Jedynie prawda jest ciekawa


Wojciechowski: Bez łaski!

20.03.2013

A skoro jesteśmy w Unii, to nikt nam nie robi łaski, ani przy dzieleniu unijnych pieniędzy, ani przy stanowieniu unijnego prawa. Pewne rzeczy nam się należą... tak jest – należą się!

1. Polskim rolnikom na lata 2014 - 2020 należy się z UE 42 miliardy Euro!

Ilekroć wypowiadałem taka tezę, tylekroć słyszałem w odpowiedzi, ze nic im się nie należy, a jeśli cokolwiek dostaną, to i tak będzie dla nich łaska.

I to nie w Brukseli słyszałem taką odpowiedź, tam akurat doskonale wiedzą ile się komu według sprawiedliwych zasad z unijnego budżetu należy. Takie odpowiedzi słyszałem w Polsce, od „Europejczyków”, przekonanych, że obecność Polski w Unii Europejskiej jest aktem łaski, za którą powinniśmy dozgonnie w pokłonach dziękować, czapką do ziemi po polsku...

2. A przecież nie jesteśmy w Unii z łaski, tylko z wyboru. Naszego wyboru, że tam weszliśmy i Unii wyboru, ze nas przyjęła. Nikt nikomu nie robił łaski. Dla nas trochę więcej pieniędzy, dla nich otwarty polski rynek i przesunięcie granicy UE z Odry (80 km od Berlina) na Bug (800 km od Berlina). Korzyści obustronne, i tylko można się spierać, dla kogo większe, dla nas czy dla nich.

A skoro jesteśmy w Unii, to nikt nam nie robi łaski, ani przy dzieleniu unijnych pieniędzy, ani przy stanowieniu unijnego prawa. Pewne rzeczy nam się należą... tak jest – należą się! - z faktu, ze jesteśmy jako państwo członkiem UE.

3. Czy nam ktoś robi łaskę, że wsiadamy samochód i jedziemy sobie do Niemiec bez kontroli? Nie, to żadna łaska, my tez nie robimy Niemcom łaski, ze oni mogą sobie przyjeżdżać do Polski bez kontroli. Bo takie są unijne zasady.

Czy ktoś nam robi łaskę, że polska firma bez żadnych ceł sprzedaje w Hiszpanii główne hity polskiego rolnictwa, czyli kawę i herbatę? Nie, nikt nam łaski nie robi, bo hiszpańskie firmy też mogą sprzedawać w Polsce swoje wino, banany, czy samochody.

Czy nam ktoś robi łaskę, że polska młodzież może pracować na londyńskich zmywakach albo że że bezrobotne polskie kobiety mogą zarabiać opieką nad staruszkami w nimieckich domach starców? Nie, nikt nam łaski nie robi, bo angielska młodzież też może pracować na polskich zmywakach, a bezrobotne niemieckie kobiety też mogą też mogą zarabiać opieka nad staruszkami w polskich domach starców.

A zatem - i tu apeluję do czytelników o skupienie – polskim rolnikom należy się 42 miliardy Euro, na tej samej zasadzie, na której francuskim rolnikom należy się 70 miliardów, niemieckim 50 miliardów, a duńskim siedem. Należą się te kwoty, gdyby przyjąć,że wszyscy jesteśmy w Unii na równych prawach.

Gdyby Polska nie była w Unii, polskim rolnikom nic by się należało, ale ze jesteśmy w Unii, to im się należy, na tych samych, równych zasadach, na których innym rolnikom tez się należy. Czy to jest jasne, szanowni komentatorzy?

4. O tej równości unijnych praw najtrudniej jest przekonywać w Warszawie, bo już w Strasburgu dajmy na to, idzie nie najgorzej.

Przekonaliśmy Parlament Europejski, żeby – skoro już nie chce i nie może dać tych 42 miliardów – niech da chociaż 36 miliardów. I dał, w zeszłym tygodniu przegłosował.

Problem w tym, że to polski rząd przekonuje, że wystarczy nam 28 miliardów, że to i tak dużo, wręcz za dużo i że polska wieś dostała najwięcej. Siadamy właśnie do negocjacji (ja jako sprawozdawca grupy EKR też siadam) między propozycjami Parlamentu (36 mld) i Rady (28 mld), a rząd Polski nie ustaje w przekonywaniu, że te 28 miliardów to naprawdę bardzo dużo, więcej nam nie trzeba, w zasadzie to można nam nawet uszczknąć jeszcze trochę.

Bo więcej nam się nie należy, bo jesteśmy w Unii z łaski...

5. Prawo i Sprawiedliwość tej łaski nie uznaje i dlatego z uporem przekonuje, ile się Polsce należy, według prawa, nie według przywileju. I to przekonywanie – jak pokazały głosowania rolnicze w Europarlamencie – przynosi dobre skutki. I tylko żal, że rząd to marnuje...

 

Janusz Wojciechowski

[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook