Jedynie prawda jest ciekawa


Wojciechowski: Rekord Jurgiela

11.10.2013

Sześć godzin to i tak za mało, żeby wymienić wszystkie błędy w polityce rolnej PO-PSL.

To było znakomite wystąpienie. Punkt po punkcie, dział po dziale, Krzysztof Jurgiel wyliczał, co rząd PO-PSL obiecywał, a co zrobił, a raczej czego nie zrobił.

Precyzyjnie obnażył kłamstwa rządu o rzekomym dobrobycie na polskiej wsi, o rzekomych sukcesach w negocjacjach unijnych. Pokazał prawdziwy obraz sytuacji na polskiej wsi i prawdziwy obraz klęski, jaka poniósł rząd PO-PSL w negocjacjach rolnych w UE. I zadawał pytania, na które minister Kalemba nie miał rzeczowej odpowiedzi.

 A oto niektóre z tych pytań Jurgiela do ministra Kalemby:

Dlaczego mówi Pan, że w budżecie unijnym na lata 2014-2020 Polska uzyskała o 4 miliardy Euro i o 12 procent więcej pieniędzy na WPR, niż w poprzednim budżecie, podczas gdy z danych Parlamentu Europejskiego wynika, coś dokładnie odwrotnego, że Polska uzyskała o 4 miliardy Euro i o 12 procent mniej?

Dlaczego nie podniósł pan nigdy na forum Unii Europejskiej zarzutu traktatowego dyskryminacji polskich rolników z uwagi na nierówność dopłat bezpośrednich, mimo zobowiązujących pana do tego uchwał Sejmu i Senatu?

Dlaczego mówi Pan o zwiększeniu środków budżetowych na WPR, zarówno z budżetu unijnego jak i krajowego, podczas gdy z załącznika do nowelizacji ustawy budżetowej, druk nr 1625 jednoznacznie wynika, że finansowanie WPR w 2015 roku w porównaniu do 2013 roku zmniejszy się z kwoty 28,8 miliarda złotych, do kwoty 19,5 miliarda złotych, czyli wieś otrzyma na WPR o 9 ponad 9 miliardów złotych mniej, w skali tylko jednego roku?

Dlaczego, zachwalając osiągnięcia w polskim eksporcie produktów rolniczych, przemilcza pan, że w tym eksporcie około jednej czwartej części stanowią produkty wprawdzie spożywcze, ale nie stanowiące płodów polskiej ziemi, takie jak papierosy (tylko w jednej czwartej produkowane z polskiego tytoniu), ryby, kawa, herbata, kakao, woda mineralna itp.i że gdyby odliczyć te nierolnicze produkty, to w handlu artykułami rolniczymi wcale nie mamy nadwyżki?

Dlaczego podległa pańskiemu resortowi i politycznie kontrolowana przez pańska partię PSL państwowa spółka Elewarr, dysponująca magazynami zbożowymi na 643 tysiące ton zboża, w dramatycznym dla rolników sezonie żniw skupiła od rolników, w okresie do 26 sierpnia 2013 roku, zaledwie 69 tysięcy ton zboża, wykorzystując niewiele ponad 10 procent powierzchni magazynowej i zaprzepaszczając możliwość pozytywnego wpływu na stabilizacje rynku zbożowego?

Dlaczego nic Pan nie robi, ani rząd PO-PSL nic nie robi, żeby ochronić polską ziemię przed niekontrolowanym wykupem przez cudzoziemskich spekulantów?

Na te pytania i inne pytania Kalemba nie miał w odpowiedzi nic, poza upartym powtarzaniem zmanipulowanych danych i kłamstw.

Koalicja zapewne Kalembę dziś obroni, nie mając ani grama racji, ale mając kilka głosów większości.

Ale warto było złożyć wniosek o wotum nieufności dla Kalemby, żeby przez sześć godzin wygarnąć prawdę o sytuacji na polskiej wsi, sytuacji jakże różnej od sielankowej, rządowej propagandy.

Spisane zostały rozmowy i czyny. Brawo Krzysztof Jurgiel, choć sześć godzin to za mało, żeby wymienić wszystkie błędy rządu PO-PSL w polityce rolnej.

Janusz Wojciechowski

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook