Jedynie prawda jest ciekawa

Wojciechowski: Czy Niemcy zechcą umierać za Gdańsk?

06.10.2014

Polska ma prosty wybór – machanie szabelką albo białą flagą – pisze europoseł PiS Janusz Wojciechowski.

W sprawie Ukrainy nie będziemy w pojedynkę machać szabelką – mówi w pierwszym wywiadzie prasowym, oczywiście dla „Gazety Wyborczej”, premier Ewa Kopacz.

Już to znamy - zabieramy dzieci z podwórka, siedzimy cicho, nie wychodzimy przed szereg, nie machamy szabelką – oto myśl strategiczna obecnej polskiej władzy.

Nie będziemy machać szabelką.... kto w takim razie machnie za nas, żeby powstrzymać ekspansywną Rosję?

Na kogo możemy liczyć, że stanie i powie – hola, hola, panie Putin? Za kim staniemy krok z tyłu i powiemy nieśmiało – owszem, hola?

Może Niemcy?

Owszem, na Niemców zawsze mogliśmy liczyć. Obrona Polski przed rosyjską ekspansją zawsze leża w centrum niemieckiej polityki i niemieckiej racji stanu. W 1945 roku bardzo dzielnie nas bronili przed Armią Czerwoną, prawie pół roku na Wiśle się trzymali, Gdańska do końca marca bronili, a Wrocławia dłużej nawet niż Berlina. Teraz jednak Niemcy wysyłają jasne sygnały, że choć są w NATO, to nie należy na nich liczyć, bo na razie nie są gotowi umierać za Gdańsk. Może w przyszłości będą, ale jeszcze nie teraz.

Może w takim razie Francja?

Może... ale jest taki problem, że Francja na razie myśli głównie o tym, żeby sprzedać Rosji swoje mistrale i inne sprzęty bojowe. No i Francja ma też nieprzyjemne wspomnienia z machania szabelką przeciw Rosji dawno temu. Do dziś dręczy ich trauma Berezyny i wspomnienie o tym, jak dokładnie dwieście lat temu rosyjscy oficerowie poganiali paryskich kelnerów – bystro, bystro...

Francuzi nie chcą być znowu poganiani.

Może Zjednoczone Królestwo?

Może... choć Królestwo jest już tylko cieniem dawnej potęgi i wcale nie tak bardzo zjednoczone, omal się samo nie rozpadło i najchętniej od całej tej Unii Europejskiej i jej problemów odwróciłoby się dupą. Już się zresztą odwraca.

Może Włochy?

Może... choć Włochy na razie nie są w stanie odeprzeć inwazji tratw i szalup imigrantów z Afryki, gdzie im tam w głowie jakaś Polska, jakaś Ukraina, gdzie to w ogóle leży? Papież był przecież z dalekiego kraju, dla Włochów to już Argentyna jest bliżej...

Kto nam jeszcze został z większych państw? Hiszpania? Zapomnijmy...

A cała reszta Europy to albo państwa odległe i sprawami wschodnimi niezainteresowane, albo – jak kraje bałtyckie – małe, słabe i stojące już naprzeciw rozwartej paszczy niedźwiedzia.

Powiedzmy sobie szczerze – Jeśli nie my, to szabelką nie machnie w Europie nikt.

Więc szabelką, jaka by nie była, machać musimy. I to nie jest wychodzenie przed szereg, bo za nami nie ma żadnego szeregu. Musimy machać szabelką sami, w nadziei, że może wtedy jakiś szereg się za nami ustawi.

Pokazał to Lech Kaczyński. Nie kunktatorzył, nie trefił, tylko pierwszy zamachał szabelką, a za nim ustawił się szereg prezydentów, którzy też machali. Potem machnęła Francja, machnęły Stany Zjednoczone i rosyjska ekspansja została przynajmniej na jakiś czas powstrzymana.

Polska ma prosty wybór – machanie szabelką albo machanie białą flagą

Pani premier Kopacz wybrała zdaje się to drugie...

Janusz Wojciechowski

europoseł PiS

[fot: sxc.hu]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook