Jedynie prawda jest ciekawa


Wojciechowski: niech pan się ruszy, bo stracimy wieś

22.06.2012

Premier Tusk w sprawach rolniczych jest wielkim niemową, co najwyżej wskazuje palcem na ministra Sawickiego, a ten opowiada w Polsce i w Europie szkodliwe bzdury o dobrostanie polskich chłopów.

Donald Tusk - premier najbardziej rolniczego państwa Europy, państwa w którym 40 procent obywateli mieszka na wsi i w którym co dziesiąty obywatel nie jest rolnikiem, słowa "rolnictwo" nie potrafi wypowiedzieć. Kto nie wierzy, niech sprawdzi w wyszukiwarce "Tusk, rolnictwo" - co tam jest napisane. A jak zechce prześledzić ślady międzynarodowej aktywności premiera Tuska w sprawach rolniczych, niech wrzuci "Tusk, agriculture".

Premier Tusk w sprawach rolniczych jest wielkim niemową, co najwyżej wskazuje palcem na ministra Sawickiego, a ten opowiada w Polsce i w Europie szkodliwe bzdury o dobrostanie polskich chłopów.

Przez milczenie premiera i bzdury ministra przegramy przyszłość polskiej wsi.

Zaniepokojony tym Jarosław Kaczyński napisał do Donalda Tuska jeszcze jeden list w sprawie wsi, z apelem o aktywność premiera w sprawie wyrównania dopłat rolniczych. Przesłanie tego listu mozna streścić tak: - niech pan premier Tusk wreszcie ruszy szacowne cztery litery swojego nazwiska i upomni się w unii o wyrównanie dopłat, bo stracimy polską wieś.

Poniżej treść listu Jarosława Kaczyńskiego do Donalda Tuska:

Warszawa, 20 czerwca 2012 r.

Szanowny Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów

W wyjątkowym dla Polski czasie mistrzostw piłkarskich Euro 2012 większość spraw politycznych zeszła na plan dalszy, są jednak sprawy, które na tym dalszym planie czekać nie mogą. Do nich należą sprawy przyszłości polskiej wsi.

Jak Panu, mam nadzieję, jest wiadome, w Unii Europejskiej wchodzą w decydujący etap prace nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej UE po 2013 roku. Od kształtu tej polityki w decydującej mierze zależeć będzie przyszłość polskiej wsi. Chodzi w szczególności o kwestię dystrybucji dopłat bezpośrednich dla rolników, która, jak powszechnie wiadomo, jest obecnie dyskryminująca wobec rolników nowych państw członkowskich, w tym również rolników polskich, otrzymujących dopłaty w sztucznie zaniżonej wysokości. O ile dojdzie do utrzymania tej dyskryminacji, do czego zmierza zarówno Komisja Europejska, jak i wiele państw członkowskich na tej dyskryminacji korzystających, to przyszłość polskiego rolnictwa będzie poważnie zagrożona, a w ślad za tym zagrożone będzie bezpieczeństwo żywnościowe Polski i przyszłych pokoleń Polaków. Jest to sprawa nie tylko wsi, ale i całej Polski, całego polskiego społeczeństwa, gdyż bez silnego własnego rolnictwa, czeka nas drożyzna żywności, bardzo poważny kryzys żywnościowy, a dla biedniejszej części społeczeństwa może nawet głód.

Uzyskałem informacje, że na posiedzeniu Przewodniczących parlamentarnych komisji rolnictwa państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego w Kopenhadze w dniu 7 czerwca 2012 roku aktualna Przewodnicząca unijnej Rady do spraw rolnictwa Pani Mette Gjerskov oświadczyła, że kwestia redystrybucji środków na dopłaty bezpośrednie między państwa członkowskie zostanie politycznie przesądzona nie przez Radę do spraw rolnictwa, lecz przez szefów rządów państw członkowskich.

Z dotychczasowych deklaracji Ministra Rolnictwa w Pańskim rządzie Marka Sawickiego wynika, że to on sam ma prowadzić batalię polityczną o wyrównanie dopłat bezpośrednich, a Pan Premier scedował na niego wszystkie swoje kompetencje w tym zakresie, a sam nie podejmuje w tej sprawie żadnej aktywności - w każdym razie ani ja, ani opinia publiczna w Polsce, nie mamy o tej aktywności żadnych informacji. W świetle wspomnianego oświadczenia prezydencji duńskiej dotychczasowe deklaracje Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego okazują się być deklaracjami bez pokrycia. On nie jest w stanie niczego zrobić w sprawie wyrównania dopłat dla polskich rolników, gdyż jest to sprawa powyżej jego kompetencji i jego politycznego znaczenia. W tę sprawę musi się zaangażować Pan Premier jako szef rządu Polski, kraju będącego wciąż jeszcze rolniczą potęgą w Europie, lecz który z powodu dyskryminacji i nierównej konkurencji wewnątrz UE bardzo szybko tą potęgą być przestanie, a Polska zostanie skazana na coraz droższą i coraz gorszą żywność z importu.

Pragnę podkreślić, że do aktywności przeciw dyskryminacji Polski i polskich rolników wzywa Pana niedawna uchwała Sejmu RP z dnia 25 kwietnia 2012 roku i uchwała Senatu RP z dnia 16 lutego 2012 roku – obie te uchwały podjęte z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Pragnę również podkreślić, że ma Pan w ręku ważne atuty i argumenty prawne – nierówność dopłat i ich dystrybucja w oparciu o tzw. kryterium historyczne jest bowiem sprzeczna z przepisami Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jest sprzeczna z zakazem dyskryminacji z uwagi na przynależność państwową (art. 18 Traktatu) i z zakazem dyskryminacji producentów rolnych w UE (art. 40 ust. 2 Traktatu), a także z zasadą uwzględniania we Wspólnej Polityce Rolnej zróżnicowań na szczeblu regionalnym, nie zaś na szczeblu państwowym (art. 39 ust. 2 lit. a Traktatu).

Apeluję do Pana i wzywam Pana do niezwłocznych, aktywnych działań politycznych zmierzających do położenia kresu niesprawiedliwej i groźnej dla przyszłości Polski dyskryminacji Polski w Unii.

List ten Jarosław Kaczyński napisał do premiera Tuska 20 czerwca 2012 r.

Janusz Wojciechowski

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook