Jedynie prawda jest ciekawa


Wojciechowski: Rekord Jurgiela

11.10.2013

Sześć godzin to i tak za mało, żeby wymienić wszystkie błędy w polityce rolnej PO-PSL.

To było znakomite wystąpienie. Punkt po punkcie, dział po dziale, Krzysztof Jurgiel wyliczał, co rząd PO-PSL obiecywał, a co zrobił, a raczej czego nie zrobił.

Precyzyjnie obnażył kłamstwa rządu o rzekomym dobrobycie na polskiej wsi, o rzekomych sukcesach w negocjacjach unijnych. Pokazał prawdziwy obraz sytuacji na polskiej wsi i prawdziwy obraz klęski, jaka poniósł rząd PO-PSL w negocjacjach rolnych w UE. I zadawał pytania, na które minister Kalemba nie miał rzeczowej odpowiedzi.

 A oto niektóre z tych pytań Jurgiela do ministra Kalemby:

Dlaczego mówi Pan, że w budżecie unijnym na lata 2014-2020 Polska uzyskała o 4 miliardy Euro i o 12 procent więcej pieniędzy na WPR, niż w poprzednim budżecie, podczas gdy z danych Parlamentu Europejskiego wynika, coś dokładnie odwrotnego, że Polska uzyskała o 4 miliardy Euro i o 12 procent mniej?

Dlaczego nie podniósł pan nigdy na forum Unii Europejskiej zarzutu traktatowego dyskryminacji polskich rolników z uwagi na nierówność dopłat bezpośrednich, mimo zobowiązujących pana do tego uchwał Sejmu i Senatu?

Dlaczego mówi Pan o zwiększeniu środków budżetowych na WPR, zarówno z budżetu unijnego jak i krajowego, podczas gdy z załącznika do nowelizacji ustawy budżetowej, druk nr 1625 jednoznacznie wynika, że finansowanie WPR w 2015 roku w porównaniu do 2013 roku zmniejszy się z kwoty 28,8 miliarda złotych, do kwoty 19,5 miliarda złotych, czyli wieś otrzyma na WPR o 9 ponad 9 miliardów złotych mniej, w skali tylko jednego roku?

Dlaczego, zachwalając osiągnięcia w polskim eksporcie produktów rolniczych, przemilcza pan, że w tym eksporcie około jednej czwartej części stanowią produkty wprawdzie spożywcze, ale nie stanowiące płodów polskiej ziemi, takie jak papierosy (tylko w jednej czwartej produkowane z polskiego tytoniu), ryby, kawa, herbata, kakao, woda mineralna itp.i że gdyby odliczyć te nierolnicze produkty, to w handlu artykułami rolniczymi wcale nie mamy nadwyżki?

Dlaczego podległa pańskiemu resortowi i politycznie kontrolowana przez pańska partię PSL państwowa spółka Elewarr, dysponująca magazynami zbożowymi na 643 tysiące ton zboża, w dramatycznym dla rolników sezonie żniw skupiła od rolników, w okresie do 26 sierpnia 2013 roku, zaledwie 69 tysięcy ton zboża, wykorzystując niewiele ponad 10 procent powierzchni magazynowej i zaprzepaszczając możliwość pozytywnego wpływu na stabilizacje rynku zbożowego?

Dlaczego nic Pan nie robi, ani rząd PO-PSL nic nie robi, żeby ochronić polską ziemię przed niekontrolowanym wykupem przez cudzoziemskich spekulantów?

Na te pytania i inne pytania Kalemba nie miał w odpowiedzi nic, poza upartym powtarzaniem zmanipulowanych danych i kłamstw.

Koalicja zapewne Kalembę dziś obroni, nie mając ani grama racji, ale mając kilka głosów większości.

Ale warto było złożyć wniosek o wotum nieufności dla Kalemby, żeby przez sześć godzin wygarnąć prawdę o sytuacji na polskiej wsi, sytuacji jakże różnej od sielankowej, rządowej propagandy.

Spisane zostały rozmowy i czyny. Brawo Krzysztof Jurgiel, choć sześć godzin to za mało, żeby wymienić wszystkie błędy rządu PO-PSL w polityce rolnej.

Janusz Wojciechowski

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook