Jedynie prawda jest ciekawa


Wojciechowski: To nie zima, to już jakiś Armagedon!

01.04.2013

Ta niekończąca się zima zaczyna być groźniejsza od niekończących się rządów Tuska.

1. Jest Wielkanoc, 1 kwietnia, a ja właśnie przewaliłem na podwórku siedem ton śniegu. Pryzmę mam już taką usypaną, że można by z niej ulepić największego w Polsce bałwana, a nawet cały rząd bałwanów.


2. Tak sobie kopię ten śnieg i przegarniam – i myślę (bo przy pracy fizycznej najlepiej mi się myśli) - cholera, takiej zimy najstarsi ludzie nie pamiętają! I ja nie pamiętam, choć moja pamięć sięga już niestety w mroki dziejów.

W 1963 roku była ciężka zima, tylko saniami na wsi się jeździło i nawet kolejka rawska przez parę dni nie jeździła, choć wcześniej i później jeździła zawsze, aż do czasu gdy reforma gospodarcza ja zabiła.

Ale nawet ta najcięższa zima w połowie marca się skończyła.


3. Pamiętam tez parę epizodów zimowych w kwietniu, ale to były chwilowe nawroty, a nie kontynuacja zimy. 4 kwietnia 1970 była taka zawierucha, że gdy szedłem ze stacji kolejki 3 kilometry do domu, myślałem, ze mnie szlag trafi, jak bałwan wyglądałem i podobnie się czułem.

26 kwietnia 1972 roku w Rawie nagle spadł śnieg i przykrył pąki drzew. 31 marca 1984 roku jechałem motocyklem marki WSK z Regnowa do Rawy i w połowie drogi zawierucha ściągnęła mnie z motoru, potem kopałem się z nim przez zaspy sześć kilometrów. Jeszcze gorzej miał mój brat, bo go zasypało w maluchu, musiał go zostawić na drodze i szedł do domu pieszo siedemnaście kilometrów, a potem pojechał po malucha traktorem.

Mój śp. ojciec opowiadał coś o zimowym święcie 3 Maja, bodaj w 1935 roku, a dziadek pamiętał jeszcze z dziewiętnastego wieku jakąś zimę w czerwcu, gdy śnieg spadł na kwitnące zboża. Pracowici chłopi powrozami strząsali wtedy śnieg z rozkwitających kłosów, leniwi tego nie robili i ci leniwi mieli rację, bo wraz ze śniegiem strząśnięte zostały kwiaty i szlag trafił plony.

Zawsze to jednak były wiosenno-zimowe epizody, nigdy to nie trwało dłużej niż 2-3 dni, śnieg nagle się pojawiał i nagle znikał.

A teraz zima trwa non stop od grudnia do kwietnia i nie puszcza!


4. Ja sam jeszcze przedwczoraj w wierszyku sobie żartowałem, ale dziś widzę, ze to nie są żarty. Ta zima zdaje się nie mieć końca. Synoptycy wyznaczają kolejne terminy końca zimy, a potem je zmieniają wyznaczają nowe, teraz mówią, że zima skończy się 13 kwietnia, po czym ma nadejść lekkie, ale tylko lekkie ocieplenie. A moja wyobraźnia podpowiada, że 13 kwietnia zima się nie skończy, że wyznaczony zostanie nowy termin, już majowy, potem czerwcowy, a śnieg będzie sypał i sypał.

Ja na prawdę czarno ten śnieg widzę. To nie zima, to już jakiś Armagedon!


5. Patrzę na świat oczami bezrolnego chłopa i czarno ten śnieg widzę!

Na polach leżą miliardy ton śniegu. Nawet jeśli ten 13 kwietnia się potwierdzi, to trzeba jeszcze trzech tygodni, zanim to wszystko się roztopi, zanim spłynie, zanim ziemia się osuszy i pozwoli traktorami wjechać w pole. Oziminy uduszą się pod śniegiem. Na siew zbóż jarych będzie już za późno, nie dojrzeją. Wczesnych ziemniaków też nie będzie, krowom zabraknie zimowej paszy.

A jeśli słońce przygrzeje mocno i te miliardy ton śniegu w dwa dni do rzek spłyną? Nawet nie chce sobie tego wyobrażać... Armagedon, no po prostu Armagedon!


PS. Wszystkim, którzy w tej mojej katastroficznej wizji doczytają się jawnego bądź ukrytego ataku na rząd Donalda Tuska, przedstawiam stanowcze dementi.

Ta niekończąca się zima zaczyna być groźniejsza od niekończących się rządów Tuska...

Janusz Wojciechowski

[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook