Jedynie prawda jest ciekawa


Wojciechowski: władze potraktowały dożynki jak akademię

03.09.2013

Spraw, które bolą polską wieś, jest więcej. Brak wyrównania dopłat, fatalny wynik negocjacji w sprawie unijnych pieniędzy na lata 2014-2020, gdzie można było wynegocjować o kilka miliardów Euro więcej, co pokazało Prawo i Sprawiedliwość w Parlamencie Europejskim, ale rząd nie chciał negocjować - pisze Janusz Wojciechowski, europoseł PiS.

25 sierpnia 2013 r. w Białej Rawskiej odbyły się dożynki wojewódzkie, współorganizowane przez władze wojewódzkie, powiatowe i gminne, sprawowane przez Platformę Obywatelską i PSL.

To rolnicze święto władze potraktowały jako swoją własną akademię, w związku z czym jako wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego, nie miałem nawet możliwości osobistego przekazania podziękowania dla rolników z mojej rodzinnej Ziemi Rawskiej oraz innych powiatów Ziemi Łódzkiej. Władze nie umożliwiły też zorganizowania podczas dożynek punktu informacyjnego z materiałami parlamentarnymi. Cóż, taki jest niestety obyczaj polityczny partii rządzących, nie tylko na Ziemi Rawskiej.

W związku z tym, to co chciałem na dożynkach powiedzieć osobiście, przekazałem rolnikom w formie listu, poniżej jego treść:

Ekscelencjo Księże Biskupie, Czcigodni Księża, Drodzy Rolnicy, Mieszkańcy Białej Rawskiej, Ziemi Rawskiej i Ziemi Łódzkiej, drodzy uczestnicy dożynek!

Jak zawsze na dożynkach, dziękujemy rolnikom za trud, włożony w zasiew, uprawę i zbiór tegorocznych plonów. Ja też dziękuję, że włożyliście w tegoroczny zbiór swój trud.

I wylaliście nad nim swój pot i swoje łzy. I dołożyliście jeszcze do niego swoje pieniądze. Tak złych, tak niskich cen, jak sięgam pamięcią, nie było nigdy. Przy takich cenach, jakie Wam obecnie płacą, zebraliście ten chleb poniżej kosztów zasiewu i zbioru.

Długo by mówić o przyczynach tego stanu rzeczy. Rząd mówi, że to urodzaj, że wolny rynek. Urodzaj jest średni, bywały lepsze lata. Zboża mamy w Polsce tyle samo, co w minionym roku, a ceny spadły prawie o połowę. Więc to nie jest sprawa urodzaju. Być może to jest sprawa rynku, ale nie dlatego, że rynek zbóż jest wolny, lecz dlatego, że jest dziki!

Na tym dzikim rynku zbożowym panuje prawo silniejszego, a silniejsi są ci, którzy mają magazyny, elewatory, którzy trzymają władzę nad polskim zbożem. I oni są bardzo bliscy, a czasem wręcz tożsami z tymi, którzy dziś trzymają władzę nad Polską!

Panie premierze Tusk, panie wicepremierze Piechociński, panie ministrze Kalemba, panowie z obecnej władzy PO i PSL-u - nie opowiadajcie głupstw, że nic nie mogliście zrobić! Macie władzę, macie instrumenty tej władzy, macie urząd odpowiedzialny za przeciwdziałanie zmowom cenowym, macie kontrolę nad spółką Elewarr, która ma w Polsce magazyny na ponad 600 tysięcy ton zboża. Mogliście tym pokierować, mogliście tak wpłynąć na ten dziki obecnie rynek, żeby nie dochodziło na nim do krzywdy polskich rolników. Nie zrobiliście tego i to jest wasza wina, wasza wina, wasza bardzo wielka wina!

Spraw, które bolą polską wieś, jest więcej. Brak wyrównania dopłat, fatalny wynik negocjacji w sprawie unijnych pieniędzy na lata 2014-2020, gdzie można było wynegocjować o kilka miliardów Euro więcej, co pokazało Prawo i Sprawiedliwość w Parlamencie Europejskim, ale rząd nie chciał negocjować.

To sprawa ochrony polskiej ziemi, sprzedawanej na tak zwane słupy, a niedługo już oficjalnie, w obce ręce. Rząd nic nie robi, żeby temu przeciwdziałać. Zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość projekt ustawy zabezpieczającej polską ziemię dla polskich rolników leży w Sejmie, PO i PSL nie chcą go poprzeć. Lista win obecnej władzy, która dziś świętuje i przyjmuje wieńce na setkach polskich dożynek jest długa,  a koszty tych zaniedbań i win płacą rolnicy, płaci polska wieś, płaci Polska. Tak nie może dalej być, to się musi zmienić i to się zmieni, oby tylko nie za późno.

Pozdrawiam spracowane chłopskie ręce i cierpliwe chłopskie serca rolników Ziemi Rawskiej, Ziemi Łódzkiej i całej Polski. Przekazuję pozdrowienia od Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, któremu bardzo leżą na sercu sprawy polskiej wsi. I choć wiem, że trudno dziś o beztroską zabawę, życzę by ten dożynkowy dzień upłynął w miłej, rodzinnej i przyjacielskiej atmosferze. A gospodarze z obecnej władzy, którzy póki co ten chleb dzielą, niech go dzielą sprawiedliwie. Bo dotychczas to jakoś tak im się ten chleb kroił trochę nierówno.

Tym, którzy żywią i bronią, chłopom polskim  – Szczęść Boże!

W czasie dożynek kolportowany był też biuletyn rawskiej organizacji Prawa i Sprawiedliwości pt. „Ziemia Rawska”, wraz z bezpłatnymi kuponami konkursowymi na nagrodę w postaci organizowanej przeze mnie 2-osobowej bezpłatnej wycieczki do Parlamentu Europejskiego w Brukseli oraz 3 nagród rzeczowych, w postaci książkowej biografii śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W dniu 2 września br. w moim biurze poselskim w Rawie Mazowieckiej odbyło się losowanie nagród. Miło mi poinformować, że nagrodę w postaci 2-osobowej wycieczki do Parlamentu Europejskiego wylosował numer 0207. Nagrody książkowe wylosowały numery 0146, 0336, 1093. Osoby posiadające szczęśliwe numery prosimy o zgłoszenie się do mojego biura poselskiego w Rawie Mazowieckiej, ul. Kościuszki 18, w dniu 7 września 2013 r. godzinach 11:00-14:00.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Janusz Wojciechowski

[fot. PAP/Waldemar Deska]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook