To pokazuje, że jest chaos związany z polityką europejską dotycząca imigrantów. W Belgii rząd oczekuje od samorządów oczekuje przyjęcia imigrantów. A jeżeli nie, to za każdego imigranta płaci się 75 europejskich” – mówił

Adam Szejnfeld nie wierzy, że KE może taką propozycję przedstawić. „Chcę ufać, że jest to włoska kaczka dziennikarska. Nie możemy sobie pozwolić na to, że Europa stanie się domem dla wszystkich ubogich na całym świecie” – powiedział. Drugim tematem komentowanym przez gości Bogdana Rymanowskiego była sprawa aborcji. Stanisław Tyszka uznał dyskusję o zmianie ustawy aborcyjnej za szkodliwą. „Samo wprowadzanie tematu aborcji, od 27 lat służy do wywoływania złych emocji i dzielenia społeczeństwa. I my się na taką debatę nie zgadzamy” – powiedział. „Wielu politykom i niektórym mediom podgrzewających złe emocje, służy to do zakrycia innych tematów, niewygodnych dla opozycji lub rządu” – dodał. Michał Wójcik z PiS przekonywał, że nie można jeszcze rozmawiać na temat projektu, ponieważ jeszcze go nie ma.

„Trzeba pamiętać, że nie ma projektu jako takiego w Sejmie. Trudno więc odnieść się do jakich zapisów. W PiS nie ma zwyczaju, by w takich sprawach narzucać stanowisko” – powiedział. Zdaniem Katarzyny Lubnauer w Polsce obowiązuje rygorystyczna ustawa dot. aborcji. „Każde zaostrzenia tej ustawy jest niedopuszczalne. Tylko Malta i Irlandia mają podobne przepisy do naszych. Dla nas, dla Nowoczesnej, nie będzie wątpliwości, by głosować przeciw” – powiedziała.

Marek Magierowski zauważył, że ponad połowa Polaków jest przeciwna ruszaniu tzw. kompromisu aborcyjnego. „Można zapytać co sądzą środowiska feministyczne o tym sondażu. Kiedy tak jak pani poseł twierdzą, że mamy do czynienia w Polsce z jednym z najbardziej rygorystycznych ustaw aborcyjnych, a z sondażu dowiadujemy się, że ponad 50% ludzi chce jej zachowania. Ponad połowa Polaków chce utrzymania ustawy, która według pani i środowisk feministycznych należy do jednych z najbardziej rygorystycznych w Europie” – powiedział.

Kolejnym tematem była kwestia rozmowy Graś-Kulczyk. „Skandaliczne naciski na media prywatne i pokazuje to, że jeden klan partyjny ma swoje zaprzyjaźnione media, drugi klan będzie miał swoje media narodowe i będzie kasował pieniądze Polakom” – mówił Stanisław Tyszka.

Adam Szejnfeld nie widzi w tym nagraniu niczego złego. „Gdyby nagrać nas wszystkich żyjących w PRL, to powinniśmy siedzieć w więzieniu jako terroryści” – powiedział europoseł PO. „Była to luźna wymiana zdań” – dodał.

Magierowski przypomniał, że przez Pawła Grasia on też kiedyś stracił pracę. „Przypomnę rozmowy Pawła Grasia z nowym właścicielem „Rzeczpospolitej” oraz tygodnika „Uważam Rze”, gdzie pracowałem. Wtedy „Rzeczpospolita” została wyczyszczona z dziennikarzy krytycznych wobec poprzedniej koalicji rządowej. Zostały de facto zniszczone. I wierzę w to, że ta interwencja Pawła Grasia mogła się przyczynić do zwolnienia Grzegorza Jankowskiego z „Faktu”. Jest jeszcze drugi, bardzo ważny element. Paweł Graś jest obecnie prawą ręką i najbliższym współpracownikiem przewodniczącego Rady Europejskiej. Sytuacja, w której ujawniane są tego typu rozmowy, najbliższy współpracownik szefa Rady Europejskiej, który próbuje naciskać na media prywatne, to okoliczność obciążająca i jego samego i instytucję europejską, w której Graś dzisiaj pracuj”

Michał Wójcik uznał te rozmowy za wizytówkę rządów PO-PSL. „Tak wyglądało ostatnie osiem lat. To najlepsza wizytówka podsumowująca skalę patologii, która była w naszym państwie” – powiedział.

Mly/wPolityce.pl

fot. [wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook