Jedynie prawda jest ciekawa


Wojciechowski: Ilu tam siedzi Agatowskich?

25.07.2013

Sędzia, który nie potrafi odróżnić chorego człowieka od prawdziwego przestępcy, łańcucha z orłem na pierś zakładać nie powinien.

1. Kilka dni temu media podały, że niepełnosprawny umysłowo Radek Agatowski nie wróci do więzienia, do którego trafił za drobne kradzieże złomu. Ten chłopak, jak się okazuje ma rozwój umysłowy na poziomie 3-latka i nie rozumiał, dlaczego zabrali go od matki trzymali gdzieś zamkniętego na trzy spusty.

Sąd kołobrzeski coś wymyślił, żeby ten upośledzony psychicznie chłopak z tego więzienia wyszedł i już tam nie wracał. A miał tam siedzieć jeszcze prawie 3 lata.

Dobrze, ze sąd Agatowskiego wypuścił, ale dlaczego wcześniej go zamknął?

2. Obserwowało się biegłym psychiatrom, którzy wydawali opinie dla sądu i źle ocenili stan psychiczny chłopaka. Oberwało im się słusznie, ale gdzie był najwyższy biegły, czyli sąd?

Sędzia, który wydawał wyrok, rozmawiał przecież tym człowiekiem, przesłuchiwał go i musiał widzieć, że nie z zatwardziałym przestępcą ma do czynienia, ale z dużym dzieckiem, nieświadomym tego, co się z nim dzieje.

Musiał też ten sędzia widzieć, co za przestępstwa popełnił Agatowski, który zbierał jakieś stare żelastwa, raptem na 10 tysięcy się tego uskładało. Wysoka urzędniczka w Krakowie 15 tysięcy łapówki wzięła i ma umorzona sprawę z uwagi na znikomą szkodliwość czynu.

Temida usprawiedliwia się, że jest ślepa, ale ta w Kołobrzegu nie tylko ślepa, ale też i głucha się okazała i bez serca.

A chyba też i bez rozumu. Sędzia, który nie potrafi odróżnić poważnie chorego człowieka od prawdziwego przestępcy, łańcucha z orłem na pierś zakładać nie powinien.

3. W telewizji wypowiadał się funkcjonariusz więziennictwa, który powiedział rzecz przerażającą, choć dla mnie wcale nie zaskakującą ani nową – w polskich więzieniach siedzi wielu takich Agatowskich.

Wiem, ze jest takich wielu. W kilku podobnych sprawach pisałem interwencje do wysokich urzędów Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich.

Odpowiedzi są z reguły takie:

Ble, ble, ble... - , artykuł taki....bla, bla, bla... - paragraf owaki...ble, ble, ble...- nic nie mogę....bla, bla, bla – nic nie zrobię...

4. Znam sprawę, w której niepełnosprawnego człowieka, chorego na afazję, bez kontaktu słownego, a ponadto  niczemu niewinnego, za nic nie skazanego, przez pomyłkę  zamknęli i trzymali w więzieniu dwa lata. Interwencja w Prokuraturze Generalnej - odpowiedź l – ble, ble, ble – bla, bla, bla – Polacy, nic się nie stało!

5. Pan Klawisz ma rację. Ilu tam jeszcze siedzi Agatowskich? Ilu ich jeszcze tam trafi?

A ja myślę - ilu taki sędziów jak ten co skazał chorego Agatowskiego jest w polskich sądach? Ilu ich jeszcze tam trafi?

PS. Agatowskiego oskarżał tez jakiś prokurator, na pewno z siebie zadowolony.

Janusz Wojciechowski

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook