Jedynie prawda jest ciekawa

Wojciechowski: Safjan stracił okazję, by siedzieć cicho

30.11.2015

Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie powinien angażować się w konflikt wewnętrzny w Polsce.

„Apolityczni sędziowie” i ich polityczne tyrady. Euro-sędzia Safjan też nie skorzystał z okazji, by w sprawie politycznego sporu o TK siedzieć cicho.

1. Sędzia Rzepliński do swojego politycznego zaangażowania już nas przyzwyczaił. Rozsiada się w „telewizorniach” raz po raz i wygłasza polityczne tyrady, w Sejmie udziela konsultacji posłom opozycji, a na sejmowym korytarzu ochrzania dziennikarkę tak, że Niesiołowski lepiej by nie potrafił. Nie sędzia, lecz polityk, i to całą gębą, skądinąd niezbyt wyparzoną.

2. Ale nie tylko Rzepliński, bo i Safjan.

Marek Safjan, polski sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w polskim, wewnętrznym sporze o Trybunał, powinien skorzystać z okazji siedzenia cicho. Z tej okazji nie skorzystał. Na łamach „Rzeczpospolitej” zamieścił obszerny artykuł pt. „Cztery godziny antyfilozofii prawa”, w którym, nie wymieniając co prawda nazw partii, opowiedział się zdecydowanie po jednej, platformianej, stronie sporu o Trybunał i obszernie wywodził, że Sejm nie miał prawa unieważnić mandatu sędziów z platformianego wyboru.

Tekst Safjana jest przepojony troską o zasady państwa prawa. Szkoda, że zabrakło panu euro-sędziemu Safjanowi tego przepojenia wtedy, gdy PO, wespół z SLD i PSL-em, rzutem na taśmę niczym łup brały miejsca w Trybunale, a poseł PO Kropiwnicki do walki o ten łup zagrzewał, mówiąc, że spokojnie panowie, dla wszystkich starczy miejsc w Trybunale.  Wtedy euro-sędzia Safjan z możliwości siedzenia cicho skorzystał, teraz nie. 

3. Żadna władza nie jest absolutna – wywodzi pan euro-sędzia Safjan. - Parlament nie może wydawać wyroków, sądy nie mogą zastępować ustawodawcy... - święte słowa, panie euro-sędzio. Niech pan je przekaże swojemu koledze, sędziemu Rzeplińskiemu i paru innym znajomym w Trybunale, żeby rzeczywiście byli sądem konstytucyjnym, bo ich ciągnie coraz silniej do bycia trzecią izbą parlamentu. A przykładów takiej ciągoty jest wiele.

4. Nie wybaczę Trybunałowi wyroku w sprawie uboju rytualnego. Swoim absurdalnym wyrokiem, uznającym de facto rzeźnię za miejsce praktyk religijnych, Trybunał zablokował wszelką możliwość zatrzymania w Polsce zbędnego okrucieństwa w zabijaniu zwierząt. Ba, zezwolił nawet na uprawianie tego okrucieństwa w skali przemysłowej i na eksport. Niech nikt nie mówi, że Trybunał w tym przypadku działał jako sąd, nie, on w oczywisty sposób działał jako izba ustawodawcza. I to taka Izba, która wydaje ustawy nieodwołalne, których już nigdzie zaskarżyć się nie da.

Albo inny wyrok, w którym trybunał zakwestionował prawo Ministra Sprawiedliwości do żądania akt sadowych. Minister, do którego ludzie kierują dziesiątki tysięcy skarg na sądy, nie ma nawet prawa o akta się zwrócić, nie ma prawa sprawdzić, czy nie doszło do jakiegoś draństwa – i to jest praworządność? To był wyrok Trybunału? Nie, to była wydana przez Trybunał ustawa, mająca zapewnić wyłączenie sądów spod wszelkiej kontroli.

Jeszcze inne, dość już odległe w czasie orzeczenie Trybunału, które podważyło ograniczenia w  powoływaniu sędziów z uwagi na pokrewieństwo między nimi. Wyrok ten otworzył szeroko bramy dla klanów rodzinnych w sądach... czy to na pewno był wyrok? Nie, to była ustawa Trybunału, zezwalająca na takie klany.

5. A wracając do euro-sędziego Safjana -to nie pierwsza jego polityczna tyrada, idąca w sukurs Platformie. Gdy wybuchła afera taśmowa, też się wypowiadał, że to nieistotne, prywatne rozmowy i o co w ogóle wielkie halo.

Niczym ten niebieski trolejbus – prom północy, z piosenki Okudżawy... ktoś z twych pasażerów, z załogi twej ktoś, udzieli pomocy... 

Pan euro-sędzia Safjan najwyraźniej czuje się nadal członkiem załogi.

Janusz Wojciechowski

fot. [wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook