Jedynie prawda jest ciekawa


Wojciechowski: Kaczyński na Majdanie i pamięć Wołynia

08.12.2013

Pamięć ofiar ludobójstwa UPA nie stoi, proszę Księdza, w sprzeczności z popieraniem europejskich aspiracji Ukrainy. Wręcz przeciwnie...

Księdza Isakowicza-Zaleskiego szanuję i cenię za wszystko, co robi, zwłaszcza w sprawie pamięci o ludobójstwie na Wołyniu, ale nie zgadzam się z jego krytyką wyjazdu na Majdan Jarosława Kaczyńskiego, rzekomo w cieniu banderowskich flag.
 
Nie zgadzam się, bo uważam, że nie ma sprzeczności między pamięcią Wołynia i popieraniem europejskich dążeń Ukrainy.
 
Wręcz przeciwnie – pamięć Wołynia nakazywała na Majdan pojechać....
 
Jarosław Kaczyński zapewne nie pojechałby na Majdan, gdyby chodziło tylko o Ukrainę. Pojechał tam, bo chodziło i chodzi nadal o Polskę.
 
O ukraiński interes kłócą się sami Ukraińcy. Jedni chcą na zachód, drudzy na wschód, jednym Bruksela bardziej się podoba, drugim Moskwa. Nie rozstrzygniemy tego za nich.
 
Ale wiemy jakiego rozstrzygnięcia chcemy jako Polacy, wiemy co leży w naszym polskim interesie. Otóż chcemy, żeby Ukraina odspawała się od Rosji i trwale związała z Europą. Wydaje się nam, że tak będzie lepiej dla Ukrainy. Ale jesteśmy pewni, że tak będzie lepiej dla Polski.
 
Tak będzie lepiej dla Polski ze względu na Rosję. Bo Rosja bez podporządkowanej sobie Ukrainy może być jeszcze mocarstwem, ale już nie imperium. A my, życząc Rosji jak najlepiej, nie chcemy, żeby znów stanowiła imperium, bo takie imperium zazwyczaj, a nawet zawsze, jest dla Polski śmiertelnie niebezpieczne.
 
Tak długo, jak Rosja nie ma pod sobą Ukrainy, tak długo i Polski mieć nie może.
 
Wspomnijmy z historii – że z Rosją radziliśmy sobie nieźle, ale gdy w Perejasławiu straciliśmy na jej rzecz Kijów z częścią Ukrainy, to już potem dostawaliśmy tylko w kość, aż po rozbiory.
 
Jarosław Kaczyński bierze to pod uwagę, ksiądz Isakowicz-Zaleski chyba nie...
 
Zbrodnie wołyńskie były najstraszniejsze, jakie zna świat. To prawda, że nigdy nieosądzone i wciąż w większości nie upamiętnione. Jest w tym wiele nasze winy, że za mało czynimy dla tej pamięci. Ale nie przeciwstawiajmy tej pamięci europejskim aspiracjom Ukrainy, bo wtedy przeciwstawiamy ją polskiej racji stanu.
 
Ukraina nie pozbawi nas niepodległości, a Rosja może...
 
A z pamięcią wołyńską zwracajmy się nie tylko na wschód, ale i na zachód. Zanim w 1943 roku zaczęła się tam ukraińska rzeź, wcześniej była sowiecka rzeź Polaków, potem niemiecka rzeź Żydów i Polaków, a dopiero potem ukraińska rzeź Polaków. Wołyń i Podole były wtedy pod niemiecka okupacją. Stacjonowały tam potężne niemieckie siły. I pamiętajmy, że to Niemcy, do spółki z Rosją, zniszczyły Polskę, utrzymującą pokój na tych ziemiach. Niemcy jako okupanci ponosili pełną odpowiedzialność, moralną i prawną, za los cywilnej ludności na podbitym terytorium. Tymczasem Niemcy akceptowali tę banderowską rzeź, bo sami rzeziami się trudnili, zdobywając przestrzeń na wschodzie. Dla rzezi tam przyszli, nie dla turystyki.
 
Więc jeśli dziś mówimy o cieniu banderowskich flag, to pamiętajmy, że nad nimi był jeszcze cień swastyki.
 
A z Niemcami jesteśmy dziś w najlepszej, choć nieco jednostronnej komitywie.
 
Jesteśmy w komitywie, choć nie rozliczyli większości swoich zbrodni, a niektóre bezczelnie na nas przerzucają.
 
Jesteśmy z Niemcami w komitywie, choć kat Warszwy Reinefarth, mający na sumieniu nie mniej strasznych ofiar niż UPA na Wołyniu, był tam aż do śmierci szanowanym burmistrzem, deputowanym do landtagu, wziętym adwokatem.
 
Jesteśmy w komitywie, choć filmem „Nasze matki, nasi ojcowie” Niemcy plują na naszą historię i pamięć w cały świat.
 
I powiedzmy sobie szczerze – przymykamy nasze polskie oczy na ten niemiecki zanik pamięci. Nie wyciągamy przy nich dawnych spraw. Jeśli już wspominamy, to raczej Westerplatte, bo to była taka rycerska walka, jak ją sam Hitler ocenił. O rzezi na warszawskiej Woli przy Niemcach staramy się nie wspominać, bo to dla Niemców takie nieprzyjemne. 60 lat trzeba było czekać na Muzeum Powstania Warszawskiego, dopiero Lech Kaczyński je zrobił.
 
Choć jeśli o powstaniu mowa, to sami je skutecznie opluwamy, za chwile się okaże, że to AK zburzyła Warszawę i wyrżnęła 200 tysięcy warszawiaków.
 
Niemcom tak bardzo pomagamy uporać się z ich pamięcią, że nawet bierzemy na własne sumienie ich zbrodnie, jak Jedwabne.
 
Osobiście uważam, że w przypadku relacji z Niemcami te noralno-historyczne kompromisy poszły z naszej strony zdecydowanie za daleko, rozbestwiliśmy Niemców tym naszym przepraszaniem. Zdecydowanie postawiliśmy współczesne interesy przed pamięcią przeszłości, bo polska racja stanu, polski interes narodowy dziś wymaga, by się od Niemców nie odgradzać.
 
I podobnie polska racja stanu wymaga, żeby nie odgradzać się od próbującej uwolnić się spod rosyjskiej kurateli Ukrainy.
 
I nie to nie ma nic wspólnego z zapomnieniem niewinnie przelanej polskiej krwi na Wołyniu i Podolu.
 
Ksiądz-historyk może tego nie brać pod uwagę. Polityk Jarosław Kaczyński polska rację stanu brać pod uwagę musi.
 
Dlatego dobrze, ze Kaczyński pojechał do Kijowa, nie zważając na cień banderowskich czy jakichkolwiek innych, niegdyś wrogich Polakom flag.
 
Pojechał tam po to, żeby polska krew nigdy więcej, w cieniu obcych flag nie była przelewana...

Janusz Wojciechowski
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook