Jedynie prawda jest ciekawa


Wojciechowski: Ani śpiących, ani gwałcących

18.10.2013

Gdyby pomnik nie nazywał się „Komm Frau” - nie miałbym z nim problemu politycznego, co najwyżej estetyczny.

Ale on został tak nazwany, że już nie ma wątpliwości – przedstawiony został gwałt na niemieckiej, nie na polskiej kobiecie. Zresztą, skoro Gdańsk, to w 1945 roku nie było tam już polskich kobiet. Zostały zamordowane w Stutthofie, w innych obozach lub wywiezione gdzieś do niewolniczej pracy w głębi Niemiec. Więc jasne, że gwałcone były Niemki.

Ktoś powie – a co to za różnica? Gwałt to gwałt i w każdych warunkach, w każdych okolicznościach zasługuje na potępienie. Podzielam ten pogląd i w tym sensie niczego przeciw rzeźbie potępiającej gwałt na bezbronnej kobiecie nie mam.

Na pewno też nie jest to rzeźba wzywająca do nienawiści między ludźmi, chyba, że chodzi o uzasadnioną nienawiść do gwałcicieli.

Jednak z dziełem artystycznym jest jeszcze ten problem, że liczy się nie tylko to, co miał na myśli artysta, ale także, a może zwłaszcza to, co ma na myśli widz, na przykład coraz chętniej odwiedzający Gdańsk widz niemiecki.

Widz niemiecki zobaczy to, co ostatnio coraz chętniej w historii widzi – zobaczy w tym pomniku bezbronne, gwałcone Niemcy. Zobaczy niewinne Niemcy, powalone na plecy, ciągnięte za włosy, z pistoletem przystawionym do głowy. Niemcy wypędzone, z ich prastarych germańskich ziem, na które zwaliły się obce armie oraz polscy przesiedleńcy zza Buga, mający taki kaprys, żeby sobie zamienić domy z polskich na niemieckie.

Niemcy zaatakowane w 1944 roku z dwóch stron, od wschodu przez Rosjan, od zachodu przez Amerykanów, bombardowane, cierpiące i krwawiące z ran.

Te rany bywały straszne. Przypominam sobie polski reportaż telewizyjny o kobiecie, Polce, która wychowana jako sierota przez dobrych ludzi szukała swoich korzeni i odnalazła je we wsi Gardeja, w dawnych Prusach Wschodnich. Jej matka została zamęczona na śmierć przez gwałcących ją rosyjskich żołnierzy, a jej, gdzieś w mrokach dziecięcej pamięci został obraz, jak siedziała przy martwej matce, na łóżku pełnym krwi. Stamtąd zabrała ją jej późniejsza polska matka i wychowała jak własne, polskie dziecko...

Działy się takie rzeczy, godne najwyższego potępienia, w wielu niemieckich domach były łóżka pełne krwi...

Mimo to, ja bym w Polsce (bo Gdańsk to jednak Polska) takich pomników nie stawiał.

Niech je stawiają Niemcy na zachód od Odry – bardzo proszę. Ale tu, w Polsce, nie powinniśmy pomagać Niemcom w rozpamiętywaniu gwałtów, których doznali i zapominaniu o gwałtach, które wyrządzili.

My w Polsce musimy szczególnie pamiętać to, czego inni pamiętać nie chcą – że od 1939 roku poczynając i na 1945 roku nie kończąc, w tej części Europy najcięższy gwałt, i to zbiorowy, został zadany kobiecie, która się nazywa Polska.

Dlatego najlepiej, żebyśmy, pamiętając i szanując tak liczne na naszej ziemi obce groby, nie stawiali w Polsce pomników obcych żołnierzy. Ani śpiących, ani gwałcących...


Janusz Wojciechowski
[fot. archiwum Jerzego Bohdana Szumczyka]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook