Jedynie prawda jest ciekawa


Wójcik: "Sędziowie mają problem z tym, że są sędziami"

06.09.2016

"Nie wiem dlaczego Kongres Sędziów był spotkaniem nadzwyczajnym, bo nic nadzwyczajnego się nie dzieje, aby w sposób nadzwyczajny środowisko sędziowskie miało się spotykać. Szkoda, że nie odbywały się one wcześniej kiedy pojawiały się wątpliwości co do funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości" - mówił gość „Poranka Radia Wnet” wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wiceminister odnosząc się do sobotniego Kongresu Sędziów Polskich w Warszawie ubolewał, że tak mało czasu poświecono refleksji nad stanem środowiska sędziowskiego. Wójcik podkreślił, że w rozmowie z politykami z różnych ugrupowań, padało wiele krytycznych głosów w stronę sędziów.

"Wiele osób, również z ugrupowań opozycyjnych krytykowało funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości. Dlaczego? M.in z powodu przedłużających się spraw. Znam osobiście historię osoby, która na rozstrzygnięcie swojej sprawy czeka już 24. rok. Znam również wielu sędziów, którzy przychodzą do mnie i mówią o konieczności reform" - powiedział.

Michał Wójcik odniósł się także do sporu na linii prezydent - Krajowa Rada Sądownicza.

"Co to znaczy, że prezydent ma powoływać sędziów na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa? Co ciekawe, było to już rozstrzygane kilka lat temu przez Trybunał Konstytucyjny. Wynik mógł być tylko jeden. Nie jest tak, że KRS powołuje sędziów i nie jest tak, że prezydent powołuje sędziów bez wniosku Krajowej Rady Sądownictwa" - wyjaśniał.

W opinii wiceministra jedną z przyczyn obecnego stanu wymiaru sprawiedliwości jest brak reform i tzw. samooczyszczenia.

"Przez 26 lat nie było głębokiej reformy wymiaru sprawiedliwości. Wszyscy inni się zreformowali począwszy od mediów na górnictwie kończąc. Jaki mamy tego efekt? 25-30 proc. zaufanie od wymiary sprawiedliwości" - podkreślił.

Gość Radia Wnet podkreślił, że wielu sędziów zapomniało jaka jest ich rola, m.in. prezes Trybunału Konstytucyjnego.

"W tym środowisku jest także wielu takich, którzy mają problem z zasadą bezstronności i obiektywizmu. Mają problem z tym, że są sędziami, a stają się czasem politykami. Jest dzisiaj pewien sędzia, który jest prezesem jednej z ważniejszych instytucji i przychodzi czasem do parlamentu i mówi, że coś co będzie za kilka tygodni badał już jest niekonstytucyjne. Pani uważa, że jest to normalne? Osobiście uważam, że nie!" - mówił.

kk/PAP

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook