Jedynie prawda jest ciekawa


Wojciechowski: Bez łaski!

20.03.2013

A skoro jesteśmy w Unii, to nikt nam nie robi łaski, ani przy dzieleniu unijnych pieniędzy, ani przy stanowieniu unijnego prawa. Pewne rzeczy nam się należą... tak jest – należą się!

1. Polskim rolnikom na lata 2014 - 2020 należy się z UE 42 miliardy Euro!

Ilekroć wypowiadałem taka tezę, tylekroć słyszałem w odpowiedzi, ze nic im się nie należy, a jeśli cokolwiek dostaną, to i tak będzie dla nich łaska.

I to nie w Brukseli słyszałem taką odpowiedź, tam akurat doskonale wiedzą ile się komu według sprawiedliwych zasad z unijnego budżetu należy. Takie odpowiedzi słyszałem w Polsce, od „Europejczyków”, przekonanych, że obecność Polski w Unii Europejskiej jest aktem łaski, za którą powinniśmy dozgonnie w pokłonach dziękować, czapką do ziemi po polsku...

2. A przecież nie jesteśmy w Unii z łaski, tylko z wyboru. Naszego wyboru, że tam weszliśmy i Unii wyboru, ze nas przyjęła. Nikt nikomu nie robił łaski. Dla nas trochę więcej pieniędzy, dla nich otwarty polski rynek i przesunięcie granicy UE z Odry (80 km od Berlina) na Bug (800 km od Berlina). Korzyści obustronne, i tylko można się spierać, dla kogo większe, dla nas czy dla nich.

A skoro jesteśmy w Unii, to nikt nam nie robi łaski, ani przy dzieleniu unijnych pieniędzy, ani przy stanowieniu unijnego prawa. Pewne rzeczy nam się należą... tak jest – należą się! - z faktu, ze jesteśmy jako państwo członkiem UE.

3. Czy nam ktoś robi łaskę, że wsiadamy samochód i jedziemy sobie do Niemiec bez kontroli? Nie, to żadna łaska, my tez nie robimy Niemcom łaski, ze oni mogą sobie przyjeżdżać do Polski bez kontroli. Bo takie są unijne zasady.

Czy ktoś nam robi łaskę, że polska firma bez żadnych ceł sprzedaje w Hiszpanii główne hity polskiego rolnictwa, czyli kawę i herbatę? Nie, nikt nam łaski nie robi, bo hiszpańskie firmy też mogą sprzedawać w Polsce swoje wino, banany, czy samochody.

Czy nam ktoś robi łaskę, że polska młodzież może pracować na londyńskich zmywakach albo że że bezrobotne polskie kobiety mogą zarabiać opieką nad staruszkami w nimieckich domach starców? Nie, nikt nam łaski nie robi, bo angielska młodzież też może pracować na polskich zmywakach, a bezrobotne niemieckie kobiety też mogą też mogą zarabiać opieka nad staruszkami w polskich domach starców.

A zatem - i tu apeluję do czytelników o skupienie – polskim rolnikom należy się 42 miliardy Euro, na tej samej zasadzie, na której francuskim rolnikom należy się 70 miliardów, niemieckim 50 miliardów, a duńskim siedem. Należą się te kwoty, gdyby przyjąć,że wszyscy jesteśmy w Unii na równych prawach.

Gdyby Polska nie była w Unii, polskim rolnikom nic by się należało, ale ze jesteśmy w Unii, to im się należy, na tych samych, równych zasadach, na których innym rolnikom tez się należy. Czy to jest jasne, szanowni komentatorzy?

4. O tej równości unijnych praw najtrudniej jest przekonywać w Warszawie, bo już w Strasburgu dajmy na to, idzie nie najgorzej.

Przekonaliśmy Parlament Europejski, żeby – skoro już nie chce i nie może dać tych 42 miliardów – niech da chociaż 36 miliardów. I dał, w zeszłym tygodniu przegłosował.

Problem w tym, że to polski rząd przekonuje, że wystarczy nam 28 miliardów, że to i tak dużo, wręcz za dużo i że polska wieś dostała najwięcej. Siadamy właśnie do negocjacji (ja jako sprawozdawca grupy EKR też siadam) między propozycjami Parlamentu (36 mld) i Rady (28 mld), a rząd Polski nie ustaje w przekonywaniu, że te 28 miliardów to naprawdę bardzo dużo, więcej nam nie trzeba, w zasadzie to można nam nawet uszczknąć jeszcze trochę.

Bo więcej nam się nie należy, bo jesteśmy w Unii z łaski...

5. Prawo i Sprawiedliwość tej łaski nie uznaje i dlatego z uporem przekonuje, ile się Polsce należy, według prawa, nie według przywileju. I to przekonywanie – jak pokazały głosowania rolnicze w Europarlamencie – przynosi dobre skutki. I tylko żal, że rząd to marnuje...

 

Janusz Wojciechowski

[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook