Jedynie prawda jest ciekawa


Wojciechowski: Tusk chce wymazać z pamięci sprawę Rosiaka

05.07.2014

Można zatem powiedzieć tak: Łódź zwykłe zabójstwo, Smoleńsk zwykła katastrofa.

Stefczyk.info: Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do wniosku premiera Donalda Tuska, nie przyznając renty żonie zamordowanego działacza PiS Marka Rosiaka, który był pana asystentem. Sąd uznał, że w tym morderstwie nie było niczego wyjątkowego. Podziela pan tę opinię?

Janusz Wojciechowski, europoseł PiS: Widzę w tym wyroku zupełną bezduszność sądu i niezrozumienie tego co wydarzyło się w 2010 roku w Łodzi. W moim biurze został popełniony potworny mord polityczny i zaliczenie tego przez premiera do tysięcy innych zabójstw, których się dokonuje w Polsce każdego roku jest wręcz obraźliwe dla pamięci śp. Marka Rosiaka.

Obraźliwe, ponieważ Donald Tusk w ten sposób porównał morderstwo polityczne z którym niewątpliwie mieliśmy do czynienia np. z porachunkami gangsterów?

To przykre, ale właśnie tak wygląda sytuacja o której rozmawiamy. Nazwanie tego zwykłą zbrodnią… Wie pan, można zatem powiedzieć tak: Łódź zwykłe zabójstwo, Smoleńsk zwykła katastrofa.

Premier mógł odpuścić?

Mam ogromne pretensje do premiera, że doprowadził do tego procesu. Sprawił, że wdowa po zamordowanym człowieku musiała przyjść przed sąd. Przypomnijmy, że WSA w Łodzi przyznał pani Rosiak rację i nakazał rozważenie wyjątkowości tej sytuacji, dlatego premier poszedł z tym do NSA. To bardzo przykre i upokarzające. Premier sam wystawił sobie świadectwo.

Jaki to ma cel?

Donald Tusk chce, aby ta sprawa została jak najszybciej zapomniana. Chce ją wymazać zarówno ze swojej pamięci, jak również pamięci wszystkich Polaków. Najlepiej stwierdzić, że nic się nie stało, to taki zabójstwo jak inne.

Czy premier mógł nadzorować przebieg sprawy? Pytam, ponieważ urzędnicy z KPRM twierdzą, że premier o niczym nie wiedział.

Z moich informacji wynika, że jest to osobista decyzja Donalda Tuska. W czasie pogrzebu śp. Marka Rosiaka mówiłem, że nie słychać słowa „przepraszam” czy „żałujemy” ze strony tych, którzy nasączyli nienawiścią tego sprawcę. Jak widać, zabrakło nie tylko słów. Powiem może mocne słowa, ale tak czuję: tak się zachowują ludzie, którzy ponoszą moralną współodpowiedzialność za to co się stało.

Ma pan tu na myśli premiera?

Donald Tusk zachowuje się właśnie w taki sposób. Premier każdego roku przyznaje setki takich rent. Zdobycie się na tak mały gest nie kosztuje wiele, trzeba jednak chcieć. Dlatego mam większe pretensje do premiera, niż do decyzji NSA.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

CZYTAJ WIĘCEJ: Kulisy procesu ws. Marka Rosiaka: skąd taka determinacja premiera Tuska ws. renty po zamordowanym? Marek Markiewicz: „Wyrok przygotowany był wcześniej. Sędziowie nie patrzyli w oczy”.

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook