Jedynie prawda jest ciekawa


Wojciechowski: Cień niepodległości

11.11.2012

- Jakoś trudno nam zgubić, ten wypływający z podświadomości dziejów serwilizm - pisze na blogu europoseł PiS Janusz Wojciechowski.

Jesteśmy wielkim państwem i wielkim narodem. Nikt nigdy nie pobił nas w pojedynkę, do podbicia Polski zawsze musiało się sprzymierzyć dwóch, albo i trzech wrogów.

A równocześnie żaden podobnie wielki naród, żadni Niemcy, Hiszpanie czy Francuzi, nie tracił na tak długo jak my, swej niepodległości, żaden nie musiał przez pokolenia wybijać się na niepodległość.

Dziś tę niepodległość mamy. Nie depczą jej obce wojskowe buty, dziesięć par amerykańskich kamaszy to przecież buty sojusznicze, a nie obce. Mamy wolne wybory, wybieramy prezydenta, Sejm, Senat. Mamy wszystkie atrybuty niepodległości.

Ale za tą niepodległością podąża jak cień jej zły bratserwilizm. Wypływający gdzieś z podświadomości dziejów kompleks, że jesteśmy mali, słabi, musimy wszystkim wokół kłaniać się w pas i dziękować, że żyjemy.

Serwilizm wobec Rosji zabrania upomnieć się o śledztwo, czarne skrzynki i o wrak. Bo przecież Rosja to mocarstwo, na palcach trzeba wobec niej chodzić. Bo jak się niedźwiedź obudzi, to nas zje.

Serwilizm wobec Niemiec podpowiada, że w Unii Europejskiej powinniśmy się cieszyć, że nas w ogóle tam przyjęli, za co trzeba kłaniać się czapką do ziemi po polsku i w żadnym razie nie domagać się pełnych praw, równych dopłat dla rolników czy innych podobnych fanaberii. Pocałować pańską rękę i nie domagać się zbyt wiele.

Serwilizm wobec... Litwy zabrania nam upomnieć się o braci z Wileńszczyzny, których prawa są łamane na skalę nieznaną nigdzie indziej w Unii Europejskiej. Nie przystoi, nie wypada, niech wileńscy Polacy radzą sobie sami, a najlepiej siedzą cicho i zapomną polska mowę.

I jakoś trudno nam zgubić ten cień, który wciąż przeszkadza, żeby słowa „ojczyznę wolną pobłogosław Panie” zaśpiewać pełnym głosem.

Janusz Wojciechowski

[Fot. Jan Nowak]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook